Instagram Hikayeleri ile İşletmenizi Büyütmenin Yolları

“Müşterileri fiziksel dünyada mutsuz ederseniz, her biri 6 arkadaşına söyleyebilir. Müşterileri internette mutsuz ederseniz, her biri 6.000 arkadaşına bunu söyleyebilir. ” – Jeff Bezos.

Günümüzde sosyal medyanın sahip olduğu güç yadsınamaz bir gerçektir. İşletmenizi büyütmenize çeşitli şekillerde yardımcı olabilir ve böylece başarılı bir işletme sahibi veya pazarlamacı olmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu gerçekleştirmek için, pazarlama amacıyla hangi platformları kullanacağınız ve en yüksek yatırım getirisini elde etmek için bunları nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Bildiğiniz gibi Instagram Hikayeleri, kullanıcıların fotoğrafların yanı sıra 24 saat sonra kaybolan eğlenceli çıkartma ve metinlerle dolu resimler göndermesine olanak tanıyan bir özelliktir. Instagram Hikayelerini, tamamen yeni Instagram gönderileri yapmaya odaklanmak yerine neden pazarlama amaçlı olarak önemsemeli, oluşturmalı ve kullanmalısınız? Çünkü:

  • Instagram Stories’in günlük 400 milyon aktif kullanıcısı var.
  • Herkes için eğlenceli ve ilgi çekicidirler.
  • Çabucak yok olsalar da size harika sonuçlar verebilirler.

Müşteri geri bildirimi toplayın

Müşterilerinizden geri bildirim almak, işletmenizin gelişimi için çok önemlidir. Sonuçta, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizden memnun olup olmadığını, iyileştirilmesi gereken bir şey olup olmadığını veya müşterilerinizin ihtiyaç ve zevklerinin neler olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Müşteri geri bildirimi toplamazsanız, kalan tek şey tahmin etmektir. Bu nedenle, müşterilerinize bir süre işletmeniz hakkındaki fikirlerini sormanız çok önemlidir.

Instagram Hikayeleri ile müşteri geri bildirimi toplamak sizin için her zamankinden daha kolay ve takipçileriniz için son derece ilgi çekici ve eğlenceli olabilir. Tek yapmanız gereken bir Hikaye oluşturmak ve etkileşimli bir anket çıkartması kullanmak.

E-posta listenizi oluşturun

Instagram Hikayelerinin e-posta pazarlama stratejinizi geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Hikayeler özelliği ile daha fazla e-posta abonesi edinebilir ve böylece e-posta listenizi büyütebilirsiniz. Nasıl? 10.000 veya daha fazla takipçiye ulaştığınızda Instagram Hikayelerinize bağlantılar eklemenize izin verecektir. Böylece, kayıt sayfanızın bağlantısını oraya koyabilirsiniz.

Şimdi hatırlamanız gereken bir şey var. Instagram Hikayelerindeki tüm bağlantılar görünmezdir, yani “Daha Fazlasını Gör” seçeneğinin altında gizlidir. Bu nedenle, müşterilerinizin Hikayenize bir bağlantı eklediğinizi anladığından emin olmak için “Kaydolmak için yukarı kaydırın” gibi bir harekete geçirici mesaj da ekleyin.

Keşfedilebilirliğinizi artırın

Instagram Hikayeleri ayrıca markanız için yerel açıdan daha fazla keşfedilmenize yardımcı olabilir. Konum etiketleri sayesinde, hedef kitlenize belirli bir anda nerede olduğunuzu, partilerinizin veya yardım toplantılarınızın nerede yapılacağını veya mağazanızın nerede olduğunu bildirebilirsiniz. Konum etiketleri yardımıyla mağazanıza kolayca daha fazla yaya trafiği çekebilirsiniz.

Müşteri-marka ilişkisini güçlendirin

İşinizi geliştirmek istiyorsanız, tek seferlik müşterilerinizi sadık müşterilere dönüştürmeniz gerekir. Sonuçta, markanıza ne kadar çok insan sadık olursa, o kadar çok kazanırsınız. Şimdi, müşterilerinizin mağazanızda ürün satın almaya veya hizmetlerinizi kullanmaya devam etmesini sağlamak için onlarla daha yakın bir ilişki kurmanız gerekir. Instagram Hikayeleri bu konuda size yardımcı olabilir. Örnek vermek gerekirse:

  • İlgi çekici sorular sorarak hedef kitleniz etkileşim kurun.
  • Takipçileriniz ile iletişime geçmekten çekinmeyin (gerekli durumlarda özür dilemek, teşekkür etmek, takdir etmek gibi vs.)
  • UGC’yi (yani, “kullanıcı tarafından oluşturulan içerik”) paylaşın ve böylece müşterilerinize içeriklerine önem verdiğinizi ve bunu takdir ettiğinizi gösterin

Blogunuza trafik çekin

İnternetin unutulmaması gereken kurallarından biri de “Content is King”.Sonuçta, web sitenizde ara sıra ilgi çekici bir blog yazısı oluşturmak ve yayınlamak; SEO’nuzu artırmak, satışlarınızı artırmak veya hedef kitlenizle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olmak gibi harika sonuçlar verebilir. Ancak, yeni web sitenizin içeriğini kimse bilmiyorsa, bunların hiçbirini başaramazsınız. Unutmayın ki, bloğunuza ulaşması gereken trafik kendi kendine gelmeyecektir. Bu nedenle, yeni blog yazılarınızı tanıtmak sizin için bir zorunluluk sayılabilir.

Blogunuza daha fazla trafik çekmenin en iyi yolu, yeni içeriğinizi Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşmaktır. Yapmanız gereken tek şey, izleyicilerinize harika yeni blog gönderiniz hakkında bilgi vereceğiniz ve ona bir bağlantı ekleyeceğiniz bir hikaye oluşturmaktır.

Marka bilinirliğini artırın

Marka bilinirliği, müşterilerinizin markanızı ne ölçüde tanıyabildiğidir. Artık markanıza ne kadar çok insan aşina olursa o kadar iyidir. Ancak bu hedefe ulaşmak için markanızı tanıtmaya daha fazla odaklanmanız gerekir. Bunu çeşitli şekillerde ve birçok kanal aracılığıyla yapabilmenize rağmen, en kolaylarından biri ilgili Instagram Hikayeleri oluşturmaktır. Basitçe, başkalarının hikayelerini ve sizden bahsedildiği içerikleri paylaşın ve web seminerlerinizi, toplantılarınızı, podcast’lerinizi, etkinliklerinizi veya röportajlarınızı tanıtın. Ayrıca oluşturduğunuz her yeni hikayenin sonuna logonuzu ekleyebilirsiniz.

Kaynak: DigitalAgencyNetwork

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir