Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

 

Freelance çalışma modelini sık sık duyuyor ve aşinaydık. Peki Esnek Çalışma nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

Esnek ekonomi (gig ekonomisi) de iş dünyasında oldukça sık duyduğumuz bir kavram olmaya başladı. Esnek ekonomi, özellikle internet ve dijital platformların yaygınlaşmasıyla birlikte yükselişe geçti. Bu çalışma şekli ile çalışma saatlerinizi kendiniz oluşturursunuz ve işinizin yoğunluğuna göre saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Mesai saatlerinizi kendiniz belirlediğinizden daha rahat ve motive çalışma imkanı sunabilir.

Pandemi sürecinde ortaya çıkan uzaktan çalışma sistemi ile süregelen süreç, iş yapılma şekillerinin de değiştirilmesine önayak olmuştur. Pandemi sürecinin bitiminde de çoğu özel şirket ve kamu kurum ve kuruluşu da esnek çalışma sisteminin üzerinde durmaya başlayacağının sinyalini verdi.

Çalışma alanında da esneklik sağlayan bu çalışma modelleri son yıllarda kadınların istihdamına büyük ölçüde fayda sağladı.

Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark

Esnek ekonomi çalışanları ise aynı freelance çalışanlar gibi bir şirkete bağlı olmadan çalışsalar da aslında kendi işlerinin sahibi değillerdir. Freelance çalışanlar kendi işlerini yaparken herhangi bir çalışma ortamına ya da mesai kavramına sahip değillerdir. Esnek ekonomi çalışma ise sanal ortamda çalışma şekli sağlayan müşteriler ile iletişim halinde olunan maaşlı, iş karşılığı ücret şeklinde çalışma sistemidir.

Bunun yanında freelance çalışanlar işlerini kendi iletişim ağlarında bulmaktadırlar. Freelance çalışanlar kendi ücretlendirmelerini kendileri yapar ancak esnek ekonomi çalışanları genelde bir uygulama ya da internet sitesi üzerinden önceden ayarlanmış ücretlendirmeye tabidirler.

Esnek Ekonominin Avantajları

Esnek Ekonomi sisteminde çalışma saatleri hem işveren hem çalışan için çok fazla avantaj sağlıyor. Kişisel hayatına, sorumluluk ve kendisine vakit ayırabilen çalışanlar daha yüksek motivasyonla çalışabiliyorlar. Büyükşehirde yaşayan çalışanlar için standart mesai saatlerine uyum sağlarken trafik ve toplu taşıma yoğunluğunda vakit geçirme problemleri bu çalışma sistemi ile tamamen ortadan kalkıyor. Bu sayede hem maddi hem de manevi zarardan çalışanlar kendilerini korumuş oluyorlar.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance Çalışma modeline dahil çalışanlar ise esnek ekonomi sisteminde olduğu gibi trafik ve yol masrafı gibi problemleri arkalarında bırakırlar. Bunun yanında çalışma ortamı için kendilerine en uygun yeri seçebilirler. Freelance çalışmada en önemli kriterin kişinin çalışma disiplinine sahip olması ve çalışılan firmaların doğru seçilmesi diyebiliriz.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir