Diyalog Bazlı Pazarlama İşletmeniz için Neden Önemlidir?

 

Şirketiniz, satın alma sürecindeki bir sonraki adıma geçmek için hala müşterilerinden form doldurmalarını istiyor mu? Öyleyse, şirketlerin benzersiz ihtiyaç ve beklentilerini anlamalarını umut eden müşterilerin %89’unu dönüştürme şansınızı kaçırıyorsunuz demektir. E-postalar ve formlar gibi tek yönlü iletişim, artık bir alıcıyı çözümünüzün şirketleri için doğru olduğuna ikna etmek için yeterli değil. Salesforce’a göre, kurumsal alıcıların %82’si kişiselleştirilmiş müşteri hizmetlerinin sadakatlerini etkilediğini söylüyor ve ek olarak global sosyal medya devi Facebook, şirketler ve müşterileri arasında Facebook Messenger aracılığıyla yapılan konuşmaların, tipik bir mobil web reklam kampanyasından %30 daha fazla yatırım getirisi sağladığını tespit etmiş durumdadır. Peki, şirketler potansiyel müşterilerle, onları nihayetinde müşteriye dönüştürecek anlamlı konuşmalar yoluyla nasıl etkileşim kurabilir? İki yönlü bir diyalog için öncelikler belirleyerek ve fırsatlar yaratarak. Başka bir deyişle, bunu bir diyalog bazlı pazarlama stratejisi uygulayarak yapabilirsiniz.

Diyalog Bazlı Pazarlama Nedir?

Diyalog bazlı pazarlama, “alıcıları gerçek zamanlı konuşmaların gücüyle pazarlama ve satış kanallarınızdan geçirmenin en hızlı yolu” olarak tanımlanmıştır. Diyalog bazlı pazarlama, şirketlere şu konularda yardımcı olur:

  • Hedef kitlelerle özgün ve anlamlı etkileşimler oluşturabilirsiniz.
  • Potansiyel ve mevcut müşteriler arasında güven oluşturabilir ve bağlılığınızı artırabilirsiniz.
  • Potansiyel müşterilerinizin dönüşüm hunisinden sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olmak için satın alma sürecindeki sürtüşmeleri azaltabilirsiniz.

Diyalog bazlı pazarlamanın temeli, alıcılarınızla gerçek bir bağlantı duygusu geliştirmek kadar basit olsa da, uygulamaya koymak şaşırtıcı derecede karmaşıktır.

Diyalog Bazlı Pazarlamayı Mevcut Stratejinizle Entegre Edin

Diyalog bazlı pazarlama genellikle sohbet araçları ve sohbet robotları ile ilişkilendirilir, çünkü bunlar potansiyel müşterilerin ekibinizle iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu ilişkiye rağmen, diyalog bazlı pazarlamanın kanallara ulaşan kapsamlı bir strateji olduğunu unutmayın. Canlı sohbet ve sohbet robotları, alıcıların ilgisini çekmek için mükemmel olsa da, sohbete dayalı pazarlama stratejinizin sahip olduğunuz diğer kanalları güçlendirmesini isteyeceksiniz. Örneğin, diyaloğu teşvik etmek için blog yazılarınızı veya web sitesi metninizi düzenleyebilir veya şirketinizi sosyal medyada takip edenleri bu platformlar aracılığıyla doğrudan mesajlardan yararlanmaya teşvik edebilirsiniz.

Potansiyel Müşterileriniz için 5 Temel Soruyu Kurgulayın.

Drift tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyalog bazlı pazarlama stratejileri uygulayan şirketler, potansiyel müşterileriyle beş temel soruya verilen yanıtlara dayalı olarak etkileşime geçmelidir. Bu sorular ise şöyle sıralanmakta:

  • Kim ilgi gösteriyor?
  • Neyle uğraşıyorlar?
  • Onlarla ilişki kurmak için doğru zaman ne zaman?
  • Alıcı nereden geldi?
  • Neden sitenizde bulunuyorlar veya ilk etapta iletişim kuruyorlar?

Alıcınızın benzersiz durumunu tanımak, onlara çözümünüzün ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini göstermenize yardımcı olacaktır. Bu kişiselleştirilmiş etkileşim, satın alma deneyimlerini iyileştirecek ve karşılığında pazarlama ve satış yapma yeteneğinizi sağlayacaktır.

Yapay Zekayı Benimseyin

Telefonların 50 milyon kullanıcılı dönüm noktasına ulaşması 75 yıl, Instagram’ın 50 milyon kullanıcıya sahip olması 19 ay ve Pokémon Go’nun aynı sayıya ulaşması sadece 19 gün aldı. İnsanların gerçekte nasıl etkileşim kurmak istedikleriyle uyum içinde kalırken, sürekli artan dijital dönüşüm hızına ayak uydurmalısınız. Pazarlama (özellikle diyalog bazlı pazarlama) ve yapay zeka günlük hayatımızın giderek daha fazla yönüne girerken uyum sağlamaktadır. HubSpot platformu yaptığı araştırmalarda, alışveriş yapanların %47’sinin bir bottan alışveriş yapmaya açık olduğunu ve botlar tarafından gerçekleştirilen görev sayısının önümüzdeki yıllarda artmasının beklendiğini tespit etmiştir.

Genel Pazarlama Stratejiniz Bağlamında Başarının Nasıl Görüneceğini Belirleyin

Sohbet pazarlama stratejinizi uygularken, potansiyel müşterinizi bir sonraki aşamaya taşıma yeteneğinizi ölçmek için KPI’lar ayarladığınızdan emin olun. KPI’larınızı ne kadar çok gözden geçirir ve sürecinizi mükemmelleştirirseniz, karşılıklı pazarlama yoluyla müşteri kazanmak o kadar kolay olacaktır.

Diyalog bazlı pazarlamanın belki de en önemli yönü, alıcılarınızın anlamak ve nihayetinde çözmek istedikleri bir sorunu olan insanlar olduğunu hatırlamaktır. Ekibiniz canlı sohbeti yalnızca canlı sohbetlerinin tamamen yanıtsız kalmasına izin veren şirketlerin %21’inin bir parçası olmak için uygularsa, potansiyel müşterileriniz ihtiyaç duydukları yanıtı bulmak için hızla başka yerlere dönecektir. Potansiyel müşterilerle bağlantılarınızı insancıllaştırın ve biraz empatinin uzun bir yol kat ettiğini unutmayın. Müşterileriniz uzun vadede sizi bunun için hatırlayacaktır.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir