Şirket Olarak Büyüme ve Organize Olmanın 9 Yolu

 

İşinizi büyük ve güçlü bir şekilde büyütmek istiyorsunuz, ancak istediğiniz kadar hızlı gitmiyor mu? Doğru pazara girmiş ve doğru iş modelini kurmuş olabilirsiniz, ancak personeliniz ve işinizin diğer yönleri organize değilse, bu durum şirketinizi ve iş süreçlerini yavaşlatıyor demektir. Personelinizi ve işinizi organize etmek, büyüme planınızın bir parçası olmalıdır. Söz konusu plan; büyüme zamanlarında doğru şekilde gelişen, ölçeklenebilir bir iş kurmanıza yardımcı olacaktır.

Organizasyon Şirketinizin Büyümesi için Neden Önemlidir?

Birçok şirket büyümek için çalışır, ancak büyümeye başladığında hazırlıksız yakalanırlar. Bu hazırlıksız karşılaşma sonucunda çalışanları ekstra iş yükünü zar zor kaldırabilmekte, müşterilerinin bekleme süresini artmakta ve diğer süreçler yavaşlamaktadır. Bu tür bir büyüme sizi doğru bir şekilde yönlendirmez ve hatta uzun vadede yarardan çok zarar verir. Unutmayın ki, çalışanlarınız ve hedef pazarınız için korumanız gereken bir itibarınız vardır. En başarılı şirketler, kendilerini büyümeye hazırlayacak şekilde inşa etmektedirler. Söz konusu şirketler esnek ve hızlı şekilde hareket edebilme kabiliyetine sahiptirler. Önemli görevler için zaman kazanmalarına yardımcı olan yapılandırılmış süreçlere ve prosedürler sayesinde otomasyon kullanımları onlara daha da fazla yardımcı olur. Ayrıca büyüme kültürünün bir temeli üzerine kuruludurlar.

Kuruluşun yapılandırılma şekli ve iş akışlarının nasıl kurulduğu, herkesin en iyi yaptığı şeyi yapmasına olanak tanır. Bu sayede yetenek veya zaman kaybı olmaz ve iletişim her şeyden daha fazla önem kazanmış olur. Tüm bunlara ve tabii ki sağlıklı bir işletmeye ve pazara sahipseniz, büyüme için tüm malzemelere sahipsiniz demektir. Dolayısıyla, yapılacaklar listenizde genel büyüme varsa, işte personelinizi organize etmenin ve işinizi büyütmenin 9 yolu:

  1. Net bir şirket vizyonu oluşturun
  2. Büyüme kültürünü besleyin
  3. Personelinizin ihtiyaç duydukları araçlara sahip olmasını sağlayın
  4. Personelinizin rollerini anlamalarına yardımcı olun
  5. İnsanları karar vermeleri için yetkilendirin
  6. Metrikleri ölçün
  7. Personelinizin ihtiyaç duydukları eğitimi aldığından emin olun
  8. Doğru süreçleri ayarladığınızdan emin olun
  9. Çalışanlarınızın performansını izleyin ve gerekirse gözden geçirin

Net Bir Şirket Vizyonu Oluşturun

Her şey bir şirket vizyonuyla başlar ve tüm organizasyonunuzun buna dahil olması gerekir. İş vizyonunuz, işinizin nasıl büyüyeceğinin planıdır ve nereye gitmek istediğinizi ve oraya nasıl gitmek istediğinizi hesaba katmalıdır. Ne tür bir şirkete dönüşmek istediğinizi düşünün. Rakamlar ve gelir açısından ziyade, aynı zamanda pazarınızda ne tür bir işveren ve etkileyici olmak istediğinize göre kararlar geliştirin. Yerel topluluklarda, azınlık gruplarında veya bir bütün olarak dünyada nasıl bir fark yaratmak istersiniz? Hiçbir şeyi şansa bırakmayan bütünsel bir büyüme vizyonu oluşturun.

Büyüme Kültürünü Besleyin

Bu iddialı vizyonu ve büyüme planını iş gücünüze iletmenin tam zamanı. Şirketlerinin uzun vadeli hedeflerini bilmek, insanların büyük resimdeki rollerini anlamalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu sistem harika bir motive edici olarak da çalışmaktadır. Çünkü yaptıkları şeyin büyümenizi etkileyeceğini ya da yavaşlatacağını bilirler.Büyüme kültürünü beslemenin bir başka parçası da insanların deneyler yapmasına ve hata yapmasına izin vermektir. Ne de olsa, başarısızlıklardan öğrenmek, işleri daha iyi yapmanın gizli reçetesidir, değil mi? Son olarak, büyüme kültürünüzü tam şeffaflıkla tamamlayın. Organize ve bağlı bir işgücüne sahip olmak istiyorsanız, organizasyonun kendi bölümlerinden başka bölümlerinde neler olup bittiğini görmelerine izin verin. Bu onlara eylemlerinin ne gibi etkileri olduğunu gösterecek ve bu da departmanlar arasındaki iletişimi iyileştirecektir.

Personelinizin İhtiyaç Duydukları Araçlara Sahip Olmasını Sağlayın

Net bir iş vizyonuna ve işinizin neyi temsil ettiğine dair net bir anlayışa sahip olmak faydalıdır, ancak oraya ulaşmanıza yardımcı olacak araçlar olmadan hiçbir şey istediğiniz yönde ilerlemez. İster doğru yazılıma sahip olun ister personelin ihtiyaç duyduklarını bulmalarına yardımcı olacak bir araca sahip olun, personelinizin işi yapmak için ihtiyaç duydukları becerilere sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Onlarla oturun ve işlerini neyin kolaylaştıracağını sorun ve bir tanesine karar vermeden önce birkaç aracı test etmelerine izin verin. Bu, satış, pazarlama, finans ve müşteri hizmetlerini uyumlu hale getirmenize yardımcı olan bir CRM sistemi olabilir, böylece müşteri bilgilerini iletmek için daha fazla zaman kaybetmezler. E-postalar, cc’ler ve belgelerle hala çalışıyorsanız, Slack gibi yeni bir iletişim aracı da faydanıza olabilir. Yatırım yapmaya değer olabilecek başka bir şey de bir proje yönetim aracıdır. Bu, herkese bir projenin durumu, paydaşlar ve son teslim tarihleri ​​hakkında net bir genel bakış sağlayacaktır.

Ancak en önemli kısım, aktif olarak onlarla birlikte çalışmadığınız sürece, personeliniz için neyin en iyi olacağına karar vermemektir. Kararınızdan emin olmak için, neyi kaçırdıklarını öğrenmek için onlarla konuşun. Bu, şu anda kullandıkları bazı araçları işe yaramaz veya zaman alıcı olarak gördükleri anlamına da gelebilir, bu nedenle değişiklik yapmaya hazır olun.

Personelinizin Rollerini Anlamasına Yardımcı Olun

Geleceği planlarken, çalışanlarınızın rollerini ve büyümenize yardımcı olmak için ne yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak önemlidir. Bu, kendilerini değerli hissetmelerine ve güçlü yanlarının nerede olduğunu bilmelerine yardımcı olacaktır. Sorumlulukları tanımlayarak başlayın. Temel olarak, sanki işini yapması için yeni birini işe alıyormuşsunuz gibi, herkes için yeni ve güncellenmiş bir iş tanımı yazın. Sizden günlük olarak ne bekleniyor? Hangi becerileri ve kaynakları kullanacaksınız? Zamanla veya işe alım sürecinde bu tarz konular belirsizleşebilir ve çizdiğiniz sınırlar bulanıklaşabilir. Çalışanlarınız resmi olarak kimin neyden sorumlu olduğunu unutabilir ve iş için doğru kişiyi bulmak için çok zaman harcanabilir. Hangi durumda kimin sorumlu olduğunu açıkça belirtin ve bunu açıkça iletin. Bu şekilde, herkes kendi işini bilir, aynı zamanda iletişimi hızlandırmak için başkalarının işini de kolaylaştırır.

İnsanları Karar Vermeleri İçin Güçlendirin

Büyüme, hızlı düşünmeyi ve hareket etmeyi gerektirir. Birçok kuruluşta, çalışanlar belirli eylemler için bir başkasından tavsiye veya onay istemek zorundadır. Bazen bu basitçe gerekli olsa da, standart olmamalıdır. İnsanlar, deneyimlerine veya bilgilerine dayanarak bir şey için belirli bir onay alacaklarını zaten bilseler bile, sürekli bir ileri geri hareket edeceklerdir. Sonuçta çalışanlarınızı sahip oldukları yetenekleri ve deneyimleri kapsamında işe aldınız. Bu nedenle gereksiz talepleri ve “yöneticime sormak zorundayım” konuşmalarını ortadan kaldırın ve çalışanlarınızın işlerini kontrol altına almalarını sağlayın. Bu, hem sizin hem de müşterilerinizin faydasını göreceğiniz süreçleri büyük ölçüde hızlandıracaktır. Bu yaklaşımın bir başka büyük yararı da, çalışanlarınıza bir gün yönetici rolüne hazır olmaları için her gün daha iyi olmayı öğretmenizdir.  Bu tür bir sahiplenme, insanların işe daha bağlı ve hevesli olmalarına yardımcı olur ve bu sayede sizin de kazanımlarınız çalışanlarınız gibi türlü türlü avantajlar olmaktadır.

Doğru Metrikleri Ölçün

Performans göstergeleri, insanları motive etmek ve görevleri konusunda yapılandırma elde etmek amacıyla kullanılmalıdır. Bu yüzden KPI’larınızı iyi tanımlamalı ve seçmelisiniz. Bunları şirketinizin büyümesiyle ve aynı zamanda çalışanlarınızın kişisel gelişimiyle ilgili metriklerle ilişkilendirmelisiniz. Bunun gibi KPI’larla çalışmak, çıktıya daha fazla ve girdiye daha az odaklanmanıza yardımcı olur. Bir masanın arkasında harcanan saatler, gerçek anlaşmalardan ve ulaşılan üretkenlik hedeflerinden çok daha az anlamına gelir.

Personelinizin İhtiyaç Duydukları Eğitimi Aldıklarından Emin Olun

Herkesin işini etkili bir şekilde yapabilmesi için doğru seviyede olması gerekir. Çalışanlarınızın kendilerini güvende hissetmelerine ve işlerini yapabilecek durumda olmalarına nasıl yardımcı olacağınızdan emin değilseniz, ekibinizle konuşun ve neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin. Kişisel gelişim planlarını yeniden yapılanmanızın bir parçası haline getirin ve çalışanların kendi hedeflerine uygun buldukları eğitimi seçmelerine izin verin. Unutmayın: çalışanlarınız onunla birlikte büyümezse işinizi büyütemezsiniz.

Doğru Süreçleri Ayarladığınızdan Emin Olun

Yavaş büyüyen bir işletme, genellikle verimsiz süreçlerin bir sonucudur ve değiştirilmesi zor olabilir. Eğer mücadele ediyorsanız, muhtemelen işleri nasıl yaptığınızı düşünmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Ne otomatikleştirilebilir? Oradan başlayalım. Yoğun işleri sizden alan ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanızı sağlayacak çok sayıda SaaS çözümü ve diğer araçlar size yardımcı olmak adına hizmetinizde bulunmaktadır.

Performansı İzleyin ve Gerekirse Gözden Geçirin

Herkes nasıl yapıyor? Bu soruyu sık sık sorun ve gerçekten dinleyin. Çalışanların, ekiplerin ve projelerin ilerlemesini düzenli olarak kontrol edin ve iyileştirmeye açık olup olmadıklarını sorun.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir