Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

 

Teknoloji çağında yaşasak bile her teknolojik girişim başarı ile sonuçlanmayabiliyor. Büyük beklentiler ve umutlarla piyasaya giren projelerin nasıl başarısızlık ile sonuçlanabildiğini bu yazımızda sizler için derledik;

1. Araç Egzoz Emisyon Yazılımı

Ünlü Alman otomobil üreticisinin, Amerikan egzoz emisyon ölçüm sistemlerini yanıltmak için geliştirdiği yazılım şirkete pahalıya mal oldu. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), yazılımın yüklü olduğu dizel araçların çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıkladı. Skandalın 2015’te açığa çıkmasına rağmen markaya getirisi bu sene belli oldu. Şirket, ABD’deki 475 bin otomobilin değiştirilmesi ve onarılması için 14,7 milyar dolar ödemek zorunda kaldı. Üretici toplam 11 milyon aracının bu yazılımı kullandığını kabul etti ve Avrupa Birliği’ne (AB) üye 28 ülkede de egzoz emisyon testi manipülasyonu yaptığı belirlenen toplam 8,5 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı.


 

2. Facebook Phone

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal ağının internetin ana bilgi kaynağı olması gerektiğine inanıyordu. Bu amaca ulaşmak için uygulamasının her cep telefonu uygulama mağazasının tepesinde olması yeterli değildi ve 2013’te Facebook, kullanıcıların içerik tüketimini daha fazla kontrol etmek için kendi Android tabanlı akıllı telefonunu yapmaya çalıştı. Sonunda HTC tarafından üç model üretildi ve bunların tümü satış beklentilerini karşılamadığı için rafa kaldırıldı.


 

3. Samsung Flagship

Samsung’un Galaxy Note 7’sinden daha fazla 2016 yılında piyasaya sürülen Samsung’un flagship gemisi akıllı telefonu, gelişmiş teknolojik yetenekleri ve geniş ekranı nedeniyle büyük övgü aldı ancak bir yıldan kısa bir süre sonra şirket onu geri çağırmak zorunda kaldı. Nedeni ise pilinin bir seferde, uçuşun ortasında bir uçakta kendiliğinden yanma eğilimi oldu. Credit Suisse analistleri, bunun sonucunda Samsung’un uğradığı zararın 17 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.


 

4. Tay Tweets

İnsanlarla ilişki kurmak üzere tasarlanan ve “Tay” adı verilen yapay zeka projesi mart ayında kamuoyuna tanıtıldı. Şirket, genç bir kadından esinlenilerek tasarlanan Tay robotuna insanlarla iletişim kurması için Twitter’da hesap açtı. Ancak işler şirketin istediği gibi gitmedi. 18-24 yaşlarındaki gençlerle sohbet etmesi ve onlardan yeni bilgiler edinmesi planlanan robotun insanlardan tek öğrendiği argo kelimeler oldu. Sonunda şirket, hesabında insanlardan öğrendiği argo kelimeler, cinsiyetçi söylemler ve ahlak dışı konularda paylaşımlar yapan Tay’a müdahale etti. Robotun Twitter hesabı 24 saat sonra kapatıldı. Şirket, yaşadıkları düş kırıklığını “Tay’ın attığı aşağılayıcı ve kırıcı tweetlerden dolayı özür dileriz, Tay şu anda çevrimdışı.” ifadeleriyle dile getirdi.

5. Windows Phone

Microsoft’un Windows 10 mobil veya Windows telefonu, 2017’de pazardan çekilmeden önce hatırı sayılır bir süre hayatta kalabildi. Windows mobil platformu iyi bir fikir olmasına ve bazı Lumia el terminalleri oldukça iyi çalışmasına rağmen, şirket, mobil kullanıcıları, iOS ve her zaman popüler olan Android’den çekmek için mücadele etti.

Buna ek olarak, mobil uygulama geliştiricilerinden hemen hemen hiç destek yoktu ve heyecan veren özelliklerin sürekli olarak eksikliği, mobil endüstrisi pazarını, şüphesiz Microsoft’un fethedemeyeceği bir alan yaptı. Bu nedenle Temmuz’da, Windows 8’in tanıtımından 3 yıl sonra, şirket Windows telefon sürümüne desteğini çekti.


 

6. Apple AirPower

Apple, 2018’de yeni iPhone dışında beklenmeyen bir ürün daha tanıttı. iPhone, Apple Watch ve AirPod’lara aynı anda kablosuz olarak güç sağlamak için tasarlanmış bir şarj matı olan AirPower’ı.

Şu an piyasadaki kablosuz şarj matlarında yalnızca bir adet bobin bulunur. Nadir de olsa birbirinden uzağa yerleştirilmiş iki bobine sahip şarj cihazları da bulunmakta. Bunlar şarj edilecek cihazın matta belli bir noktaya -bobinin üzerine- konmasına ihtiyaç duyuyor. Ancak Apple, bir ilki gerçekleştirmek adına cihazınızı şarj matının belli bir noktasına koymayı gerektirmeden herhangi bir yerinde şarj edebilimenizi sağlamak için bir mata çok sayıda şarj bobini yerleştirmeye çalıştı. Ancak sonuçtan da anlaşılacağı üzere böyle bir sistemin çalışması mümkün değildi.

AirPower’ın bir yıl sonra piyasaya çıkması bekleniyordu ama Mart 2019’un sonlarında şirket şok edici bir açıklama yaptı: “AirPower, yüksek standartlarımızı karşılayamayacağı için iptal edildi.”


 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir