Dijital Çağda Başarılı Olmanın Yolları

Ahmet Said Çelik Kimdir?

Ahmet Said Çelik ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı  bölümünden 2001’de mezun olduktan sonra eğitimini  2004’de Boğaziçi Üniversitesi MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) bölümünden mezun olarak tamamlamıştır. IBM gibi global firmalarda uzun süredir çalışmaktadır. 18 yıldan fazla bir süredir yazılım, veri, yapay zekâ, yazılım mimarisi ve teknik satış alanlarında uzmanlaşmış becerikli bir teknik uzmandır. Karmaşık iş zorlukları için kapsamlı çözümler geliştirme ve verimli ilişkiler kurma konularında başarısı ile birçok projede kendini kanıtlamıştır. Çalışma alanları büyük dağıtımlı sistemler için mimari tanımı, veri analitiği, makine öğrenimi/derin öğrenim, teknik danışmanlık, proje yönetimi ve teknoloji uygulaması alanlarına uzanmaktadır. Müşteri memnuniyetini ve yeni iş büyümesini artırma alanlarında çalışmaktadır. Bulut, Analitik, Veri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği alanlarında dinamik bir teknik çözüm mimarı ve kurumsal analitik mimarıdır.

Dijital Dönüşüm Sürecinde Hangi Zorluklar ile karşılaştınız?

Ahmet Said Çelik: Kariyerime veri madenciliği ile başladım daha sonrasında teknolojinin ilerlemesi ile veri bilimi makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi alanlara yöneldim. Yapay Zekâ Çözümleri Mimarı olarak IBM’de rol aldım. Burada müşterilerimizin dijital transformasyon sürecinde işletmelerine yapay zekayı nasıl entegre edebilecekleri üzerinde çalıştım ağırlıklı çalışmalarımız chatbotlar ve computer vision üzerine oldu ama geleneksel modelleme tipleri ile yoğun çalışmalar gerçekleştirdim.

Bu sektörde çalışırken karşılaştığım en büyük zorluk müşterilerimizin AI’ya karşı olan çekincesinden ve şüphelerinden kaynaklı oldu. Şu an kendi işimi yapmaktayım ve müşterilerimize aslında bu süreçlerden korkmamaları gerektiğini bu sürece uyum sağlamalarını gerektiğini ve geride kalmamak için bu alanda çalışmalar yapmaları gerektiği konusunda danışmanlık yaparak bu süreci aşmalarını sağlıyorum.

Yapay Zekâ ve Etik Değerler Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Ahmet Said Çelik: Yapay zekanın gelişimi son 2 senede çok hızlandı ChatGPT’den sonra insanların bunu görmesi ile bireylere kadar ulaştı. Biz bunun farkındaydık ama ben de bu kadar hızlı ilerlemesini beklemiyordum şaşkına uğradım. Ama bu kadar hızlı ilerlemesi ile etik sorunlar ortaya çıktı. Şu anda ben de bu etik sorunların giderilmesi üzerine çalışmalar yapmaktayım.

Sizin gözlemlerinize dayanarak şirketlerin ne gibi çekinceleri mevcut veya başarılı olan şirketler bu başarıyı nasıl yakaladı?

Ahmet Said Çelik: Yapay zekâ öyle bir hale geldi ki birçok firma bir çekince ve korku içerisinde. Bu noktada gözlemlediğim en büyük korku “işgücü” insanlar açısından iş kaybetme korkusu. Özellikle şirketlerde alt birimler ile görüştüğünüzde bu korkuyu daha net şekilde hissediyorsunuz. Ama yine bu noktada korkulacak bir şey olmadığını insanlara anlatarak onları eğitmeyi ve anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum. Önemli olan bu teknolojiyi işlerinde nasıl kullanacağını anlatmak bu kurumlar için de geçerli bireyler içinde geçerli. Çünkü ben bunu işimde kullanabiliyorsam ben daha çabuk üretirim.

Başarıyı yakalayan şirketler ise bu teknolojiyi işlerine entegre etmeyi başaran ve yapay zekâ dönüşüm sürecine kendini uyarlayan şirketler çünkü bu şirketler daha hızlı üretmeye daha hızlı çözüm sunmaya başladı.

Yapay Zekanın Şirket Kültürlerini Nasıl Değiştirdiğini Düşünüyorsunuz?

Ahmet Said Çelik: Burada çok büyük bir değişim olacak henüz yapay zekâ şirketlerin kültürlerini tam olarak değiştirmedi yeni yeni değişiyor. Hatta buna kültürel değişim diyorlar. Çünkü bütün çalışma kültürü değişecek ve otomasyonun yapay zekaya geçmesi gerekiyor, insanların farklı yerlerde kullanılması gerekiyor. Buna kültürel değişim diyoruz ama bu aynı zamanda kültürel bir şok olacak çalışma hayatı için. Ve insan kaynaklarının değişmesi ve bu konuda uzman olan yeni insan kaynaklarının yaratılması gerekiyor. Şirketlerde yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini bilen uzmanlara veya yapay zekâ ile çalışanların verimliliğini nasıl arttırabileceğini bilen uzmanlara ihtiyaç olacaktır.

Danışmanlık Yaptığınız Şirketlere Yapay Zekaya Geçiş Sürecinde Olan Şirketlere Ne Gibi Önerilerde Bulunuyorsunuz?

Ahmet Said Çelik: Öncelikle bütün şirketlerin bu konuda çok hızlı eylem almaları gerekiyor çünkü bunu yapan birçok global şirket var. Mümkün olduğunca bu konuda yapabildiğimiz kadarını yapmamız gerekiyor çünkü eğer geride kalırsak geri dönüşü çok zor olacaktır. Bu dönüşüm sürecinin en fazla 1-2 senesi kaldı ve geç olmadan bu sürece uyum sağlayabilmek için şirketlerin yapay zekâ ile ilgili altyapılarını oluşturması gerekiyor.

Dijital Çağda Başarılı Olmak İsteyen Şirketlerin Neler Yapması Gerekiyor?

Ahmet Said Çelik: İlk başta yapay zekaya karşı olan direnci kırmak gerekiyor bu hem şirketler hem çalışanlar için geçerli. Bu direnci kırmak içinde gerekli araştırmaları gerekli destekleri almaları gerekiyor ve bu işe başlarken gerekli planlamaları yapmaları yol haritalarını çıkarmaları neleri geliştirmeleri gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Şirket içerisinde kendi çalışanlarımızın transformasyonunu gerçekleştirmemiz ve yapay zekâ kullanımına teşvik etmemiz gerekiyor çalışanlarımızı eğitmemiz gerekiyor. Şu an en çok konuşulan konulardan biri ChatGPT ve bu asistanlar çok önemli ve her şirketin kendine özel hazırlanmış GPT’si olması gerekiyor. Bu direnç kırıldıktan sonra gerisi çok hızlı bir şekilde gelecektir. Çözüm üretmekte hızlı olmak istiyorlarsa bu işe girmeleri gerekiyor. Yapay zekâ çok hızlı geliştiği için firmalar bunları takip etmekte geride kalıyorlar. Bu yüzden bu gelişimi takip edebilecek ekiplere ihtiyacı var.

Yapay Zekâ Kullanırken Manuel Şekilde Bunun Kontrol Edilmesi Gerektiğini Düşünüyor Musunuz?

Ahmet Said Çelik: Tabii. Yapay zekada şu an her şey %100 değil fakat bu yöne doğru gidiyor. Yapay zekâ şu an sadece sizin iş sürecinize yaptığınız işlere temel bir fikir destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaptığınız işe göre de değişiyor yaptığınız iş göreceli bir iş ise o zaman kontrol edilmesi gerekiyor ama yaptığınız iş tamamen otomatize bir iş ise adımları belirli ise o zaman yapay zekaya güvenebiliriz.

Yapay Zekanın Gelecekteki Yeri Ne Olacak ve Sizin Kariyerinizi Hangi Yönde Etkileyeceğini Öngörüyorsunuz?

Ahmet Said Çelik: Yapay Zekanın gelişimi hepimizi etkileyecek ve bunun farkında olan insanlar var. Gelecekte beni daha çok geliştireceğini ve iş anlamında mesleki olarak sürekli bir değişim yaşayacağımı düşünüyorum. Yapay zekâ birçok sektöre girecek hatta 1-2 sene içerisinde tüm sektörler yapay zekâ tarafından bir darbe yiyecek ve her sektör değişmek yapay zekaya uyum sağlamak zorunda kalacak. Yapay zekanın girmediği sektör kalmayacak ve ileride tek kişilik şirketleri göreceğiz tek çalışanınız yapay zekâ olacak.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir