Dijital Dönüşüm ve E-Ticaretin Geleceği

 

Dijital dönüşüm bir trend veya moda bir ifade değildir. Dijital çağda işlerin nasıl yürütüldüğünün evrimidir.

Dijital dönüşümün arkasındaki itici güçler nelerdir?

Bu konuya fazla dalmadan önce şu soruyu cevaplamamız doğru olur: Dijital dönüşüm nedir? Dijital bir süreç uğruna geride bıraktığınız her bir fiziksel süreç kapsamında bir dijital dönüşüm stratejisine girersiniz. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, kağıt kalem kullanmak yerine dijital bir not alma uygulamasını kullanmaya başlamak bir dijital dönüşüm şeklidir.

  • Diğer dijital dönüşüm örneklerinden bahsetmek gerekirse:
  • Posta el ilanlarından e-posta pazarlamasına geçiş.
  • Bulut bilişim gibi yeni teknolojileri benimsemek.
  • Ürün etkileşimini artırmak için sosyal medya gibi dijital araçları kullanmak.
  • E-ticareti mağazadan teslim alma ile birleştirmek; BOPIS (Mağazadan Online Teslim Satın Alın).
  • Hedeflenen çok kanallı pazarlama planları oluşturmak için verilerden yararlanma.

Dijital dönüşüm e-ticaretin geleceğini nasıl etkileyecek?

Bir e-ticaret perakendecisi veya işletmeler arası toptancı olarak, dijital dünyaya zaten sıkı bir şekilde hakim olduğunuzu var sayalım. İşinizin bittiğini ve artık yapılacak bir şey olmadığını düşünmek kesinlikle yanlış bir hareket olacaktır.. Dijital dönüşümün bir bitiş noktası yoktur. Arkanıza yaslanıp “Tamam işte bu kadar” dediğiniz bir an ne yazık ki olmayacaktır. Web siteniz, şirketinizin dijital dönüşümünün yalnızca bir yönüdür. Ayrıca, müşteri demografinizin ihtiyaçlarını karşılamak için taktiklerinizi değiştirebilmeniz için tüketici beklentileri ve davranışlarındaki değişimleri takip etmeniz gerekir. Son olarak, rakiplerinize ayak uydurmalısınız. Örnek vermek gerekirse, rakipleriniz ücretsiz kargo hizmeti sunuyorlarsa, siz de ücretsiz kargo hizmetini devreye sokmalısınız.

Birçok girişimci dijital dönüşümden korkmuş hissediyor. Endişelenmek yerine, değişim yönetimine macera ve fırsat duygusuyla yaklaşmaya çalışın. Dijital dönüşümün önümüzdeki aylarda ve yıllarda e-ticareti değişime uğratacağı yollarına göz atalım.

Benzersiz Müşteri Deneyimi için Doğrudan Tüketiciye Ulaşın.

Şirketler doğrudan tüketicilere mal sattıklarında, dışarıda yakın çevresine ürün önerilerinde bulunan ve söz konusu markaya bağlılığını belirten marka misyonerleri ilişkileri kurarlar. Belirli bir markaya bağlılık hisseden tüketiciler, o markaya yıllarca bağlı kalma eğilimindedir, bu sayede markalar değerli varlıklar haline gelirler ve böylece müşteri tutma oranlarını artırırlar.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Çevrimiçi Alışverişin Sınırlarını Ortadan Kaldırır.

Artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip yazılımlar, alışveriş yapanların ilgilerini çeken ürünleri görselleştirmelerine yardımcı olduğu için e-ticaret endüstrisinin çehresini değiştirmektedir. AR’den önce tüketiciler hayal güçlerine, mezuralarına ve şanslarına güvenerek ürün tasviri yapmaları gerekiyordu. AR entegrasyonları, satın almanın önündeki bu büyük psikolojik engeli kaldırarak e-ticarette devrim yarattı.

Daha Fazla Fiziksel Perakende İşletmesi, Birincil Gelir Akışı Olarak E-Ticarete Geçiyor.

Pandemi tüm gücüyle etkisini gösterdiğinde, karantinadaki tüketiciler hemen hemen her şey için internete yöneldi. Mağazalarda tuvalet kağıdı bittiğinde, kullanıcılar otomatikman e-ticaret sitelerine yönelmek durumunda kaldı. Bu durumun sonucunda bazı ticaret mağazalarının stokları tükendi, diğerleri ise ürünlere satın alma limitleri koydu. Şimdi ekonomistler, perakende e-ticaret satışlarının 2017’de 279,7 milyar dolardan 2024’e kadar 476,5 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Dijital dönüşüm, modern dünyadaki gerçek zamanlı işletmeler için önemli bir süreç haline gelmeye devam ediyor.

Büyük Veri (Big Data), Kişiselleştirmenin Geliştirilmesinde Önemli Bir Rol Oynayacaktır.

Büyük veri büyük bir iştir ve dijital iş dönüşümünün büyük bir parçasıdır. Amazon gibi büyük e-ticaret perakendecileri, tüketicilere son derece kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sağlamak için büyük verileri kullanır. Peki bu büyüyü nasıl gerçekleştiriyorlar? Önceki tüketici etkinliğine dayalı olarak site algoritmalarını değiştirmek için makine öğrenimini kullanıyorlar. Arkadaş canlısı mahalle berberleri gibi, çevrimiçi devler de aşinalığın kârlılığı artırdığını kabul ediyor.

Siz de çevrimiçi dünyada marka kimliğinizi oluşturmak ve yapay zeka destekli dijital dönüşüm çözümleriyle markanızın ve işlerinizin internet ortamında sağlıklı bir şekilde var olmasını isterseniz, bir tık uzağınızdayız!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir