Dijital Dönüşüm Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 

Günümüzün hızlı tempolu, teknoloji ağırlıklı iş hayatında, dijital dönüşümün etkisini görmek için uzağa bakmamıza pek de gerek yok. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, iş süreçlerini iyileştirme, yeni yetenekler ve iş modelleri geliştirme zorluğuyla karşı karşıya kaldıkları için dijital olarak dönüşüyor.

Bilgi çağında ve dijital dönüşüm ekonomisinde bir sonraki aşama olan yeni teknolojilerin faydalarından yararlanmak için, kuruluşların hızlanan evrimlere, daha yüksek iş çevikliğine ve her türlü veri ve bilginin artan rolüne hazır olmaları gerekir.

Dijital dönüşüm stratejisi, ne, neden, nasıl ve kim gibi temel soruları yanıtlamakla başlar. Bir dijital dönüşüm stratejisi, mevcut durum ile istenen uzun vadeli plan arasında köprüler kurar.

Durum analizi ve performans incelemesi

Bu inceleme, kuruluşunuzda dijital pazarlama ve teknolojiyi kullanma fırsatlarını değerlendirmeli ve sınırlamaları incelemelidir. İşletmenize dijital katkınızın analizi, rakiplere kıyasla bunun bir parçası olmalıdır. İlk adım, mevcut iş durumunuzu değerlendirmektir. Nereden başladığınızı bilmiyorsanız nereye gideceğinizi belirleyemezsiniz.

Güncel bir durum analizi size şu konularda yardımcı olacaktır:

  • Kuruluşun kültürünü değerlendirin.
  • İş gücünün beceri setini değerlendirin.
  • Mevcut süreçlerin, operasyonların, organizasyon yapısının ve rollerin haritasını çıkarın.
  • Ele alınması gereken fırsatları ve sorunlu noktaları belirleyin.

Hedefleri dijital süreçlere çevirin

İş hedeflerinizi dijitale nasıl dönüşeceğini düşündünüz mü? Hedeflerinizi ve sizi oraya götürecek dijital süreçleri belirleyerek dijital dönüşüm stratejinizi oluşturmaya devam edebilirsiniz. Dijital hedefleriniz neler? Ne başarmayı umuyorsunuz? Müşterileriniz ve çalışanlarınız için nasıl bir deneyim yaratmaya çalışıyorsunuz?

Bu soruları düşünürken uzun oyuna odaklanmayı unutmayın. Dijital dönüşüm, temel, uzun vadeli hedeflere ulaşmakla ilgilidir. Vizyonunuzda cesur ve hırslı olun.

Araştırma

İş hedeflerine ulaşmak  için müşterilerinizi yaptıklarından veya satın aldıklarından daha fazlasıyla tanımanız gerekir. Onları satın almaya iten nedir? Hangi cihazları kullanıyorlar? Satın almadan önce kaç kez göz atıyorlar?

Analitiği kullanarak, kullanıcıların nereden geldiğini ve sitenizde nasıl seyahat ettiklerini takip edebilirsiniz. Geçmişte alışveriş yaptılarsa, onlar için kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabilirsiniz. Sitenize genellikle sosyal medyadan mı geliyorlar? O zaman sosyal medya girişini entegre etmeyi düşünmelisiniz.

Müşterilerinizin dijitali nasıl kullandığına dair derin bir anlayış, dijital olgunluğa ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden  araştırma çok önemlidir. Her bir kullanıcının deneyimini ne kadar basitleştirirseniz, müşteri olma olasılıkları da o kadar artar.

Değişmeye devam edin

Başarılı bir dijital dönüşüm stratejisinin en önemli adımı değişime açık olmaktır. Müşterilerinizin ihtiyaçları değiştikçe işinizi dönüştürmeye hazır ve istekli olmalısınız. “Zamanla hareket et” kulağa klişe gelebilir. Ancak müşterilerinizin dijital davranışlarını takip etmiyorsanız, herhangi bir mevcut dönüşümün önemi olmayacaktır.

Nasıl gelişmeye devam ediyorsunuz?  Başarınızı ölçmek için sürekli olarak analitik kullanmanız  gerekir. Hedefler koymaya devam edin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını izleyin, böylece yeni kalıpların ne zaman ortaya çıktığını bilirsiniz. Sonra bu yeni kalıplara uyacak şekilde adapte edin.

Kullanıcı dostu dijital sistemler geliştirin

İnsan işgücünün mücadelesini azaltmak için makinelerin yapabileceği günlük görevleri ve işlevleri desteklemek ve gerçekleştirmek için dijital bir sistem oluşturulmuştur. Aynı zamanda daha kısa sürede daha fazla çıktıya izin verir. Dijital sistemlerin, onları kullanıcı dostu yapan belirli nitelikleri karşıladığından emin olun. Başka bir deyişle – dijital teknolojiye sahip olma amacının haklı olduğundan emin olun.

Dijital sistemleri iyileştirmek için veri analizi

Bulut ve veri analizi, tüm işletme için birçok görevi gerçekleştirebilir. Analitik, sisteme girilen büyük verilerden kalıplar çıkarabilir ve eğilimlere tanık olabilir. Sayısız anlamlı veriyi bir araya getirmek ve bir bilgi işlem sistemi tarafından harmanlanıp analiz edilmesini sağlamak, işletmenizi daha yüksek başarı düzeylerine getirebilir.

Veri analizi, “Müşterilerin satın aldığı ürünler nelerdir?” gibi kurumsal sorgulara yanıt vermenize olanak tanır. “kullanıcı ne hakkında konuşuyor?” veya “Bilgisayar sistemlerinde eksik olan nedir?” Büyük verilerin analizi, işletmenizin daha verimli çalışması için karmaşık sorguları etkili bir şekilde yanıtlayabilmek anlamına gelir.

Dijital dönüşüm stratejinizle hareket etmeden önce hatırlamanız gerekenler

  • İnovasyon açısından hızlı düşünün
  • Nesnelerin İnterneti
  • Trendleri takip edin
  • Büyük veriyi küçümsemeyin
  • Müşterilerin yeni ihtiyaçlarına uyum sağlayın
  • Açık görüşlü olun

Kaynak

Bekagool

imd

Smart Insights

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir