2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

 

2022’de YouTube’da başarılı olmak için, YouTube’un sağladığı kanal ve abone analizlerini derinlemesine incelemelisiniz. Araştırmanın zorluklarını benimsemekte fayda var, çünkü nihayetinde başkaları için neyin işe yaradığını ve sizin için nerede bir fırsat olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Beyaz Alanınızı Bulun

Beyaz alanınızı bulma fikrinde yeniyseniz kısacası yapmanız gereken şey, YouTube rakiplerinizin ne yaptığını anlama sürecidir. Böylece onların yapmadıkları bir şeyi yapabilirsiniz!

YouTube Kanalınız İçin Beyaz Alan Analizi Nasıl Yapılır?

Konulara ve alt konulara, abonelere ve diğer faydalı filtrelere göre kanalları belirlemek için Kanal Tarayıcı gibi ücretsiz çevrimiçi araçları kullanarak kendinize benzer diğer YouTube kanallarını belirleyerek başlayın. Tipik olarak bir beyaz boşluk analizi kalite ve fiyata dayalı olacaktır. YouTube bağlamında, beyaz boşluk şunlara dayanabilir:

  • Video uzunluğu (uzun veya kısa) ve format (nasıl yapılır tarzında bilgi içeriğine karşı konuşma amaçlı eğlence içeriği)
  • Video uzunluğu (uzun veya kısa) ve üretim seviyesi (geçişler, bölümler vb. içerecek şekilde yoğun şekilde düzenlenmiş ve daha fazla ham görüntü ile çok az veya hiç düzenleme yapılmamıştır.)
  • Biçim (nasıl yapılır bilgi içeriğine karşı konuşma amaçlı eğlence içeriği) ve görüntüleme sayısı
  • Yorumların biçimi ve sayısı
  • Üretim seviyesi ve beğeni sayısı

Kombinasyonlar neredeyse sonsuzdur ve size başkalarının zamanlarını nerede harcadıkları hakkında çok şey söyleyebilir.

Verilere Dayalı Bir Yaklaşım YouTube Kanalınızı Büyütmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir niş seçmemiz gerektiği gibi, bir YouTube kanalını büyütmeye çalışırken belirli KPI’ları seçmeli ve bunlara odaklanmalıyız. Mevcut performansınızı kıyaslamak için kanal analizlerinizi kullanın ve yürüttüğünüz boşluk analizine dayalı içerik üretmeye devam ederken hangi metriğin sizin için en çok anlam ifade edeceğini düşünmek için biraz zaman ayırın.

Bu alıştırma, YouTube stratejinizin nereye odaklanması gerektiği konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olacak olsa da, yeni edindiğiniz bilgileri, 2022’de hâlâ geçerli olacak bazı genel YouTube veri eğilimleriyle eşleştirebilirsiniz. Kanalınızı nasıl büyütmeyi seçtiğinizi etkileyecek üç önemli istatistikten bahsetmek gerekirse;

1 – Nasıl yapılır içeriği izleyicilerin çoğunluğuna sahip durumda

Hubspot kısa süre önce, YouTube izleyicilerinin %50’sinden fazlasının, kanal kariyerleri, endüstrileri veya hobileriyle ilgili nasıl yapılır veya eğitim içeriği yayınladığı için bir kanalın abonesi olduğunu bildirdi.

Nasıl yapılır (How-to) veya eğitim içeriği genellikle eğlence içeriğinden her zaman olmasa da çok daha kısadır. Çok amaca dayalı ve konuya yönelik olduğu için, bu daha kısa videolar, daha uzun eğlence videosu benzerlerine göre çok daha sağlıklı izlenme süreleri elde etmektedir.

Kısa videolara veya uzun videolara, eğlenceye veya eğitime vb. bağlı kalmak her zaman kolay değildir. İçerik dünyası nadiren bu kadar ikiye ayrılır. Bu nedenle, YouTube büyüme stratejinizin de esnek ve akıcı olması gerektiğini unutmayın. Katı kurallar, YouTube içerik oluşturucuları için geçerli değildir, belki bir tanesi dışında:

Her videonun hem eğlenceli hem de eğitici/bilgilendirici öğeler sağladığından emin olun.

İzlenme sürenizin arttığını gördüğünüzde, videolarınızın her iki öğenin de en iyi noktasına ulaştığını anlayacaksınız. YouTube, her türden içerik oluşturucunun üretim süreçleri sırasında karşılaştıkları sonsuz senaryoları tanımak konusunda inanılmaz bir iş çıkardı. YouTube’un keşif ekibinden gelen böyle bir buluş, Chapters Feature’dır. Kısa bir nasıl yapılır videosunun sonunun gelmediği zamanlarda YouTube, içerik oluşturucuları, geçmişteki zaman damgası uygulamalarının yerini alacak şekilde bölümlere ayırmaya teşvik etmeye başladı. Bölümler artık içerik oluşturuculara baştan sona izlemek isteyen izleyicilerin ihtiyaçlarına uygun tek bir uzun videoyu tutma şansı veriyor, ancak daha sonra içerik oluşturucuların bunları başlık ve açıklamalarıyla birden çok kısa videodan oluşan ‘Bölümler’e ayırmalarına izin veriyor. Bu özellik, izleyicileriniz için de harika bir uygulamadır! Bölümler özelliğini kullandığınızda yapılan başlık ve açıklama optimizasyonu sayesinde artık videonun aradıkları bilgiyle ilgili bölümünü bulabiliyorlar.

2 – Thumbnail görselleri, görüntüleyenlerin videolarınızı tıklayıp izleme kararlarında kritik öneme sahip olduğunu kanıtlıyor.

YouTube’da en çok görüntülenen videoların %90’ı özel küçük resimlere (thumbnail) sahiptir. Bununla birlikte, bu taktiğin sizin için çalışmasını sağlamak için gereken bir yaratıcılık unsuru var. Click-bait tarzı şok olmuş yüzlerin günleri geride kaldı.

Şu anda içerik oluşturucu sohbetlerinde dolaşan küçük resim ‘profesyonel ipucu, siyah, kırmızı ve beyaz (YouTube platform renkleri) dışındaki renkleri kullanmanın akıllıca olduğudur. Bunu yapmak, ilgi çekmek ve nihayetinde videonuza tıklamalar için yeterli kontrast oluşturacaktır. Özel küçük resimleri değiştirmek, YouTube stratejinizi bozmadan uygulayabileceğiniz bir taktiktir, bu nedenle bu yol haritası sizi nereye götürürse götürsün küçük resimlerle denemeler yapabilirsiniz.

3 – YouTube, Önerilen Videoların insanların Abonelik Akışlarından daha fazla oynatıldığını bildirdi

Her zaman daha fazla abone için yarışırız ve bu hala meşru bir başarı ölçüsüdür, ancak veriler, bir ziyaretçinin YouTube’un algoritması tarafından önerilen ve ana sayfalarında seçilen videoları Abonelik Akışlarındaki videolardan daha fazla izleme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. YouTube, bunun yalnızca en iyi kullanıcı deneyimini sağlama meselesi olduğunu açıklıyor.

Tüm bunlar, videonuzun konu seçimine ve kalitesine odaklanmanın, abone kazanmaya çalışmaktan ziyade kanalın büyümesiyle sonuçlanma olasılığının daha yüksek olduğunu söylemektir. İçerik görüntüleyenlerin neyi ilginç bulduğunu bilmek, sabır ve merak (ve tabii ki yaratıcılık) gerektiren bir tahmin etme oyunudur.

YouTube Kanalınızı Büyütmek için Diğer Platformlardan Yararlanın

Dijital pazarlama çağında, her türden serbest çalışan, küresel mega markalarla aynı araç setlerine erişebilir. Her bir platformun nasıl kullanılacağını bilmek çok önemlidir ve YouTube kanalınızı büyütmek için doğru karışım verimli olana kadar sürekli olarak test etmek ve ince ayar yapmak için gereken tüm motivasyondur.

YouTube İçeriğinizi Güçlendirmek için TikTok’u Kullanın

TikTok, Android mobil cihazlarda kullanıcı başına harcanan ortalama süre için resmi olarak YouTube’u geride bıraktı. Daha açık hale getirmek için daha fazla kanıta gerek yok: kısa videolar daha çok tercih ediliyor. İşin püf noktası, bir izleyiciyi bağlamak ve onları aşağıdaki başlıklarda bulunan YouTube bağlantısını tıklamaya ikna etmek için platformun nasıl kullanılacağını bilmektir. Platformda zaman geçirerek diğer TikToker’ların kullandığı teknikleri keşfedin ve stilleri içeriğinize ve hedef kitlenize göre uyarlayın. TikTok’un doğası, bir video stratejisinden diğerine hızla geçiş yapmanızı sağlar.

YouTube Videolarınızda Daha Fazla Görüntüleme Almak için E-posta Kullanın

E-posta kullanmak için denenmiş ve gerçek bir başka taktik, e-posta imzasının mülküdür. Yine de değerli bir pazarlama taktiği olan bu, e-posta gönderdiğiniz her kişinin YouTube sayfanızla karşılaşma şansına sahip olmasını sağlamanın bir yoludur. Kurulumu minimum çaba gerektirir, bu nedenle serbest çalışmanız için yeni müşteriler getirmek harikalar yaratmasa bile, gerçek bir zaman veya kaynak kaybı da olmayacaktır!

Kaynak: Voices

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir