Şirketler Tarafından Doğru Yapılan Dijital Dönüşüm Örnekleri

 

Doğru yapılan dijital dönüşüm, günümüzde işletmeleri yeni bir büyüme düzeyine taşımaktadır. Dijital dönüşümde ustalaşan şirketlerin sürece nasıl yaklaştıklarını gelin beraber inceleyelim ve sonuçlarının neler olduğunu keşfedelim.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse dijital dönüşüm (DX), bir şirketin operasyonlarının tüm alanlarında dijital teknolojinin entegrasyonudur. Söz konusu dönüşüm, şirketinizin işleyişinde büyük değişikliklere yol açar ve ayrıca müşteri memnuniyetini ve ürün kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Dijital dönüşüm sayesinde işletme bünyenizde yenilikçi ürünler ve hizmetler ortaya çıkar. Dijital dönüşümün etkileri, bir kuruluşun işleyişinin birçok düzeyinde görülebilir: çalışanların çalışma şekli, iş süreçlerinin nasıl çalıştığı ve verilerin nasıl toplanacağı, analiz edileceği ve kullanılacağı gibi olgular örnek verilebilir.

Dijital dönüşümün ne olduğunu anlamak için, bunun sadece bilginin dijitalleştirilmesi olmadığını bilmelisiniz. Bilginin dijitalleştirilmesi elbette herhangi bir dijital dönüşümün vazgeçilmez bir unsurudur, ancak daha çok bir amaca yönelik bir araçtır. Full DX, dijital verileri kullanır, ancak dönüşüm süreci yalnızca kullanımıyla başlar.

İşletmeler Neden Dijital Bir Dönüşüm Yaşıyor?

Şu anda piyasada yeni teknolojik çözümler hızla ortaya çıkıyor. Bu, “dijital dönüşümün ikinci dalgası” olarak adlandırılabilir. Robotik, makine öğrenimi, Büyük Veri ve yapay zeka giderek daha yaygın hale geliyor. Gartner’a göre, şirketlerin %37’si bir şekilde yapay zekayı uyguladı ve bu da son dört yılda %270’lik bir artış anlamına geliyor. Ek olarak, yapay zeka pazarı gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Müşteriler, diğerlerinin yanı sıra Netflix veya Spotify gibi hizmetler hakkında öneriler sağlayan botlara ve yapay zeka mekanizmalarına alışkındır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirketlerin %31’i işlerinde yapay zekanın payını artırmayı planlıyor. Aynısı robotik için de geçerlidir. Önümüzdeki on yılda, bu pazarın %175 oranında büyümesi bekleniyor. Tahminlere göre 2022 yılında 20.000 bot kullanıma girecek ve robotik pazarının toplam değeri bir milyar dolara yükselecek.

İşletmelerin neden dijital bir dönüşüm yaşadığını anlamak için, dijital dönüşüm sayesinde şirketlerin işletme maliyetlerini optimize etme ve süreç verimliliğini artırma fırsatına sahip olduğunu belirtmek önemlidir. Bu, yalnızca işletme maliyetlerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi müşteri hizmetleri, üretim planlaması ve tedarik zinciri yönetimi sağlar. Pek çok dijital dönüşüm örneğinin gösterdiği gibi, DX şimdiki zamandan çok gelecek değildir. Bir şirketin rekabetçi kalabilmesi için bu süreçten geçmesi gerekir. Aksi takdirde sürekli gelişen rekabetin gerisinde kalacaktır.

Başarılı Dijital Dönüşüm Örnekleri

IKEA

İsveçli mobilya şirketi, dijital dönüşümün geleneksel bir organizasyonu nasıl değiştirebileceğini gösteren örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. IKEA, yeni teknolojiler sayesinde müşterilerinin alışveriş deneyimini daha iyiye doğru değiştirmekte ve bu süreçte maliyetlerini optimize etmektedir. 2017 yılında şirket TaskRabbit’i satın aldı. Bu, IKEA’dan satın aldığınız mobilyaların montajına veya dairenize teslim edilmesine yardımcı olacak kişileri aramanıza olanak tanıyan bir web sitesidir. Bu sayede, bu görevleri kendi başlarına yönetemeyen müşterilerin şirketin hizmetlerinden yararlanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca IKEA bir akıllı ev projesi uygulamaya karar verdi. Mobilya endüstrisi kralı için buna akıllı mutfak ekipmanları ve aydınlatma dahildir. Şirket ayrıca, müşterilerin mağazada alışveriş yapmadan önce mobilya seçmesini ve daireyi sanal olarak “tefrişat etmesini” kolaylaştırmak için IKEA Place uygulamasında Artırılmış Gerçekliği kullanıyor.

LEGO

LEGO’daki dijital dönüşüm örneklerinden ilki, 1997’de video oyun pazarına giriş oldu. O zamandan beri oyunlar, bloklarının satışını etkileyen marka tanıtımının önemli bir unsuru haline geldi. Oyunların büyük ölçüde ücretsiz olması ürünlerin özendirme etkisini daha da artırıyor. LEGO ayrıca 3D baskı seçeneklerini de araştırıyor. Çoğu şirket, müşterilerin ürünleri kendilerinin oluşturmasına olanak tanıdığı için bu teknolojiden korkarken, LEGO bu tür baskı için patent başvurusunda bulundu. Tüm bunlar, müşterilerinizin yenilikçi çözümler kullanmasını sağlamak için. Şirket ayrıca blok kümeler için müşteri fikirlerini toplayan bir web sitesi oluşturdu. Fikir çok destek görürse, şirket kiti piyasaya sürmeyi düşünecek. Elbette bu, marka hayranlarının yaratıcılığını teşvik edecek ve aynı zamanda müşteri sadakati aşılayacaktır.

NIKE

Spor ayakkabı sektörünün devlerinden NIKE, mobil cihazlara odaklanmaya başladı. Öneri algoritmalarına ve makine öğrenimine dayalı gelişmiş teknolojiler, şirket tarafından gün geçtikçe benimsemeye devam ediyor. NIKE, diğerlerinin yanı sıra, bacak taramasına dayalı olarak en iyi ayakkabı tipini seçmeye yardımcı olan bir mobil uygulama geliştirdi. Uygulama, ayakları tarayarak 13 veri noktasına dayalı bir harita oluşturur. Üstelik uygulama sayesinde şirket, gelecekte daha iyi ayakkabı projeleri oluşturmak için hayati bilgilere de ulaşıyor. Şirketin önemli bir projesi, en aktif sadakat programı üyelerini ödüllendiren NIKE+ programıdır. Çözümün hayata geçirildiği Japonya’da satışlarda önemli bir artış sağladı. Seçkin ayakkabıların satışlarında %100 artış kaydettiği NIKE SNKRS uygulaması da başarılı oldu. NIKE’ın dijital dönüşümü, inovasyonun şirket içi operasyonların modernleştirilmesine de yol açabileceğini gösteriyor. 6.000 ayakkabı malzemesini dijitalleştirerek, şirket tasarım ekipleri daha hızlı ve daha verimli çalışabilir. Bu, pazar ihtiyaçlarına yanıt verme hızını doğrudan etkiler.

Microsoft

Microsoft, bu makalede açıklanan dijital dönüşüm örnekleri arasında bir diğer önemli noktadır. Bu yazılım satış lideri, şimdiye kadar gücünü BOX ve OEM sürümlerinde satılan Windows işletim sisteminin yanı sıra geleneksel olarak yüklenen Microsoft Office’e dayandırdı. Ancak şirket, stratejisini yalnızca Windows’a dayandırmadan müşteri ihtiyaçlarındaki değişikliklere yanıt vermeye karar verdi. Her şeyden önce Microsoft, örneğin iPad için Office sağlayarak mobil cihazlara açıldı. Ayrıca şirket, Dropbox ve OneDrive gibi örnek verilebilecek hizmetler de geliştirdi. Microsoft ayrıca açık kaynaklı bir yazılım şirketi olan Red Hat ve Amazon ile ortaklık kurdu. Programcıların Microsoft yazılımlarına daha kolay erişebilmeleri için daha açık API’lerin tanıtılması da önemlidir. Şirket ayrıca Minecraft, LinkedIn ve GitHub gibi ürünleri de satın aldı. Tüm bunlar, dijital çağın pazar ihtiyaçlarına yeni kapılar açıyor.

Kendi Dijital Dönüşümünüze Hazır Mısınız?

Yukarıdaki dijital dönüşüm örnekleri göz önüne alındığında, başarılı bir dönüşümün sadece mümkün değil, aynı zamanda karlı olduğu da açıktır. Tabii ki, her şeyden önce, yeni çözümler uygularken iyi bir pazar ihtiyaçları, yaratıcılık ve sistematik bir yaklaşım gerektirir.

Bu dijital dönüşüm örneklerini ilginç bulduğunuzu umuyoruz. Bu şirketleri dönüştürmeye yardımcı olan uygulama örnekleri, benzer adımlar atmayı düşünmenize ilham verdiyse, bizimle iletişime geçin, size ve markanıza özel bir çözüm hazırlayalım!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir