Dijital Dönüşümde Kaçınılması Gereken 7 Hata

 

Dijital dönüşüm, yeni dijital teknolojilerin fırsatlarından ve etkilerinden stratejik bir şekilde yararlanmak için iş faaliyetlerinin, süreçlerinin ve modellerinin hızlanması olarak tanımlanabilir. Aslına baktığımızda dijital dönüşüm, iş dönüşümüdür.

Dijital dönüşüme giden yol zorlu olabilir. Şirketlerin dijital dönüşüme başlarken yaptığı en yaygın hatalardan bazılarına bakalım:

Kısa vadeli hedeflere odaklanmak

Dijital dönüşüm, sürekli ve sürekli bir değişim süreci olarak görülmelidir. Bunun nedeni, müşterilerin beklentileri ve işletmelerin ihtiyaçlarının hiçbir zaman sabit olmamasıdır.

Yatırım getirisi gibi kısa vadeli başarı ölçütleri yararlı olsa da, bir dönüşüm bağlamında yanıltıcı olabilirler. Hızlı kazançlara odaklanmak yerine, şirketler daha uzun vadeli bir vizyon benimsemelidir. Dijital platformlardaki yeni kayıtlar veya çevrimiçi katılım seviyeleri gibi geleneksel olmayan ölçümler, bir kuruluşun dijital dönüşüm başarısını ölçmenin daha iyi yollarıdır. Kuruluşun özünü dönüştürme taahhüdü olmadan, eski iş süreçlerinin mirası, dijital dönüşümde gerçek bir ilerlemeyi engelleyecektir.

Çok hızlı hareket etmek

İddialı hedeflere sahip olmanın yanlış bir tarafı olmasa da, tüm bir şirketin elden geçirilmesi, doğası gereği karmaşık ve hassas bir süreçtir. Dönüşüm gerçekleşirken, kritik sistemler herhangi bir kesinti olmadan çalışmaya devam etmelidir. Bazı açılardan baktığımızda, yenilenen bir evde yaşamak gibi değerlendirilebilir. Bu göz önüne alındığında, dönüşümler kaosa neden olabilecek devasa baskınlarda değil, yönetilebilir adımlarda yapıldığında en iyi şekilde çalışır.

Zayıf iletişim

Çoğu şirketin dijital dönüşüm sırasında başarısız olmasının bir başka ana nedeni, üst düzey ve alt düzey çalışanlar arasındaki zayıf iletişimdir. Programa dahil olan çalışanlara ve diğer paydaşlara dijital gelişmeler ve faydaları hakkında bilgi vermemek kesin başarısızlığa yol açacaktır.

Dijital dönüşüm programınıza başlamayı planladığınız için, sürece dahil olan herkesle sürekli konuşmanız gerekiyor. Müşteriler, satıcılar, iş ortakları veya çalışanlar olsun, günlük rutinlerini etkileyecek gelişmeler ve değişiklikler hakkında onları sürekli bilgilendirmek, başarılı bir dijital dönüşüm programının keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Her şeyin teknolojiyle ilgili olduğunu düşünmek

Dönüşümler, yeni teknolojiyi kullanmaktan çok daha fazlasıdır. Teknoloji sadece bir kolaylaştırıcıdır: Müşteri deneyimini iyileştirmenin yollarını bulmak, tüm dijital dönüşümlere rehberlik eden birincil itici güç olmalıdır. Açıkçası, uygulama söz konusu olduğunda yeni teknolojiler vazgeçilmezdir. Ancak dikkatleri nihai hedeften uzaklaştırabilirler: müşterilere somut iyileştirmeler sunmak vb gibi.

Plana sadık kalmak

Dönüşüm başlamadan önce, şirketlerin ilgili tüm süreçlerin bir planını ve bunların somut başarı ölçütleriyle olan bağlantılarını dikkatlice oluşturmak için gereken zamanı ve çabayı harcamaları zorunludur. Bu şekilde, tüm çalışanlar baştan başarının neye benzediğini bilecek. Plan ve istenen sonuçlar hazırlandığında bunlara bağlı kalmalısınız. Hedef direklerini sürecin yarısına taşımak kafa karışıklığına neden olacak ve yeni uygulanan değişikliklerde revizyonlar yapılması gerekeceğinden zaman ve para israfına neden olacaktır.

Değişime direnç

Değişim zordur, bu da cesur yeni planlarınıza kalplerinizi ve zihninizi kazanmanızı zorlaştırabilir. Değişime karşı direnç liderlerden, kadrodan veya müşterilerden gelsin, dijital dönüşümünüzü hızla rayından çıkarabilir.

Geçişleri ve dönüşümü kolaylaştırmanın yolları üzerinde satın alma ve iş birliği yapmak için sürecin başlarında paydaşlarla birlikte çalışın.

Kültür aksaklıkları

Dijital bir kültürü tanımlamak önemlidir ve bu, günümüzde çoğu kuruluşun karşılaştığı 1 numaralı zorluktur. Bir kuruluşun uzun süredir miras aldığı iş kültürünü değiştirmek, kültürel değişime dahil olan kişiler bu yeni uygulamalara karşı durabileceği için zararlı olabilir. Bu nedenle, kültürel değişimi en baştan tanımlamak, dijital dönüşüm başarısı için eşit derecede önemlidir.

Bilişim teknolojileri ekibiniz, şirketin kültürel zorluklarını belirlemede kritik bir rol oynar. Yeni bir kültürü uyarlamak son derece zor olabilir ve üretkenlik düzeyini önemli ölçüde düşürebilir. Bazı durumlarda markanızı bile etkileyebilir. Kültürü benimseme ile ilgili zorlukları anlamak için bilişim teknolojileri ekibinin girdilerini alın ve dijital dönüşüm programınıza başlayın.

Kaynak

Lucidchart

Venturi-Group

Hakuna Matatatech

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir