2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

 

Dijitalleşen ve dönüşüme uğrayan hayatımız ile yeni meslek grupları rağbet görüyor. Sadece bununla kalmıyor gelecekte hiç adını duymadığımız yeni meslekleri de beraberinde getiriyor. Türkiye’de geleceğin meslekleri neler olacak? Hangi meslek grupları gelecekte aramıza girecek bu yazımızda birlikte inceleyelim!

 

1. Veri Bilimcisi

Veri bilimi Facebook, Netflix ve Amazon gibi analiz gerektiren platformlar ile sıkça duyduğumuz bir kavram. Uçtan uca analiz edip sonuçları yönetim ile paylaştıktan sonra aksiyon alınmasını sağlayan bu meslek sahibi kişiler verileri sınıflandırmak, çıkarım yapma ve kompleks davranışları çözümlemek ile görevliler. Verileri sadece analiz etmekle kalmayıp bu verilerin kullanımında da söz sahibi kişiler Veri Bilimcilerdir.

 

2. Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni

Klasik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan; güneş, rüzgar, jeotermal, dalga, gel-git ve akıntı ile hidrojenden enerji üretimi aşamasında her türlü donanım ve elektrik- elektronik tesislerin kurulması, çalıştırılması, bakım ve onarım işlerinde teknisyen ile mühendis arasında görev yapan ara elemandır.

 

3. Blockchain Geliştiricisi

Son zamanlarda oldukça popüler olan dijital para birimi Bitcoin’i duymayan kalmadı. Peki bunu kullanabilmemizi sağlayan teknoloji hakkında ne kadar bilgimiz var? Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Biraz anlaşılması zor olsa da, uzmanlara göre nihayetinde internet kadar dünyayı değiştiren bir teknoloji olacağı söyleniyor. Bu nedenle gelecek senelerde blockchain uygulamalı hizmetleri ve ürünleri geliştiren profesyonellerin oldukça revaçta olması bekleniyor.

 

4. Çöp Mühendisi

Çöp mühendisliği, dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi üzerine geliştirilen bir meslek. Dünya genelinde her yıl ortalama 2 milyar tondan daha fazla yani 800.000 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar çöp oluşuyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece 1 kişinin 1 yıl içinde ürettiği çöp miktarı 775 kilogramı geçebiliyor. Bu rakam ile Amerika; diğer ülkelere oranla kişi başı en fazla çöp üretiminin yapıldığı ülke durumunda. Dünyada çöpler depolama alanlarına gömülerek imha ediliyor, oysa ki söz konusu bu miktar dünyadaki elektrik tüketiminin %10’unu karşılayabilecek potansiyeldeki 4,5 milyar varil petrol eşdeğeri enerji içeriyor. Üstelik bu miktar gelecekte baş edilemez bir noktaya gelebilir. Bu nedenle, atıkların doğru şekillerde dönüştürülmesi gerekiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu çalışmaların bilinçli yapılması için bu alanda uzmanlar yetiştirecek programlar açmaya başladılar bile.

 

5. Veri Güvenliği Uzmanlığı

Veri güvenliği uzmanı, sektörü ne olursa olsun bir organizasyonun süreç ve verilerinin güvenliğinden sorumludur. Genel anlamda, organizasyonun yapısına uygun olacak şekilde incelemeler yapılır ve güvenlik süreçleri, riskleri, derecelendirmeleri yapılarak, alınması gereken önlem ve uyulması gereken protokolleri belirler. Veri güvenliği uzmanları organizasyon için kritik süreçleri ve bu süreçler için riskleri belirleyip, bu süreçleri ve riskleri önceliklendirir. Bu işlem sonucunda ise hangi sürecin daha kritik olduğu ve bu süreç için mevcut yüksek riskli tehditleri saptayarak, önlem alınması için organizasyonlara gerekli aksiyonları belirler. Bu işleme risk yönetimi ve iş sürekliliği yönetimi denmektedir. Veri güvenliği ve organizasyonun kesintisiz çalışabilmesi için veri güvenliği uzmanları bu iki işlemi organizasyonun yapısına uygun bir şekilde yapmalıdır.

 

6. Dijital Dedektif

Siber suçların çokça işlendiği günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak artık son derece önemli hale geldi. Gelecekte bir şirketin var olmaya devam edebilmesi için siber suçlara karşı daha da tedbirli olması gerekecek. Bu nedenle de dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç oldukça artacak.

 

7. Veritabanı Mimarı

Veri mimarı, şirketler ve kurumlar için veri tabanı çözümleri oluşturur, veri mimarisini tasarlar. Verilerin bilişim sistemi aygıtları tarafından nasıl depolanacağını, yönetileceğini ve bu verilerin ne şekilde kullanılacağını belirler. Veritabanı mimarları, veritabanı oluşturmak için kodlama becerisi ve veri erişimini kullanırlar. Veritabanı oluşturduktan sonra oluşan sorunları düzeltmek veya ortadan kaldırmak için çalışmalar düzenlerler. Oluşturulan veritabanı şirketin isteklerini karşıladığını anlamak ve devamlılığını sürdürmek için çalışanlar ile yakın çalışırlar. Şirketlerin temel işleyişinde sık kullanılan veritabanı türü; maaş bordrosu, envanter raporu ve müşteri memnuniyeti ile ilgili sistemleri oluşturmak için kullanılır.

 

8. Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Bu meslek grubunda yer alanları artık hayatımızda daha sık görüyoruz ama çok daha fazla göreceğimizi de söylemek mümkün. Mobil uygulama ya da oyun geliştirenler; alışverişten oyuna, güvenlikten bankacılık işlemlerine, sağlıktan müzik dinlemeye kadar birçok farklı alanda hizmet sağlarlar.

Günümüzde, üretim süreçlerinde robotlar kullanılıyor ve robot kullanım oranı günden güne artıyor. Dolayısıyla robotlar, yepyeni mesleklerle tanışmamıza neden olacak. Geleceğin meslekleri arasında en popüler olacaklardan biri ise robot koordinasyon uzmanıdır. Bu uzmanlar, robotların onarımlarını ve bakımının yanında etkili çalışma prensiplerini gözden geçirirler. Böylece robotlara yepyeni beceriler kazandırılabilmektedir.

 

9. Metaverse Uzmanı

Akılalmaz bir hızla gelişen teknolojini en yeni aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkan “Metaverse” kavramı, meslekleri de etkilemeye ve dönüştürmeye başladı. Uzmanlara göre 2030 yılına kadar metaverse ile ilgili onlarca iş kolu ve meslek ortaya çıkacak. Her geçen gün kulağımıza daha çok gelen Metaverse, Facebook gibi dünyanın en büyük ve güçlü firmalarının büyük yatırımları ile artık gerçekliğimiz olmaya başladı. Facebook’un resmi ismini Meta ile değiştirmesi, sanal gerçeklik gözlüğü Oculus’ü satın alması ile birlikte bir çok yazılım şirketi bu noktada adımlar atmaya başladı. Hızla ilerleyen bu süreçte dünyanın her yerinden şirketler bu konuyu işleyebilecek, geliştirebilecek uzmanlar arıyor.

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir