Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Geçtiğimiz yılın kasım ayında hayatımıza giren ChatGPT ile birlikte yapay zekanın geldiği nokta gözler önüne serilmiş oldu. Neredeyse her soruya yanıt verebilen ve hatta makaleler ortaya koyabilen bu uygulamanın kullanım alanı oldukça geniş. Öyle ki, artık bazı mesleklerin bile yerini alabileceği konuşuluyor.

Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Teknoloji her geçen gün gelişirken, birçok meslek dalının yerini yapay zeka sistemlerinin alması bekleniyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada yapay zekanın dünya çapında 300 milyon çalışanın yerini alabileceği öngörülüyor. Yapay zeka tarafından tehlikeye giren meslek gruplarını bir araya getirdik.

Kodlama ve Yazılım

Yazılım ve bilgisayar programlama günümüzde oldukça rağbet gören beceriler arasında ancak ChatGPT ve benzeri yapay zeka araçlarının yakın gelecekte bu durumu değiştirmesi bekleniyor. ChatGPT gibi gelişmiş teknolojilerin insanlardan daha hızlı kod üretebileceği öngörülürken, böylece ilerleyen süreçte yapay zeka sayesinde daha az iş gücü ile daha çok iş yapılabilir.

Medya

Reklamcılık, gazetecilik ve içerik oluşturucu gibi herhangi bir yazılı mesleğin ChatGPT ve benzer üretken yapay zeka biçimlerinden oldukça olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor. Metin tabanlı verileri iyi bir şekilde kavrayıp yeni içerikler oluşturabilen yapay zeka bu konuda insanların üzerine çıkabilir.

Hukuk

Avukatlık bürolarında davaları anlamak için konu hakkında bilgi toplamak ve ardından dava ile ilgili yasal bir özet oluşturmak için birçok çalışan bulunuyor. Bu işlerin çoğunluğunu bir yapay zeka tarafından hazırlanıp avukatlara sunulabileceği düşünülüyor.

Data Analistleri

Yapay zeka verileri analiz etmek ve yorumlamak konusunda oldukça ilerleme kaydetmiş durumda. Bu nedenle analistler yapay zekadan bir hayli etkilenebilir. Gelinen son noktada analistlerin yaptıkları çoğu şeylerin üstesinden yapay zekanın da gelebileceği öngörülüyor.

Tasarımcılar

Harward Üniversitesi’nden üç profesör saniyeler içinde görüntü üretebilen bir yapay zeka aracı olan DALL-E gibi sistemlerin grafik tasarım endüstrisini baştan aşağıya değiştirebileceğini ortaya koydu. Bunu takip eden “MidJourney”  “Adobe FireFly” gibi bir çok tasarım ve üretken yapay zeka programının oldukça gerçekçi görseller üretmesinden dolayı gelecekte sadece gerçekten yaratıcı tasarımcıların işlerinin başında olabileceğine inanılıyor.

Yapay zekanın gelişmesi ile birlikte ilk tehlikeye girmesi muhtemel meslek dallarını sıraladık. Günümüzde geliştirilen ve gelişmeye devam eden AI programlarının şuanlık işlerini çalışanların elinden almak için daha fazla süreye ihtiyacı var gibi gözüküyor.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Yatırımlarını Yavaşlatan İlk 6 Faktör

2018 İçin Yapay Zeka Trendleri

Yapay Zeka Ve İnsani Dokunuş

Kognitif çalışma asistanı ile beraber iş yapmaya hazır mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir