Günümüzde Mutlaka Takip Etmeniz Gereken Teknoloji Trendleri

 

Teknoljik gelişmelerden haberdar olmak ve takip etmekten keyif alıyorsanız, bu yazımız tam size göre! Hayatınıza teknolojiyi entegre ederken aynı zamanda gelişmeleri takip etmenizi tavsiye edeceğimiz birkaç konuyu ele aldık. İşte detayları;

1. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal Gerçeklik (VR), kullanıcıyı bir ortama çekerken, AR bunların çevrelerini geliştirmektedir. Bu teknoloji trendi şimdiye kadar öncelikle oyun oynamak için kullanılmış olsa da, ABD Donanması, Ordu ve Sahil Güvenlik gemi kaptanlarını eğitmek için kullanılan bir simülasyon yazılımı olan VirtualShip’te olduğu gibi eğitim için de kullanılmıştır.

Günümüzde, bu tür teknolojilerin hayatımıza daha da entegre olduğunu gözlemliyoruz. Diğer bazı yeni teknolojilerle birlikte çalışan AR ve VR, antrenman, eğlence, eğitim, pazarlama alanlarında kullanılabilir. Hatta bir yaralanma sonrası iyileştirmede muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu teknoloji, doktorlara ameliyat eğitimi vermek, müze müdavimlerine daha derin bir deneyim sunmak, tema parklarını geliştirmek ve hatta pazarlamayı geliştirmek için kullanılabilir.

Covid-19 salgını ile e-ticaret ve Q-Commerce olarak bilinen Hızlı Ticaret son sürat ile yükselirken, artırılmış gerçeklikle müşterilerin birçok ürünü sanal olarak denemesi ve yerleştirmesi sağlanmaktadır. Örneğin gözlük alırken müşteri gözlüğü dijital olarak deneyebilir.

2. Blockchain

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, bir bütün olarak Blockchain teknolojisinin sadece bir parçasıdır.  Çoğu insan blockchain teknolojisini sadece Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgili olarak düşünse de, blockchain teknolojisi başka birçok yönden yararlı olan bir güvenlik hizmeti sunmaktadır. Kripto para birimleri dışında sağlık, tedarik zinciri ve lojistik, reklamcılık gibi alanlarda da faaliyet gösterir.

Çoğu endüstrilerde blockchain teknolojisi uygulanmakta ve blockchain teknolojisinin kullanımı arttıkça, yetenekli profesyonellere olan talep de artmaktadır. Kuşbakışı olarak baktığımız zaman, bir blockchain geliştiricisi, blockchain teknolojisini kullanarak mimari ve çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanmasında uzmanlaşmıştır.

3. Chatbots

Chatbot’ların işletmeyi yedi gün yirmi dört saat ulaşılabilir kılarak işletmelerin büyüme hikayelerini şekillendirdiği zaten bilinen bir tespit. Yaklaşan en yeni teknolojilerden biri ise makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik teknolojilerle güçlendirilen chatbotların müşteri iletişimini daha kişisel ve akıllı hale getirerek yepyeni deneyimler yaşatacak olması.

4. Kuantum Hesaplama

Bir sonraki dikkat çekici teknoloji trendi, süperpozisyon ve kuantum dolaşıklığı gibi kuantum fenomenlerinden yararlanan bir bilgi işlem biçimi olan kuantum hesaplamadır. Bu şaşırtıcı teknoloji trendi, kaynaktan bağımsız olarak verileri kolayca sorgulama, izleme, analiz etme ve bunlara göre hareket etme yeteneği sayesinde korona virüsün yayılmasını önleme ve potansiyel aşılar geliştirme konusunda da rol oynuyor. Kuantum hesaplamanın uygulama bulduğu bir diğer alan, yüksek frekanslı ticaret ve dolandırıcılık tespiti için kredi riskini yönetmek için bankacılık ve finanstır.

Kuantum bilgisayarlar artık normal bilgisayarlardan çok daha hızlıdır ve Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google ve diğerleri gibi büyük markalar artık Kuantum Hesaplama alanında yenilikler yapmakla ilgilenmektedir. Küresel kuantum bilgisayar pazarının gelirlerinin 2029 yılına kadar 2,5 milyar doları aşması bekleniyor. Ve bu yeni trend teknolojide bir iz bırakmak için kuantum mekaniği, lineer cebir, olasılık, bilgi teorisi ve makine öğrenimi konusunda deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

5. Dağıtılmış Bulut

Dağıtılmış Bulut teknolojisi, bulut bilişimi yeni zirvelere taşımaya hazır gibi görünüyor. Merkezi bir çözüm sunmak yerine, ayrı bulut konumlarının hizmet ihtiyaçlarının ayrı ayrı karşılanmasına yardımcı olmasına odaklanıyor. Bu arada şirketler gecikmeyi azaltarak, veri kaybı riskini azaltarak ve maliyetleri düşürerek şüphesiz bu teknolojik eğilimden faydalanmaya devam edecekler.

Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve gerçek zamanlı olarak büyük miktarda verinin işlenmesini içeren diğer teknolojiler, Dağıtılmış Bulut teknolojisininden faydalanacaktır.

6. Biyoteknoloji

MRNA olarak da bilinen ve haberci nükleik asitlere dayanan iki Covid-19 aşısının başarı göstermiş bir biçimde geliştirilmesi, ansızın mRNA etken bileşenlerine ilgiyi arttırmıştır. Uzmanlar, mRNA’nın yalnızca aşı geliştirmede değil, öteki ilaçlarda da yeni bir devir başlatacağını belirterek, ilaçların geliştirilmesinin daha hızlanacağına ve daha basit bir şekilde üretileceğini tahmin etmektedir.

7. Yüz Tanıma

Yüzlerimiz artık teknoloji için iyi bir ortak olmaya başladı. Yüz tanıma sistemleriyle başlayan hikaye, şimdi yüzlerimizi bir dizi farklı uygulama için kullanacak olan çok sayıda sektör tarafından daha da geliştiriliyor. Telefonunuzun kilidini sadece ona bakarak açma yeteneğimiz internete bağlı olan evimizin ve arabamızın kilidini açmaya da yarayacak. Yakın gelecekte bir kişinin sadece yüzünü tanıtarak binalara giriş yapması, resmi işlerini daha kolay halletmesi ve ATM kullanması mümkün hale gelecek.

8. Yapay Zeka

Yapay zekâ destekli gadget’ların, uygulamaların, web sitelerinin ve araçların artması hatta deyim yerindeyse patlaması bekleniyor. İnsan müşteri temsilcilerinden ayırt edilmesi neredeyse imkânsız olan chatbot’lar, sosyal medya ve web siteleri için içerik önerileri sunan yapay zekâ modelleri gibi gelişmeler de yeni yılla birlikte hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

9. Edge Bilişim

Edge bilişim, düşük gecikme süresi ve yüksek hızlı veri işleme sağlayan yeni bir teknolojidir. Hesaplamaların veri depolama sistemlerine daha yakın yapılmasını sağlayarak uygulama performansını artırıyor. Teknoloji, bulutta daha az işlem çalıştırmayı ve bunları kullanıcının bilgisayarı veya uç sunucu gibi yerlere aktarmayı hedefliyor.

Veri ve hesaplama arasındaki boşluğu kapatmak, sunucu ve istemci arasındaki uzun mesafeli iletişimi ortadan kaldırarak işlem hızının artmasına neden olur. Bu nedenle uç bilgi işlem, merkezi konuma minimum erişimle uzak alanlarda depolanan zamana duyarlı verileri işlemek için kullanılır. Bulut bilişim ve IoT uygulamaları da bu teknolojiden faydalanacaktır.

10. Süper Çipler

İşlemciler her bilgisayarın beynini oluşturur. Buna bağlı olarak teknoloji şirketleri arasında dijital dönüşüm ile birlikte süper çip geliştirme rekabeti ortaya çıkmıştır.

Amazon ve Microsoft, devasa veri merkezlerindeki sunucular için kendi süper çip yazılımlarını geliştirmişlerdir. Çip endüstrisinin en popüler müşterisi Apple, şimdi pazarın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olmak için hazırlık yapmaktadır.

Tıbbi amaçlı giyilebilir teknolojiden araç içi elektronik sistemlere kadar teknolojinin her alanında çipler büyük önem taşımaktadır. Bu teknoloji şirketler ve hatta ülkeler arasındaki ana rekabet alanından biri haline dönüşmektedir. Pazarda hakimiyet oluşturmak isteyen şirketler ve ülkeler, yüksek miktarda yatırımlarla süper çip sektörünü şekillendirmektedir.

 

Kaynak: https://www.simplilearn.com/top-technology-trends-and-jobs-article

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir