Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Çok fazla zaman kaybetmeden tutarlı bir yeni içerik akışı sağlamanın en iyi yollarından biri, etkili bir içerik takvimi oluşturmaktır.

İçerik Takvimi Nedir?

İçerik takvimi, hedef kitlenizle paylaşılacak içeriğin oluşturulmasına yönelik bir kılavuzdur. Blog gönderileri, videolar ve sosyal medya gönderilerinin bir karışımı olabilir. Bir içerik takvimi, her bir içeriğin yayınlanacağı gün ve saati ve ayrıca her birine girecek bilgi türüne genel bir bakış içerir. İçerik takvimleri, içeriğinizi dağıtmak için kullanılacak kanalları içermelidir. Facebook, LinkedIn, e-posta ve YouTube gibi kanallar, dağıtım için sıklıkla kullanılan birkaç farklı platformdur.

İçerik takvimi kullanmak, içerik planlamanızı ve yayınlamanızı takip etmenin harika bir yoludur. Çünkü;

  • Zamandan tasarruf edip, düzenli kalıp ve işinizle ilgili konularda (tatiller gibi) dönemsel değişiklikler için plan yapabilirsiniz
  • Kullanıcıların okuma deneyimlerinden, ne istedikleri hakkında taze fikirlerle yeni okuyucuları çekebilirsiniz. İçeriğinizi daha fazla okuyucu çekmek adına içerik dağıtım kanalları açısından Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.

Bir İçerik Takvimine Ne Zaman İhtiyacınız Duyarsınız?

İçerik takvimleri; blog gönderileri, sosyal gönderiler, videolar, vaka çalışmaları dahil olmak üzere her türlü içeriği planlamak için mükemmeldir. Kısaca özetlemek gerekirse, bu takvim vasıtasıyla içeriğinizin sosyal medya platformlarında dağılımını gerçekleştirmekten ve hedef kitlenizi işletmenizden haberdar etmeye ve eğitmeye yardımcı olmak için oluşturulan her şey diyebiliriz.

Ayda birkaç defadan fazla içerik oluşturuyor ve dağıtıyorsanız, bir içerik takvimine ihtiyacınız vardır. Birden fazla kişiyle çalışıyorsanız, neler olup bittiği konusunda herkesi güncel tutmak için bir içerik takvimi sizin yardımınıza koşacaktır.

İçerik Takviminiz Neleri İçermeli?

İçerik takvimleri, herkesi güncel ve düzenli tutmak için kullanılır. İçerik takvimine her ayrıntıyı eklemek, işlerin yapısında çatlaklar oluşmasını engeller ve kafa karışıklığını azaltır.

Bir içerik takvimi şunları içermelidir:

  • İçeriğin konusu
  • İçeriğin dağıtım/promosyon başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​dahil olmak üzere son tarihler
  • Yazılmakta olan içeriğe bağlantılar (bu, Google dokümanlarına veya diğer yayınlama araçlarına bağlantılar şeklinde olabilir)
  • İçeriği kim yazıyor, düzenliyor ve yayınlıyor?
  • Planlama için, şirketinizi veya sektörünüzü etkileyen büyük tatilleri veya etkinlikleri dahil etmek de yardımcı olur.

Hedeflerinizin Ne Olduğunu Bilin

İster blog yazıyor, ister sosyal medya gönderileri yapıyor veya pazarlama kampanyaları yapıyor olun, bir içerik takvimi oluşturmadan önce hedeflerinizin ne olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, Twitter’da daha fazla blog okuyucusu ve takipçisi istiyorsanız, insanları sitenizi ziyaret etmek için tıklamaya ikna edecek başlıklar için iyi SEO anahtar kelimeleri ile haftalık bloglar oluşturun; bütün bunlar çok sıkıcı görünüyorsa, o zaman belki birkaç haftada bir, işleri basit tutmak için ilginç bir şey hakkında bir gönderiye odaklanın. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse, önce hedefinizi bilin!

İçeriğinizi Dağıtın

İçerik oluşturduktan sonra durmayın. İçeriğinizi kitlenizin zaman geçirdiği yerlere dağıtmak isteyeceksiniz. Hedef kitleniz arasında en popüler platformun hangisi olduğunu düşünün. Facebook’talar mı? Instagram? LinkedIn? Bir blog gönderisini tanıtıyorsanız; bir sosyal gönderide, gönderinin ne hakkında olduğuna dair bir özet listesi sağlayın. Çoğu sosyal platform, harici sitelere bağlantı içeren gönderileri sık sık göstermez, bu nedenle sosyal gönderideki içeriğinizin bir özetiyle kullanıcının dikkatini çekmeye çalışın.

Yıllık Takvim Kullanın

Rekabetçi kalabilmek ve güncel trendler ve popüler konularda güncel kalabilmek için sektörünüzde neler olup bittiğini dikkate aldığınızdan emin olun. İçerik takvimlerinizi oluştururken tatiller ve mevsimsel değişiklikler gibi ipuçlarını kullanarak erkenden etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturun. Bu, sürekli değişen pazarlarda alakalı kalırken rekabet avantajlarının oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Eski İçeriği Yeniden Amaçlayın

Mevsimsel olarak değişen veya her yıl yenilenebilen içeriğiniz varsa, bunu eski içeriğinizi geri dönüştürmenin bir yolu olarak kullanın. Örneğin, “En İyi Pazarlama Otomasyon Platformları” gibi içeriğiniz varsa, zamanında ve alakalı tutmak için bunu “2022 için En İyi Pazarlama Otomasyon Platformları” olarak değiştirin.

Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yayınlayacağınıza Karar Verin

Mükemmel içerik takvimini tasarladınız, ancak şimdi yayınlanma sıklığına karar vermelisiniz. Her gün? Haftalık? Günlük yayınlar, haftalık veya aylık yeni materyal yayınlarından daha fazla zamana ve kaynağa ihtiyaç duyduklarından bazı markalar için zor olabilir. Kitleniz için neyin en iyi olduğuna karar verirken kitlenizin tercihlerini göz önünde bulundurun. Kendinize şu soruyu sorun, hedef kitleniz önemli ölçüde düşünmeyi gerektiren daha uzun parçaları mı yoksa ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle daha kısa aralıklarla mı okumayı tercih ediyor?

Nicelikten çok kaliteye odaklanın. Sadece içeriğe sahip olmak için içeriği dışarı itmeyin. Kaliteli içeriğin üretilmesi çok zaman alır.

Takviminizi İnceleyin

Ekibinizle birlikte içerik takviminizi düzenli olarak gözden geçirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu, herkesin süreç boyunca haberdar kalmasına ve gerektiğinde ayarlama yapmasına yardımcı olacaktır. Bu, paylaşılabilir ve güncel kalan bir içerik takviminiz olduğunda en kolay şekilde yapılır.

İçeriğinizin Performansını İzleyin

Google Analytics gibi analiz araçları sayesinde, hangi yayınların en çok sayfa görüntülemesini ve hangi kanallardan aldığını belirleyebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşım yapıyorsanız, yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar gibi gösterimleri ve etkileşimleri izlemek için platformun araçlarını kullanın. Geçmişte takipçileriniz (ve potansiyel yenileri) arasında neyin teşvik edildiğini görün ve size bir sonraki promosyon enerjinizin daha fazlasını nereye harcamanın mantıklı olacağını söyleyin.

Konuyu toparlamak ve kısaca özetlemek gerekirse; içerik takvimi, pazarlama çabalarınızı düzenlemenin harika bir yoludur. Bir yıl boyunca oluşturmak istediğiniz farklı gönderi türlerini yazarak, görevlerinizi takip etmek ve her şeyi zamanında halletmek daha kolay olacaktır. Ayrıca, ihtiyacınız olan tüm bilgileri önceden listeleyen gerçek bir plan oluşturarak, daha az hata veya gecikme olasılığı vardır.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir