İçerik Pazarlaması, SEO’nun Geleceği mi?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi alakalı arama sonuçlarında görünecek şekilde optimize etme işlemidir. Bir zamanlar SEO, web sitenizin içeriğini dolduran ve mümkün olduğunca çok sayıda geri bağlantı oluşturan anahtar kelimelerden oluşuyordu.

Ancak bu, SERP konumlarını geliştirmek isteyen SEO uzmanları ve küçük işletme pazarlamacıları için ne anlama geliyor? Basit bir ifadeyle, başarılı SEO uygulamaları üç faktör etrafında merkezileştirilmelidir: kalite, tutarlılık ve alaka düzeyi. SEO’nun tüm bu kutuları işaretleyebilen bir yönü içerik pazarlamasıdır. ‘İçerik pazarlaması’ ifadesi, SEO dünyasında biraz moda bir kelime haline gelmiş durumdadır. İçerik pazarlamasının gerçekten SEO’nun geleceği olup olmadığını belirlemek için bu makalede bununla ilgili her şeyi keşfedeceğiz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, web sitenize trafik çekecek, marka bilinirliğini artıracak ve sonunda satışa dönüşecek yüksek kaliteli, değerli ve alakalı içerik oluşturma sürecidir. İçerik pazarlamasının amacı, yalnızca insanların yakasına yapışacağınız bir içerik akışı oluşturmak olmamalıdır. Bunun yerine, bilgilendirici, ilgi çekici ve kitlenizin aktif olarak tüketmek istediği içeriklerden oluşan bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmaya odaklanmalısınız (alaka düzeyi)

İçerik pazarlaması, bir soruyu yanıtlayarak, ek bilgi veya ilham sağlayarak hedef kitlenize değer sunmalıdır. Her içeriğin arkasında net bir amaç olmalıdır ve söz konusu amaçla hedef kitlenizi paralel bir şekilde bağlantılı tutmanız gerekmektedir. (kalite)

İçerik pazarlama stratejinizin bir parçası olarak oluşturduğunuz içerik türü, blog gönderilerinden e-Kitaplara ve infografiklere, indirilebilir kılavuzlara ve hatta videolar, grafikler ve animasyonlara kadar her şey olabilir. İçerik pazarlaması, kitlenizi düzenli bilgilerle güçlendirmeli, sizi sektörünüzde yetkili ve güvenilir bir ses olarak konumlandırmalıdır (tutarlılık)

İçerik Pazarlaması, SEO’yu Nasıl Etkiler?

Yüksek kaliteli ve alakalı içerik, başarılı bir SEO stratejisinin ana unsurlarıdır. Web sitenize çok sayıda ziyaretçinin gelmesi iyi ve güzel bir sonuçtur elbette, ancak kaliteli içerik olmadan çok uzun süre orada kalmayacaklardır. Sitenize sadık kalmayan insanları çekmekle ilişkili bariz zaman kaybının yanı sıra, sitenizden hızla çıkan kullanıcılar web sitenizin hemen çıkma oranını artıracaktır. Buna karşılık, bu ölçüm Google’a sitenizin ziyaretçi tutmadığını ve bu nedenle yüksek kaliteli veya kullanıcının arama terimleriyle alakalı olmadığını bildirir.

İçerik pazarlaması, Google’ın hedef arama terimleriniz için iyi değerlendirip sıralayabileceği yüksek kaliteli, alakalı içerik üretmenin bir yoludur. Bu aynı zamanda içeriğinizi hedeflediğiniz anahtar kelimelerle optimize etmenize olanak tanır, böylece Google web sitenizi taradığında, botları tam olarak hangi arama sonuçlarında görünmeniz gerektiğini bilir. Ek olarak, içerik pazarlaması, geri bağlantı stratejinizi de destekleyebilir. Yüksek kaliteli, bilgilendirici ve ilgi çekici içeriğiniz varsa, diğer kullanıcıların ve web sitelerinin içeriğinizi paylaşma ve kendi sitelerinde ona bağlantı verme olasılığı daha yüksektir. Google sıralamasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, güçlü bir geri bağlantı profiline sahip olmak çok önemlidir.

Google Bu Konuda Ne Diyor?

Google, kaliteli ve alakalı içeriği sever. Aslında, muhtemelen daha çok sevdiği hiçbir şey yoktur. Alakalı ve kaliteli içerik, Google’ın birçok önemli sıralama faktörünün merkezinde yer alır. Arama motoru web sitelerini ilk sıralamaya başladığında, her şey kaç tane geri bağlantının ona işaret ettiği ve bir web sayfasında kaç kez bir anahtar kelimeye yer verildiği ile ilgiliydi. Ancak şimdi, arama motoru yalnızca içerik, kullanıcının arama amacı ile eşleşirse bir web sitesini sıralayacaktır (yani, kullanıcı ararken hangi içeriği arıyor?) Google’ın güncellemelerinin çoğu, 2019’daki Bert güncellemesi gibi, içeriğe odaklandı. Bert, arama sorgularını daha iyi anlamak için düşük kaliteli içeriği ayıklamaya ve doğal dil kullanımını anlamaya odaklandı. Bert güncellemesi, Google’ın spam bağlantılardan ve tehlikeli SEO taktiklerinden oluşan web sitelerinden, bunun yerine kullanıcılar için en iyi içeriği sağlayan web sitelerine odaklanmasının doruk noktasıydı.

İçerik Pazarlama Taktikleri

Artık içerik pazarlamasının neden bu kadar önemli olduğunu anladınız, onu uygulamaya nasıl başlayabilirsiniz? Bazı önemli içerik pazarlama taktikleri şunları içerir:

Hedef kitlenizi ve ne aradıklarını anlayın – Bir içerik pazarlama stratejisi uygularken yapmanız gereken ilk şey, hedef kitlenizi ve aradıkları içerik türünü anlamaktır. Çevrimiçi ortamda nasıl davrandıklarını ve hangi içeriği tükettiklerini bilmeniz gerekir.

Duyarlı içerik oluşturun – Oluşturduğunuz tüm içeriğin duyarlı olduğundan emin olun. Kullanıcılar, bir masaüstünde olduğu gibi bir mobil cihazda da buna erişebilmelidir. İndirilebilir e-Kitaplar ve videolar gibi şeylerin mobil cihazlarda nasıl görüneceğini dikkatlice düşünün.

Bağlanmaya değer içerik oluşturun – İçeriğiniz, insanların aktif olarak paylaşmak ve ona bağlanmak isteyeceği kadar iyi olmalıdır. İçeriğinize onu benzersiz kılacak ve kalabalığın arasından sıyrılacak ne ekleyebileceğinizi düşünün.

İçeriğinizi paylaşın – İçeriğinizi her zaman sosyal medya ve diğer pazarlama kanallarınızda paylaşmayı unutmayın. İçeriğinizi doğrudan faydalı bulacağını düşündüğünüz kişilere ve işletmelere bile gönderebilirsiniz.

Rekabete göz atın – Hedef anahtar kelimeleriniz için en üst sıradaki içeriğin ne olduğuna bir göz atın ve daha da iyi bir şey oluşturup oluşturamayacağınıza bakın.

LuckyEye’da editörlerimiz ve pazarlama profesyonellerimiz, periyodik bir düzende, içerik oluşturma ve geliştirme alanında çalışmaktadır. O yüzden ne yayınlayacağınız, paylaşacağınız ya da söylemeniz gerektiği konusunda değerli zamanınızı harcamayın. Sizin yerinize biz yapalım! İletişime geçmek ve hizmetlerimize göz atmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir