İşletmeler için Instagram Kullanımı: Hedef Kitlenizi Büyütmenin Yolları

 

Instagram’ı iş için kullanmak istiyorsanız, uygulamadaki kendi kişisel deneyiminizi düşünün. Instagram’da geziniyorsunuz ve küratörlüğünü yaptığınız ana akışın tadını çıkarıyorsunuz. Söz konusu akış ise kişisel arkadaşlarınızın, içerik oluşturucularınızın, sevimli hayvanlarınızın ve markalarınızın bir karışımıdır. Kimse sizi, söz konusu severek takip ettiğiniz işletme hesaplarını zorla takip ettirmedi; siz takip edip hikayelerinin bir parçası olmayı tercih ettiniz  ve onların gönderilerinden birini veya Instagram Hikayelerini her gördüğünüzde, aktif olarak onları takip etmeye devam etmeyi seçersiniz.

Peki ama neden?

Instagram’ı iş için kullandığınızda, potansiyel müşterileriniz için yanıtlamanız gereken soru budur – neden daha fazlası için geri gelmeye devam etsinler? Bu içerikte sizlere, işletmenizi uygulamada tanıtmanıza yardımcı olacak en iyi Instagram iş ipuçlarımızı bir araya getirdik.

1- Instagram’ı Neden İş İçin Kullandığınıza Karar Verin

Herhangi bir pazarlama kanalını kullanırken, ulaşmak istediğiniz hedeflerin olması önemlidir. Bu konunun da Instagram’dan farkı yoktur. Instagram pazarlamasına zaman ve para yatıracaksanız, “Neyi başarmak istiyoruz?” Diye kendinize sormanız gerekir.

Ortak Instagram iş hedefleri ise şunları içerir:

 • Marka bilinirliğini artırmak;
 • Bir topluluk oluşturmak;
 • Şirket kültürünü ve değerlerini sergilemek
 • Ürün ve hizmet satmak.

Hedeflerinizi yazın ve sürekli olarak izleyin. Yazılı hedeflerinizi resmi bir içgüdü kontrolü olarak düşünün. Sizi ve ekibinizi Instagram içeriğinizle daha bilinçli olmaya teşvik eder, çünkü her zaman geri başvurabilir ve paylaştığınız her şeyin bu hedeflere hizmet etmesini sağlayabilirsiniz.

2- Profilinizi Optimize Edin

Instagram’ı iş için kullanıyorsanız, profilinizi ana sayfanız olarak düşünün. Potansiyel müşterileri kazanmak için 150 karakter, bir bağlantı ve birkaç işlem düğmesi elde edersiniz; bu nedenle profilinizin iyi bir izlenim bıraktığından emin olun. Öncelikle, bir Instagram işletme profiline geçtiğinizden emin olun. İşletme hesapları, profilinizi genişletmenize, içerik performansını izlemenize ve Instagram’da satış yapmanıza olanak tanıyan ekstra özellikler sunar. Ardından, etkileyici bir Instagram biyografisi yazın. Profiliniz şunları içermelidir:

 • Şirketinizin ne yaptığının kısa bir açıklaması;
 • Kategoriniz/sektörünüz (Alışveriş ve Perakende, İşletme Hizmeti, Restoran vb.);
 • Markanızın kişiliğini gösteren bir ton;
 • İletişim bilgileri (telefon numarası, e-posta, adres vb.)

Instagram uygulamasında tıklanabilir bir bağlantıyı paylaşabileceğiniz tek yer biyografinizdir. Ana sayfanıza statik bir bağlantı tutabilir veya mevcut içeriği yansıtmak için bağlantıyı sık sık değiştirebilirsiniz. Instagram işletme hesaplarının ayrıca, Şimdi Rezervasyon Yap, İletişim Kur, Mağazayı Görüntüle vb. belirli harekete geçirici mesajlar için ek tıklanabilir düğmeler olan Eylem Düğmelerine erişimi vardır. Eylem Düğmeleri, profilinize daha fazla bağlantı almanın ve hayranlarınızın sizinle etkileşime geçmek için işini kolaylaştırmanın harika bir yoludur.

3- Görsel Açıdan Estetik Anlayışınızı Yansıtın

Instagram’da her şey görsellerle ilgilidir. Ancak bir işletme için işe yarayan şey sizin için doğru olmayabilir. İşletme sayfanızda hangi estetiği sunmak istediğinizi düşünün, ardından tutarlı kalabilmek için marka bilinci oluşturma yönergeleri tasarlayın. Renk paletinize dikkat edin. En başarılı Instagram hesaplarından bazıları, fotoğrafları için belirli bir renk paleti kullanma eğilimindedir ve bu da farklı bir stil oluşturmalarına yardımcı olur. Son olarak, profilinizin genel görünümünü dikkate almayı unutmayın. İnsanlar profilinizi ziyaret ettiğinde, son gönderilerinizi tablo şeklinde görürler. Görsel olarak benzer gönderileri arka arkaya paylaşmaktan kaçının, böylece tablonuz her zaman çekici görünür.

Metin, Instagram içeriğinizde önemli bir rol oynuyorsa, kullandığınız yazı tipini ve bunun web sitenizde veya diğer pazarlama materyallerinde kullanılan yazı tipleriyle ilişkisini de düşünmek önemlidir.

Tutarlı Bir Şekilde Gönderilerinizi Yayınlayın

Düzenli bir gönderi planına bağlı kalmak, hedef kitlenizin zaman çizelgelerinde görünmenize yardımcı olur. Instagram, herkese en çok keyif alacakları içeriği göstermeye çalışır, bu nedenle yeni ve her bir kişinin ilgi alanlarıyla alakalı içerikleri arar. Instagram’ın algoritması, her kişinin etkinliğini sürekli olarak incelemek için makine öğrenimini kullanır ve zaman çizelgesini buna göre özelleştirir. İnsanlar görmediklerini beğenemezler. Düzenli olarak paylaşım yapmak, insanların akışlarında görünmenize yardımcı olur ve sizinle etkileşim kurmaları için onlara daha fazla şans verir. İçeriğinizle ne kadar çok etkileşime girerlerse, onu Instagram akışlarında o kadar sık görürler.

4- Yeni Kitlelere Ulaşmak İçin Hashtag’lerden Yararlanın

Hashtag’ler, birçok sosyal medya platformunda içeriği kategorilere ayırmanın tek tip bir yolu haline geldi. Hashtag’ler, Instagramcıların içerik ve takip edecek hesapları keşfetmesine olanak tanır. Track Maven’in araştırması, 11’den fazla hashtag içeren gönderilerin daha fazla etkileşim alma eğiliminde olduğunu buldu.

5- Topluluğunuzla etkileşim kurun

Instagram’ı iş için kullanmak, profilinizi kesintisiz bir satış konuşmasına dönüştürmek anlamına gelmez. Instagram bir sosyal medya platformudur, bu yüzden sosyalleşmeyi öğrenin.

Birisi düşüncelerini sizinle paylaşmak için zaman ayırırsa, onlara yanıt vermek ve dinlediğinizi göstermek önemlidir. Yorumlara yanıt vermek, Instagram’da güçlü bir topluluk oluşturmanın harika bir yoludur. Katılım istemleri de etkileşimi teşvik etmenin harika bir yoludur. Anketler, sorular veya kayan ölçek sıralamaları gibi Instagram Hikayelerinde etkileşimli çıkartmalarla vakit geçirmek siz ve işletmenizin faydasına olacaktır. Gönderiler konusunda ise, soru sormak için gönderi metnini kullanın ve insanlara yorumlarda düşüncelerini paylaşmalarını söyleyin. Sevimsiz gelebilir ama bunu gerçek hayattan bir sohbet olarak düşünün.

Instagram’ı iş için kullanıyor olmanız, her şeyin sizden gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), bir hayran veya katkıda bulunanlar tarafından oluşturulan her türlü içerik, hayranlarınıza biraz sevgi göstermenin ve daha fazla insanın sizinle etkileşim kurması için ilham vermenin harika bir yoludur. Topluluğunuzu Instagram’da markanızla yaşadıkları unutulmaz anları ve deneyimleri paylaşmaya teşvik edin ve en iyi içeriklerden bazılarını kanallarınızda yeniden yayınlamak için izin isteyin.

6- Farklı İçerik Türleriyle Denemeler Yapın

Instagram, fotoğraflardan çok daha fazlasıdır. Artık platformda aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli içerik türleri bulunmaktadır:

 • Video
 • Reels
 • Hikayeler
 • IGTV

Platformdaki erişiminizi ve katılımınızı artırmak istiyorsanız, çeşitli içerik türlerini paylaşmak önemlidir. Algoritma ilgiye bakar ve insanlara en sık etkileşimde bulundukları içerik türlerini göstermeye çalışır. Bu nedenle, bir kişi Instagram Reels’larını diğer gönderi türlerinden daha sık beğenir ve yorum yaparsa, Instagram akışlarında daha fazla Reels görme olasılığı yüksektir.

7- Sonuçlarınızı Analiz Edin

Size verebileceğimiz en iyi Instagram iş ipuçlarından biri, Instagram analizlerinizi düzenli olarak incelemektir. Daha fazla takipçi kazanmak, kitlenizi meşgul etmek ve işinizi Instagram’da tanıtmak istiyorsanız, içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini izlemelisiniz.

Instagram’ın yerleşik analiz aracı Instagram Insights, sağlam bir başlangıçtır ancak yalnızca mobil aracılığıyla erişilebilir. Ayrıca, beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve kaydetmeler gibi temel metrikleri kontrol etmek için her gönderiyi açmanız gerekir. Metriklerin yalnızca size değerli bir şey söylemeleri durumunda önemli olduğunu unutmayın. Beğeniler bir ego artışı için harikadır, ancak Instagram’ı iş için bu yüzden mi kullanıyorsunuz? Hayranlarınızı içeriğinize geri dönmeye ve ürünleriniz veya hizmetleriniz için ödeme yapmaya devam etmeye neyin motive ettiğini söyleyen metriklere bakarsanız, eyleme dönüştürülebilir daha fazla bilgi toplarsınız.

IGTV’de bir eğitim videosu oluşturduğunuzu varsayalım. Kayıtlar ve paylaşımlar, insanların öğreticiyi faydalı bulduğunu ve ona geri dönmek istediğini söylerken, beğeniler daha pasiftir. Ancak, bir marka bilinirliği pazarlama kampanyası yürütüyorsanız, beğeniler ve yeni takipçiler değerli başarı ölçütleridir. Sonuçları analiz ederken, onları elde etmeyi umduğunuz şeyin bağlamına yerleştirmelisiniz.

Kaynak: Buffer

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir