Dijital Dönüşüm Neden Önemli? Faydaları Nedir?

 

Dijital dönüşüm, müşteriler hakkında nasıl düşündüğünüzle, onlarla nasıl ilgileneceğinizle başlar ve devam eder. Bu yazıda, son dönemde her sektörde adını sıklıkla duyduğumuz dijital dönüşümün neden bu kadar önemli olduğuna ve faydalarına cevap bulmaya çalıştık.

Dijital dönüşüm neden önemlidir?

Dijital dönüşüm, işletmenin büyümesi için çok önemlidir – kuruluşlara, etkin bir şekilde ölçeklenmelerini sağlayarak, finans ve pazarlamadan başlayarak müşteri hizmetlerine kadar minimum operasyonel ek yük ile yeni müşterilere ulaşmalarını sağlayarak ” daha da fazla potansiyeli açığa çıkarma ” fırsatı verir.

Dijital dönüşüm, iş operasyonlarının etkinliğini artırmada güçlü bir etkiye sahip olabileceği için, bunu yapmamaya karar vermek bir felaketin reçetesidir.

Müşteriler daha talepkar hale gelir. Profesyonel bir ortamda, kişisel yaşamlarında olduğu gibi aynı türden teknoloji deneyimini beklemektedirler.

Dijital dönüşüme gerçekleştirmeden değişen müşteri taleplerine cevap vermek neredeyse imkan sızdır. PwC’nin araştırmasına göre, şirketlerin yaklaşık % 50’si , müşteri deneyimini ve memnuniyetini artırmanın dijital dönüşüme başlamanın ana nedenleri olduğunu söyledi.

Dijital dönüşümün faydaları nelerdir?

Dijital dönüşüm, işletmeleri yepyeni bir seviyeye taşıma gücüne sahiptir. İşte bununla ilişkili birkaç avantaj:

Verilerden eyleme dönüştürülebilir içgörüler

İş faaliyetlerinizi dijitalleştirdiğinizde ne olduğunu bir düşünün – muazzam miktarda veriye erişim elde edersiniz. Süreç etkinliği, huni dönüşüm oranları, müşteri yaşam boyu değeri, müşteri memnuniyeti ve diğerleri gibi her türlü ölçümü takip edebilirsiniz.

Verilerinizi güzel bir şekilde organize etmenize ve kolayca erişmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kararlarınızı verilere dayandırmanıza da olanak tanır. Bu da sonuçta varsayımları ortadan kaldırır, hataları azaltır ve sonuç olarak yatırım getirisini artırarak kurumsal performansınızı artırır.

Gelişmiş müşteri deneyimi

Accenture’e göre, müşterilere kendi adları ile çağrı yapıldığında % 91 satın alma olasılıkları daha yüksektir. Kısaca söylemek gerekirse, müşteriler kişiselleştirme talep ediyor ve bu da dijital ortama geçmeden büyük ölçekte başarılamaz.

Dijital teknolojiler, müşterilerinizin etkileşimleri, ilgi alanları ve anlaşmaları dahil olmak üzere geçmiş verilerine ilişkin bir fikir verebilir.

Ayrıca, müşterilerinizin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi karşılamak için müşteri deneyimini kişiselleştirmek için bu verileri anında analiz etmenin yollarını sağlarlar.

Departmanlar arasında artan iş birliği

Dijital dönüşüm, tüm şirket genelinde çalışanlarla daha iyi ve daha sık iletişim sağlar.

Çevrimiçi araçların kullanımı sayesinde, iş arkadaşları yalnızca her tür bilgiyi kolayca paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda iş birliğini geliştiren süreçlerin darboğazları ve bağımlılıkları hakkında daha derin bir anlayışa sahip olurlar.

Dahası, şirketlere, etkili uzaktan çalışma, profesyonel hizmet pazarlarından yararlanma veya dijital dönüşüm olmadan imkansız olabilecek çok satıcılı dağıtılmış ortamlarda proje teslim etme gibi daha fazla işbirliği seçeneği sunar.

Geliştirilmiş çeviklik ve yenilik

Dijital dönüşüm çeviklik sağlar ve yenilik için daha fazla alan yaratır. Dijital dönüşümün arkasındaki ana itici güçler açısından, şirketlerin% 68’i çeviklikten ilk üçte bahsetmektedir. Jeff Bezos dahil dünya liderleri, bu hızlı değişen pazarda çevik olmadan etkin bir şekilde faaliyet gösteremeyeceğinizi biliyor:

“Bugünün dalgalanma çağında, yeniden icat etmekten başka bir yol yok. Başkalarına göre sahip olabileceğiniz tek sürdürülebilir avantaj çevikliktir, bu kadar. Başka hiçbir şey sürdürülebilir olmadığı için, yarattığınız her şey, başkası kopyalayacak ”- Jeff Bezos, Kurucu, Amazon

Yeni beceriler geliştirmek

Yeni teknolojilerin tanıtılmasının ardından her zaman bunlarda ustalaşmak için yeni beceriler ve bilgiler edinme ihtiyacı gelir. Dijital dönüşüm söz konusu olduğunda ortaya çıkan beceriler şunları içerir:

 • Genel olarak dijital okuryazarlık.
 • Veri analizi ve yapay zeka güdümlü karar verme.
 • Sistem düşüncesi ve iş modellerini anlama.
 • Yalın ve çevik yöntemler kullanarak sürekli iyileştirme.

Bu becerilerin değerinin anlaşılması, işgücünün en yetenekli üyeleri tarafından büyük ilgi görüyor, ancak aynı zamanda şirketler, bu becerilere sahip çalışanları işe almakta zorlanıyor. PwC tarafından yapılan bir araştırma, CEO’ların% 80’inin doğru dijital becerilere sahip yetenekleri bulamamaktan endişe duyduğunu belirtiyor.

Şirketler, dijital dönüşümü benimseyerek, çalışanlarını yeni beceriler geliştirmeye ve kendilerini geleceğe daha iyi hazırlamaya teşvik edebilir, bir yandan da işlerini büyümelerini ve rekabet üstünlüğünü sürdürmelerine yardımcı olacak şirket içi uzmanlıkla destekler.

Gelişmiş operasyonel verimlilik ve daha düşük maliyetler

Dijital teknolojiler sadece heyecan verici değil; aynı zamanda gerçek maliyet tasarruflarına dönüşürler.

Sanal gerçekliği ele alalım; Çalışanların, dijital görselleştirmelere dayandıklarından, yeni süreçleri veya ürünleri, onları oluşturmaya gerek kalmadan test etmelerini ve incelemelerini sağlar.

Bu arada, veri depolama sorunu bulut bilişim ile çözülebilir ve harici satıcılar tarafından yönetilebilir. Bu, çalışanlarınıza daha fazla iş değeri getiren ve veri depolama konusunda daha az endişe veren projelere odaklanmak için daha fazla zaman verir.

Genel olarak, dijitalleştirmeyi tanıtarak, daha önce manuel olarak yapılan ve çok zaman alan görevleri ve süreçleri otomatikleştirebilirsiniz, örneğin:

 • Müşteri verilerinin toplanması
 • Hesap değişiklikleri
 • Durum güncellemeleri
 • Tedarik
 • Teknik destek bilet yönetimi
 • Faturalama
 • Zaman takibi
 • Maaş bordrosu

Artık monoton görevleri yerine getirmek zorunda kalmayacakları ve becerilerini daha iyi kullanabilecekleri için bu, üretkenlik üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak ve çalışan memnuniyetini artıracaktır.

Kaynak

Netguru

Xenon Stack

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir