Kripto Para ve Blockchain’in Dijital Dönüşümdeki Yerleri

 

İşletmeler, dijital dönüşümlerinin (DX) bir parçası olarak hibrit ve bulut tabanlı uygulamalara doğru ilerledikçe, kaçınılmaz olarak blockchain’in dönüşümlerinde bir rol oynayıp oynamayacağına karar vermeleri gerekecek.

Blockchain’in Evrimini Keşfetmek

Peki blockchain nedir? Basit bir ifadeyle, işlemlerin veya kayıtların dijital, dağıtılmış bir defteridir ve değişmezdir. Bu, birçok teknolojinin bir kez yazılmasıdır. Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), yeni işlemlerin güvenli bir dijital imza aracılığıyla mevcut bir işlem zincirine eklenmesine olanak tanır. Eşler arası (P2P) depolama mimarisiyle birleştirildiğinde, coğrafi olarak dağınık bir depolama düğümleri ağı oluşturabilir, hatta düğüm operatörlerine fazla disk alanlarını kullanmaları için ödeme yapabilir.

IDC’nin 2019 Dünya Çapında Dijital Dönüşüm Tahminleri’ne göre, 2021 yılına kadar, blok zincirleri tarafından etkinleştirilen önde gelen endüstri içi değer zincirleri, dijital platformlarını tüm ekosistemlerine genişletecek ve böylece işlem maliyetlerini% 35 azaltacak. Bu yıl, dünya çapında blok zincirine yapılan harcama, 2019’dan% 50 daha fazla, yaklaşık 4,1 milyar dolar oldu. Bulut servis sağlayıcıları, bir grup start-up ile birlikte, son altı yılda, dağıtılmış veri depolamadan işlem ağlarına kadar her şeyi kanıtlamayı amaçlayan blockchain ürünlerini piyasaya sürmeye başladı.

Blockchain özellikli depolama hizmetlerinin amacı, fiyat, performans ve güvenilirlik açısından geleneksel bulut depolamaya meydan okumaktır. Sağlayıcıların iddiası, bloklar, dosyalar ve nesneler daha az sunucu düğümüne yayıldığı için geleneksel, merkezi bulut depolama tekliflerinin hedefli saldırılara karşı daha az güvenli olduğudur. Tersine, blok zinciri gibi merkezi olmayan bir platform, sunucu kesintilerine ve diğer kesintilere karşı büyük ölçüde daha dayanıklıdır ve dış saldırılara neredeyse imkânsızdır.

Blockchain Vaadi

İşletmeler için blockchain, işlemsel şeffaflık vaadini taşıyor. Bu vaadi kısaca açıklamak gerekirse; tedarik zincirlerinden ve ödeme ağlarından güvenli mobil iletişim ve sağlık hizmetleri veri paylaşımına kadar her şeyi desteklemek için dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla güvenli, gerçek zamanlı iletişim ağları oluşturma yeteneği şeklinde tanımlayabiliriz.

IDC’nin Kasım 2020’de yayınlanan Blockchain Spending Quick Look Survey’e göre, endüstrilerdeki tüm şirketlerin% 70’inden fazlası, blockchain’i şimdi veya gelecekte dijital dönüşüm stratejilerinin bir parçası olarak görüyor. Ankete katılanların yaklaşık% 83’ü şu anda blockchain kullandıklarını, kullanmayı planladıklarını veya değerlendirdiklerini belirtti. Geçen yılki ankette yanıtlayanların% 62’sinden bu sayı yükseldi. Blockchain girişimlerine yapılan harcamaların 2019’dakilerle aynı seviyede kalması bekleniyor. Ortalama olarak, aynı ankete katılanların yaklaşık% 87’si, hizmet olarak altyapı ile ilgili olduğundan blok zinciri harcamalarını artırmayı veya sürdürmeyi planladıklarını belirtti.

Sektörlerin blockchain’i nasıl kullandığı genellikle içinde bulundukları pazarla ilgilidir. Çoğu, bunu kimlik yönetimi, mevzuata uygunluk ve malları ve varlıkları yönetmek için kullanır. Finansal hizmetler ve üretim, blockchain kullanan en önemli iki pazar yeridir, ancak teknoloji olgunlaştıkça, neredeyse tüm pazarlara girecek.

Örneğin, 5G, merkezi olmayan işlem defterleri aracılığıyla mobil cihazlar arasında güvenli bağlantı sağlamak için dünya çapında yayılmaya başladığından, telekomünikasyon şirketleri bunu dijital dönüşüm stratejilerinin bir parçası olarak kullanıyor.

Kaynak: IDC

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir