Pazarlama vs. Markalaşma : Aralarındaki Temel Farklar

 

İnsanlar genellikle bu kelimeleri birbirleriyle değiştirirler çünkü bu uygulamaların her ikisi de şirketlerin sağlıklı bir şekilde var olmasını sağlar. Müşterilerimiz ara sıra soruyor: “Marka bilinci oluşturma ve pazarlama arasındaki fark nedir?” Sorun, bu kelimeler çoğu grup ve birey tarafından birbirinin yerine kullanıldığında ortaya çıkar. Sağlık, hukuk veya bankacılık ile karşılaştırıldığında, uzmanlar markalaşma ve pazarlama alanında benzer bir teknik kelime dağarcığını paylaşmazlar.

Örnek vermek gerekirse; bir doktor, bir hastanın nefrit olduğunu iddia ederken, başka bir doktor hastanın neden böbreklerde enfeksiyon olduğunu anlayabilir. Bir avukat, başka bir avukatın yeminli beyanı olduğunu iddia ettiği için yeminli bir yasal beyannamesi olduğunu fark edebilir. 20 farklı pazarlamacıya markalaşmanın ne olduğunu sorduğunuzda 20 farklı yanıt elde edebilirsiniz. Bazıları için bir slogan tasarlamak anlamına gelebilir, bazıları içinse bir reklam veya kamu bilinci stratejisi geliştirmek anlamına gelebilir, bazıları için de sosyal medyada değişim başlatmak anlamına gelebilir.

Açıkçası, net bir şekilde kabul edilmiş bir tanım yoktur ve “markalaşma” kelimesi çok fazla farklı öğeyi tanımlamak için kullanılır. Kısaca tanımlamak gerekirse;

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, insanların daha iyi anladığı bir kavram olduğundan, bununla başlayalım. Ayrıca, her şeyden önce birçok şirket sahibinin gözünden kaçan farkları da ortaya koyabiliriz. Pazarlama, markanızı yaratmak için kullandığınız birçok yöntem ve tekniği içeren daha kapsamlı bir kavramdır. Bu stratejilerden biri de reklamlardır. Ayrıca sosyal medya pazarlaması, SEO, e-posta ile pazarlama gibi çeşitli diğer uygulamalar da bu dalın altında yer almaktadır.

Markalaşma Nedir?

İkisi birbiriyle ilişkili olduğundan, markalaşmayı pazarlamayla karıştırmak basittir. Ancak markalaşma daha dinamik ve karmaşık bir uygulamadır. Belirtildiği gibi, eğer bir şirketiniz varsa, bir pazarlama yöntemi uygulamanız kaçınılmazdır. Markalaşmayı bir söz vermek, etkileşimde bulunmak ve yerine getirmek olarak tanımlıyoruz. Markalaşma, uzun vadeli bir bağlılıktır. Pazarlama, tasarımı gereği, daha kısa vadeli hedefler için planlanmış görünmektedir.

İnsanlar Nike ayakkabı satın aldıklarında kalite güvencesine sahip olurlar. Bu güvence, piyasada yıllarca süren sağlıklı varoluşla ve en iyiyi sunarak geldi. Markaların oluşturduğu güven, bir işletmenin markalaşması olarak özetlenebilir.

Pazarlama ve Markalaşma Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Pazarlama stratejisinin merkezinde markalaşma vardır, bu nedenle markalaşma önce gelir. Bir start-up olsanız bile, belirli pazarlama yaklaşımlarınızı, tekniklerinizi, planlarınızı ve taktiklerinizi formüle etmeye başlamadan önce, bir şirket olarak kim olduğunuzu açıkça belirlemek önemlidir. Kimliğiniz, tüketicilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak şeydir. Müşteri sadakatini, kimliğiniz sonucu oluşabilecek en büyük yapı taşı olarak adlandırabiliriz.

Pazarlama stratejileri, iş dünyasında ve toplumdaki yeni gelişmelere göre değişebilir ve uyum sağlayabilirken, markalaşma aynı kalır. Ve markada iyileştirmeler yaparsanız, genellikle gelişiminize veya mevcut hizmetlerin artmasına tepki verirler, ancak temel inançlarınız, görevleriniz veya idealleriniz nadiren yeniden yapılandırılır. Kimliğiniz, sunduğunuz hizmete karşı yüksek bağlılık, erişilebilirlik, bağlanabilirlik veya hedef kitleniz tarafından ele alınması gereken ortak bir ihtiyaca sürekli katkı gibi özellikler gerektirir.

Sıklıkla, sizin ve personelinizin düzenli olarak markalaşma yapmak zorunda olduğunuzu ve işlenen her satın alma işleminde, alınan her telefon görüşmesinde ve yanıtlanan e-postalarda yapmanız gerektiğini unutmayın. Markalaşma; markalaşma ve satış hakkında konuşurken kim olduğunuzdur çünkü pazarlama, müşterilerin ilgisini çekme şeklidir. Genellikle, markalaşmayı mevcut müşterileri sürdürme ve yeni müşterileri nasıl çekeceğiniz için düzenlediğiniz bir promosyon olarak kabul edebilirsiniz.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir