Etkileşimli Takipçilerle Instagram’ı Ustaca Kullanmanın Yöntemleri

 

Instagram, aktif kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük ikinci sosyal ağıdır. Ek olarak, birinciliği ise yalnızca sahibi olan şirket Facebook’a kaptırmıştır. Her ay 1 milyardan fazla insan Instagram kullanmakta ve bu da eMarketer’ın araştırmasına göre, 2021 sonunda 12,32 milyar dolar getiri elde edeceğini işaret etmektedir. Tüm sosyal ağlar göz önüne alındığında, büyüklük açısından Instagram; Facebook, YouTube, Whatsapp, Facebook Messenger ve popüler Çin sosyal ağı WeChat’in arkasında beşinci sırada yer almaktadır. Mevcut geniş sosyal medya fırsatı göz önüne alındığında, birçok etkileyici ve marka bir iz bırakmak için birbirleriyle mücadele etmektedir. Değerli bir varlık oluşturmak ve rakiplerin gerisinde kalmaktan kaçınmak; sonuç odaklı bir ajansın uzman rehberliğinde en iyi şekilde tasarlanmış akıllı bir strateji gerektirir.

Takipçi Kitlenizin Niteliği > Takipçi Kitlenizin Niceliği

Dikkate değer şekilde adanmış ve ilgili 1000’in biraz altında bir takipçi kitlesinin yerine, anlattığınız veya gerçekleştirdiğiniz hikayelerle neredeyse hiç ilgilenmeyen dünya çapında 10.000 kişilik bir takipçi kitlesine ulaşmayı tercih eder miydiniz? Takipçilerinizin kalitesi, gerçek manada içeriklerinizi takip eden sayılar kadar önemlidir. Gerçek ilgi ve paylaşılan sevgi nedeniyle etkileşimde bulunan, kaydeden, yeniden yayınlayan ve içeriğin tanıtımına yardımcı olan gerçek insanlarla markanızı kutlayan bir topluluk oluşturmaya odaklanmalısınız. Topluluğunuzu etkili kişilerle oluşturmak, markanızı çok daha büyük bir evrene bağlamanıza ve organik erişimi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu çaba, organik büyümeyi sürdürülebilir şekilde ilerletmenin ilk sırrıdır.

Profil Fotoğrafının Etkisi

Psikolog Alexander Todorov, Yüz Değeri – İlk İzlenimlerin Dayanılmaz Etkisi adlı kitabında, insanları yüzlerine göre yargılama konusundaki önyargımızı açıklıyor. Sosyal medyada da durum farklı değil. Todorov’a göre, insanlar başkaları hakkında 30 ila 40 milisaniyeden daha kısa bir sürede bir izlenime sahipler. Bu hemen incelemeyi profil resminizin küçük versiyonuna eklediğinizde, çekici bir fotoğrafınız yoksa işler karmaşıklaşabilir. Tanınmış bir markanın profilini çıkarmıyorsanız, yüzünüzü profil resmi olarak göstermek en iyisidir. İnsanlar, bilinmeyen bir markadan ziyade insanlarla bağlantı kurmaya daha açıktır. Nötr bir arka plana ek olarak doğal ışık veya temiz bir ortam sizin için en uygun seçenekler olacaktır. En iyi sonuçlar için, size yardımcı olması adına bir profesyonel kiralamanızı önerebiliriz. Doğru kıyafetlerle profesyonel görünmek kesinlikle en iyisidir, ancak bir gülümseme çok daha etkilidir. Otantik bir gülümseme sadece arkadaşça ve davetkar olmakla kalmaz, aynı zamanda güveni teşvik eder ve takipçi kitleniz karşısında sevilebilirliği artırır. Araştırmalar, müşterilerin %69’unun güvendikleri satıcılardan daha fazla satın alma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bir resim bin kelimeye bedel olsa ve yüzünüz en iyi kartvizitiniz olsa da, orta ila büyük ölçekli bir işletme, profil temsili olarak resmi bir logoyu tercih etmelidir. Öte yandan, küçük bir işletme veya serbest meslek sahibi bir kişi, markayı insancıllaştırmak ve unutulmaz bir kimlik oluşturmak için profesyonel bir vesikalık fotoğraf kullanabilir.

Takipçi kitlenize “Vaov!” Dedirtecek bir Biyografi

Kendinizi biyografinizde sunma şekliniz, Instagram sunumunun çok önemli bir parçasıdır. Bir kitlenin Benzersiz Satış Teklifinizi (USP) anlayabilmesi bir biyografi aracılığıyla gerçekleşir. En iyi sonuçlar, ne sunmanız gerektiğini ve hangi dönüşümü yapabileceğinizi açıkladığınızda elde edilir. Unutmayın, bir sosyal medya profili aracılığıyla markanızı tanımlarken kendinizden değil, sunabileceklerinizden bahsediyor olmalısınız. Sunduklarınızı sentezleyen ve takipçilerinizle anında bağlantı oluşturan bir açıklamayı nasıl oluşturacağınızı bilmeniz gerekir. Rakiplerinize karşı iş farklılıklarınızı vurgulamanız da çok önemlidir. Genel kanının aksine biyografinizde hashtag kullanmak profil keşfine izin vermez. Instagram, hashtag arama sonuçlarını profil olarak değil, kesinlikle gönderiler olarak gösterir.

CTA Butonu Ekleyin

Instagram ayrıca, insanların ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında doğru şekilde daha fazla bilgi edinebilmeleri için daha iyi düzenlenmiş bir yetenek sağlayan “Eylem Butonu” adı verilen farklı Harekete Geçirici Mesaj (CTA) alternatifleri sunar. “Randevu al” veya “Rezerve et” gibi butonlar mümkündür.

Instagram Öne Çıkanları Keşfedin

Instagram Öne Çıkanlar tıpkı sitenizdeki sayfalar gibi çalışır, bunları içeriğinizi ayırmak için kullanabilirsiniz. Günümüzde hikaye yayınlama, Instagram’da profiller bazında daha fazla yer kazanmaktadır. Ayrıca, bir markayı veya kişiliği dikkatle takip edenler, sahne arkasına, trendlere ve “gerçek zamanlı” bilgilere göz atmak için Instagram Hikayelerinde arama yapma eğilimindedir. Takipçilerinizle daha yakın bir ilişki kurmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Videoların statik fotoğraflardan daha uzun pozlama sürelerine sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle platformun sunduğu video, animasyon ve etkileşimli özelliklerden yararlanın.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir