10 Adımda Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Çevrimiçi aktivitelerin yoğunlaştığı dönemde blog yazılarınıza başlarken, hazırladığımız ipuçlarına göz atarak yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Anahtar kelimeler, içerik fikirleri, yazı uzunlukları… Gelin tüm bu konulara birlikte göz atalım!

1. Amacınızı Belirleyin

Genel olarak bir bloğun ilk amacı bloğun yayınlandığı platforma organik takipçi davet etmektir. Hedef kitlenizi, hedef kitlenizin yaş aralığını belirledikten sonra yazmak istediğiniz konulara karar verin. Bloğunuza okuyucu kazandırmanın uzun vadeli bir iş olduğunu ve bir anda olmayacağı fikrine hazır olun. Yayınladığınız blog yazılarınızın takipçi kazanma sürecine bir depar olarak değil maraton gözüyle bakmanız sizin için faydalı olacaktır.

 

 

2. Güçlü Bir Başlık ile Giriş Yapın

Güçlü bir başlık, daha fazla insanın metninizi okumasını sağlarken, zayıf bir başlık onları başka bir şey aramaya gönderir. Başlığınız ve içeriğiniz tutarlı olmalı ki ziyaretçileriniz yanılmış hissine kapılmasın, başlıklarınızın içerikleriniz ile uyumlu ve alâkalı olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle okuma alışkanlığı düşük olan ülkemizde bunun önemi oldukça büyüktür.

3. Görsel Seçimi

Yazınızın içinde görseller kullanmak yazınızı güçlendirir ve okunabilirliği artırır. Geniş bir tema varsa, ufak görseller olumsuz bir görüntü sağlayabilir. Büyük boyutlu görseller seçmeye çalışın ve görsellerin çözünürlüğünü sayfada korumasına dikkat edin.

 

 

4. Yazı Uzunluğu
Birçok profesyonel yazı ve paragraf uzunluğu konusunda farklı düşüncelere sahip, yazıda kullandığınız kelime sayısı oldukça önemli bir unsur. Bir yazının kaliteli ve özgün olmasının yanında kelime seçimleriniz, aktarmak istediğiniz konuyu kelimelere dökerken kelimeleri efektif kullanmanız çok etkili. Bir rakam vermek gerekirse, 500-800 kelime sayısı kaliteli bir metin için idealdir.

 

 

5. Alt Başlıklar

Yazınızı yazarken alt başlıklar ile paragraflarınızdaki konuları ayırırsanız okuyucuya daha kolay ve ilgi çekici bir okuma deneyimi yaşatırsınız. Böylece okuyucu ilgisini kaybetmez ve yazının geneline hakim olur.

6. Kaynak Gösterimi

Ülkemizde web sitelerde en çok yapılan yanlışlardan biri yazılarda kaynak göstermemek olabilir. İnternetteki çevrimiçi aktivitelerin etiğine aykırı bir davranış olarak nitelendirebiliriz. Yazınızda kullandığınız, esinlendiğiniz veya ilham aldığınız kaynakları eğer yazınızın sonunda belirtirseniz hem faydalandığınız yazının sahibine teşekkür etmiş olursunuz hem de okuyucu kitleniz güvenilir ve dürüst bir kaynak olduğunuzu kanıtlarsınız.

7. SEO

Dijital pazarlamanın olmazsa olması SEO konusu metin yazarları ve editörler arasında en popüler konulardan biri. Arama motorlarında yazılarınızı üstlere taşıyan ve fırsatlar sunan bir yardımcı olmakla beraber doğru kullanıldığında yazılarınızın okuyucuya ulaşmasını hızlandırır.

 

 

8. Dilbilgisi

Profesyonel bir blog oluştururken Türkçe dilbilgisine azami seviyede önem vermelisiniz. Bu okuyucuya bu işi ne kadar ciddiye aldığınıza dair bir işaret verecektir. Yanlış yazılmış kelimeler ve hatalar okuyucuyu metinden uzaklaştırabilir. Bu yüzden yazılarda redaksiyon çok önemlidir.

9. Özgün İçerikler Oluşturun

Sıradan ve basmakalıp konu başlıkları, her yerde yazan bilgiler okuyucuyu sizden uzaklaştırır. Özgün, olmak, farklı konuları ele almak okuma isteğini artırabilecek türde içerikler kaleme almak uzun vadede kalıcı bir proje oluşturmanızı sağlar. Amacınıza ve temanıza uygun konular belirlerken, güncel fikirlere, yeniliklere, ele alınmamış konulara dikkat çekmek sizi bir adım öne götürür.

 

 

10. Fayda Sağlayın

Blog yazarken okuyucuya haber mi vermek istiyorsunuz yoksa güvenilir bir kaynak olarak bilgi akışı ile fayda mı sağlamak istiyorsunuz? Nitelikli bir blog için insanların aradığını bulduğu, sorularına cevap niteliğinde bir yazı yazmak uzun vadede bloğunuzun güvenirliğini artırırken platformunuzun prestijine katkı sağlar.

Şirketiniz için Blog Oluşturmak Neden Önemlidir? Yazımıza göz atın!

 
Kaynak: https://www.800.com/blog/how-to-write-a-blog-post-that-will-grab-the-attention-of-readers/
https://webmasto.com/basarili-bir-blog-yazisi-icin-isinize-yarayacak-ipuclari
https://www.ycrsoft.com/blog/blog-nasil-yazilir-blog-yazarken-nelere-dikkat-etmeli/
 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir