2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

 

Çalışanlarınıza, başarılı sularda yelken açtığınıza dair güven vermek çalışan deneyimi için kritik bir öneme sahiptir. Piyasa değişken hal aldıkça iş güvenliği, huzurlu bir çalışma ortamı ve finansal kesinlik çalışanların öncelik listesinde üst sıralarda yer alıyor. Çalıştıkları firmanın başarılı bir kuruluş olmaya devam edecek olması, firmanın rekabet eden piyasaya maaş ödenekleri ile ayak uydurabilmesi çalışanları güvende hissettiren unsurlardan oluyor.

Çalışanların memnuniyet oranlarına bakıldığında memnuniyet oranları geçen seneye göre 10 puan düşmüş durumda seyrediyor.

Y ve Z kuşağı İş Hayatına Şekil Verecek!

Günümüze bakacak olursak tarihte ilk kez 5 kuşak aynı anda iş hayatında birlikte oldu. 2025 yılında toplam iş gücünün %90’a yakını Y ve Z kuşağı çalışanlardan oluşacak! Bu da demektir ki genç kuşağın dönemi başlıyor. Kuşak kavramını açıklamak gerekirse;

  • 1925-1945 arası doğanlar: Sessiz Kuşak
  • 1946-1964 arası doğanlar: Baby Boomers
  • 1965-1979 arası doğanlar: X Kuşağı
  • 1980-1995 arası doğanlar: Y Kuşağı (Millennials)
  • 1996-2020 arası doğanlar: Z Kuşağı

Baby Boomer kuşağının hızlıca emekli oluşu ve başka bir kuşağın da öğrencilik döneminin büyük ölçüde sona ermesi dolayısıyla iş dünyasında artık çoğunluk Y kuşağına ait hale geldi. IK departmanı çalışanlarına yapılan araştırma firmalarından tavsiyeler tabi ki gecikmiyor. Jenerasyon farkını iyice açan Z kuşağını anlamaya çalışırken Y kuşağına kulak vermeyi unutmayın! İş dünyasının yeni sahiplerinin en önemli ve çözülemeyen sorunu stres ve tükenmişlik hissi, Deloitte’un yaptığı araştırmaya göre Z kuşağının %46’sı, Y kuşağının ise %38’i stresli oldukları için ağır iş yüklerinden dolayı tükenmişlik hali içinde olduklarını söylüyorlar. Hatta bununla bitmiyor, araştırmalara katılan çalışanların yarısı meslektaşlarının tükenmişlik hissinden dolayı iş ve sektör değiştirdiğini söylüyorlar.

Mesleki Tatmin Çalışanlar İçin Büyük Önem Taşıyor!

İş hayatı temelde emek ve zaman karşılığı para kazanmak gibi gözükse de bilinenin aksine çalışanlar için duygu yüklü olabiliyor. Çalışanların başarı, hedef ve tatmin olmak istedikleri manevi olarak önem taşıyan değerleri var. PwC’nin yaptığı bir araştırmaya göre çalışanların %69’u işini manevi anlamda tatmin edici bulmanın önemli olduğunu söylüyor. Kısacası, bir işe bağlanmak için maddi kazancın dışında çalışanların önemsediği birçok değişen iş dünyasının bir gerçeği. İnsanların günlük hayatlarının en verimli zamanlarını işe ayırdığını düşünürsek, aksini iddia etmek zaten oldukça zor olmaz mıydı?

 Bütünsel Sağlık: Wellbeing

Yenilikçi şirketlerin odağında olan ve önemi her geçen gün daha çok anlaşılan bu terim bize şunu anlatıyor; stresi göz ardı etmeyin! Stres uzun veya kısa vadede insan bedeninde birçok hastalığa sebep olabiliyor. Son 10 yılda ise iş stresi kaynaklı tükenmişlik ve depresyon sorunları ile baş etmeye çalışan insanların sayısı giderek yaygınlaşıyor. İş – yaşam dengesini kurmaya çalışırken tökezleyen çalışanlar yapılan araştırmalarda en çok bu problemden dolayı muzdarip olduklarını belirtiyorlar.

Wellbeing konusunu odağına alan iş sahipleri ise çalışanların duygusal, fiziksel, sosyal ve finansal olarak sağlıklı olmalarını sağlama sorumluluğunu üstleniyor. 2020’de yapılan bir araştırma “uzaktan çalışma” ile birlikte gün ışığına daha çok maruz kalan çalışanların %70’inin daha iyi hissettiğini ortaya koydu.

İş Hayatında Yer Alabilmenin En Önemli Maddesi: Motivasyon!

Ödemeler ne kadar önemli bir faktör de olsa artık tek başına yeterli değil. Çalışanlar için en önemli motivasyon kaynaklarından biri ise yan haklar oluyor. Paycor’un yaptığı 2022 tarihli araştırmaya göre, şirketlere bağlılık için sağlam bir kültürün önemi %22’yken, yan hakların önemi ise %21 oluyor. Bu da bize yan hakların birçok çalışan için “olsa iyi olur” kategorisinden çıkıp “olmalı” kategorisine yükseldiğini gösteriyor.

Değişen ve dijitalleşen iş dünyası işe insanların bilgi alma – verme şekillerininde değiştiğini daha aktif hale geldiğini görüyoruz. Bu değişim beraberinde “Büyük İstifa” dalgasını getirmişti. Bu değişim süreçlerinde en büyük sorumluluk liderler, iş verenler ve çalışan haklarını koruyan departmanlara ait oluyor. Her bir çalışana doğru deneyim sunularak karşılığında emek ve zaman istemek 2023’e baktığımızda çok önemli hale geldi.

Yeni yıldan dileğimiz, herkesin mutlu olduğu işi en güzel koşullarda, memnuniyetle yapması!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir