Sürdürülebilirlik ve Dijital Dönüşümün İş Birliği

 

Günümüzde şirketlerin, sürdürülebilirlik stratejilerini dijital dönüşüm yol haritalarının birden çok boyutuna entegre etmesi gerekmektedir. Potansiyelli ve bilinç sahibi tüketiciler, şirketlere bu alanda ellerinden gelenin en iyisini yapmaları veya kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaları için baskı yapmaktadır. Çoğu kuruluş 2020’de ortaya çıkan yeni normal standartları ve pandemi etkileri kapsamında dijital dönüşüm girişimlerini hızlandırdı. Sürdürülebilirliğe yatırım yapan şirketler genellikle daha iyi dayanıklılık, daha iyi operasyonel performans ve iş başarısının bunu takip ettiğini görmektedirler. Sürdürülebilir endeksler ana kriterlerinden daha iyi performans gösterdiğinden, bu ilke COVID-19 pandemisi karşısında geçerliliğini korumaya devam etmiştir. COVID-19 ayrıca sayısız küresel riske karşı güvenlik açıklarımız üzerindeki perdeyi de geri çekmiştir.

Forum’un Küresel Riskler Raporu 2021, bulaşıcı hastalıklardan sonra ikinci sırada yer alan iklim eylemi başarısızlığının, toplumumuz için en yakın ikinci tehdidi oluşturan çevresel risklerin bir alt kümesi olduğunu ortaya koymuştur. Geleceğe hazırlığımızı geliştirmek; sermayeyi sürdürülebilir şirketlere, hükümetlerin sürdürülebilir faaliyetleri teşvik etmesine, sürdürülebilir ürün ve hizmetleri tercih eden müşterilere ve sürdürülebilir liderlik talep eden çalışanlara yönlendirmek anlamına gelir. Beklentileri karşılamak için işletmelerimizin dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik hedeflerini uyumlu hale getirmesi ve veri temellerine dayandırılmış kararlarla hareket etmeleri gerekmektedir.

Veriler, Sürdürülebilirliğe Giden Yolu Nasıl Hesaplar?

COVID-19’un katalize ettiği hızlı dijitalleşme, kararları nasıl aldığımızı ve teknolojiyi yeni ve anlamlı yollarla nasıl uyguladığımızı yeniden düşünme fırsatı sunmaktadır. Daha sürdürülebilir çözümler sağlamak için verilerin değerini yakalayabilen işletmeler için mevcut durumda muazzam fırsatlar bulunmaktadır. Örneğin, yapay zekanın gıda atıklarının tasarlanmasına, ürün ve malzemelerin kullanımda tutulmasına ve doğal sistemlerin yenilenmesine yardımcı olarak ortaya çıkardığı değerin 2030’da yılda 127 milyar dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Günümüzde herhangi bir işi amacına uygun bir şekilde dijitalleştirmede başarılı olabilecek yollar mevcuttur. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

İş Modeli Yenilemesinin Bir Parçası Kapsamında Ürünü Bir Hizmet Olarak Benimsemek

Çoğu durumda, çevresel faktörlerin karar verme ağacına dahil edilmesi, bir şirketin iş modellerinin yeniden tanımlanmasıyla sonuçlanır. Örneğin, akıllı tedarik ve diğer operasyonel iyileştirmeler yoluyla varlık kullanımını ve kaynak kullanımını iyileştirmek için ürünlerden ve kullanıcılardan gelen verileri birleştiren hizmet olarak ürün ve kiralama modelleri modern iş süreçleri kapsamında yükselişe geçmiştir. Dünyanın her yerindeki kuruluşlara uzun süredir gelişmiş BT altyapı ürünleri sağlayıcısı olan Hewlett Packard Enterprise (HPE), stratejik olarak uçtan buluta, bir hizmet olarak platform şirketine dönüşmektedir. Bu hareket, BT ekipmanı satın alıp işletmekten uzaklaşmak ve bunun yerine onu bir hizmet olarak tüketmek isteyen müşterilere yanıt olarak tasarlanmıştır. Bunu yaparken, BT’nin aşırı tedarik edilmesini ortadan kaldırmakla beraber, hem sermaye harcamalarını hem de çevresel ayak izini azaltmaktadırlar.

Tedarik Zinciri Boyunca Çevresel Etkiyi Azaltmak

Operasyonlar dâhilinde çevresel etkilerin optimize edilmesi önemlidir, ancak tüm tedarik zinciri boyunca benzer önlemler alınmazsa sürecin olumlu etkisi engellenecektir. Günümüz teknolojileri, gelişim ve girişim süreci kapsamında insanlarla, sistemlerle ve nesnelerle bağlantıda kalmamızı sağlamaktadır. Veri paylaşım ve izleme platformlarının kullanımı, çoğu sefer gerçek zamanlı olarak hem görünürlük hem de hesap verebilirlik sağlamaktadır. Böylece çevresel etkileri büyütmeden önce azaltmaktadır.

Küresel çapta hizmet verdiği Budweiser, Becks ve Corona gibi markalarıyla bilinen içecek üreticisi AB InBev, tedarik zinciri boyunca temel bileşenlerin işlenmesini izlemeye yardımcı olmak için blok zinciri teknolojilerini kullanmaktadır. Bu, çevresel standartların korunmasını sağlamak ve doğal kaynakların kullanımını iyileştirmek için kurcalamaya karşı korumalı bir dijital denetim izi oluşturdu.

İçeriden Ve Dışarıdan Baskı

Tüketiciler giderek daha fazla kullandıkları şirketlerin sürdürülebilir konulara odaklanmasını istemektedir. Liderler, hem esnek hem de rekabetçi kalmalarını sağlamak için sürdürülebilirlik konularını stratejik bir zorunluluk olarak tüm kuruluşlarına entegre etmelidir. Bunu yapmak, onlara dijital dönüşüm girişimlerinden yararlanmaları için araçlar sağlayacak ve böylece onları 2021’de başarıya ve zaman içinde uzun vadeli değer yaratmaya konumlandıracaktır.

Bu alanlarda geride kalanlar, yetenek eksikliğinden muzdarip olacak ve kendilerini cansız dijital dönüşüm sonuçlarına hazırlayacaklardır. Siz de markanızın dijital dönüşümle tanışmasını ve geleceğe güvenle adım atmasını sağlamak için bizimle iletişime geçebilir ve iş alanlarımıza göz atabilirsiniz!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir