Yapay Zeka Çağı İçin 8 Temel Liderlik Özelliği

 

Teknoloji devrimi ile beraber iyi bir lider olmanın ne demek olduğu da günden Yapay zeka ve otomasyon, alışıldık uygulamaları çoktan geride bıraktı. Liderlerin bu yapay zeka ve veri odaklı bugünün çalışma modellerine uyum sağlaması ve işletmedeki çalışanları da buna hazırlaması gerekecektir.

Yapay zekanın nasıl kullanılacağını öğrenmek, insanlarla ilgili zorluklarla başa çıkmak, yapay zekanın etik tuzaklarından kaçınmak, doğru teknolojiye sahip olduğunuzdan emin olmak gibi birçok unsur bugünün ve yarının iş liderleri için önemli konulardır. Yapay zeka çağında liderlerin sahip olması gereken 8 temel liderlik özelliğine bakalım:

Çeviklik

Değişimin hızı, özellikle de yapay zeka ile gittikçe şaşırtıcı hale geliyor. Bu nedenle liderler, değişimi (yeni teknolojiler dahil) benimseyebilmelidir. Ve daha da önemlisi, değişimi bir yük olarak görmemeli, bunu hem bireysel hem de kurumsal düzeyde büyüme ve yenilik yapma fırsatı olarak görmelidirler.

Duygusal zeka

Giderek daha fazla iş yeri etkinliği otomatik hale geldikçe, duygusal zeka ve empati gibi daha yumuşak beceriler, çalışanlar için daha kritik hale gelecektir. Geleceğin iş yerlerinin bu tür insan becerilerine öncelik vereceğini düşündüğümüzde, liderlerin bu davranışları kendilerinin modellemesi gerekecektir.

Kültürel zeka

Geleceğin işyerleri bugün olduğundan daha çeşitli ve küresel olacaktır. Etkili liderler, bireylerin masaya getirdiği farklılıkları takdir edebilecek ve bunlardan yararlanabilecek ve farklı bir dünya görüşünü paylaşsalar bile tüm geçmişlerden insanlara saygı duyabilecek ve onlarla iyi çalışabilecekler.

Alçakgönüllülük

Güven, liderlerde hala önemli bir özellik olacaktır, ancak geleceğin başarılı liderleri güven ve tevazu arasında bir denge kurabilecekler. Kendilerini başarıya giden kritik dişliler olarak değil, kolaylaştırıcılar ve işbirlikçiler olarak göreceklerdir. Başka bir deyişle, başkalarını parlamasına sebep olacaklar.

Sorumluluk

Daha düz organizasyon yapıları, daha fazla proje tabanlı ekipler, ortaklık çalışması organizasyonların daha şeffaf ve işbirliğine dayalı olmasını sağlayacaktır. Liderlerin bu nedenle daha şeffaf olmaları ve kendilerini sorumlu tutmaları gerekir. Bununla birlikte, eylemleri işletmenin hedefleriyle uyumlu olmalıdır.

Vizyon

Yapay zekanın işletme ve tüm paydaşları üzerindeki etkisini anlamak için, liderlerin büyük resim vizyonuna ihtiyacı olacak. Yapay zeka, organizasyonu nasıl dönüştürecek ve yeni iş fırsatlarına nasıl yol açacak? Paydaşların ihtiyaçlarını etkili bir şekilde yönetirken bunu belirlemek liderlere kalmıştır.

Odaklanın

Son olarak, inanılmaz bir değişim hızı ve sürekli olarak uyum sağlama ihtiyacı ile geleceğin liderlerinin kuruluşun stratejik hedeflerine odaklanma ihtiyacı duyacaklar. Gerçekten neyin önemli olduğunu belirlemek için kaosu ve aldatmacayı ortadan kaldırmaları gerekecek. Özellikle de işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak girişimler ve teknoloji söz konusu olduğunda.

Cesaret

Yapay zekanın neler yapabileceğinin ve etkilerinin artık farkındayız, bu nedenle liderlerin belirsizlikle yüzleşme cesaretine, hızlı başarısız olma cesaretine ve durum yeni bir strateji gerektirdiğinde rotayı değiştirme cesaretine ihtiyaçları olacak. Bunun bir parçası olarak, kendi zayıflıklarını belirleme ve koçluk ve öğrenmeye açık olmaya da ihtiyaçları olacak. (Aslında, beceriler gelecekte daha da hızlı bir şekilde geçerliliğini yitirdikçe, başarılı liderlerin tüm işletme genelinde bir öğrenme kültürü geliştirmeleri gerekecektir.)

 

Kaynak

Forbes

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir