2021 ve Sonrasının Çalışma Modellerinde 8 Trend

 

2020, modern tarihin en değişken yılı olsa da, bu yılın daha sorunsuz bir şekilde ilerleyeceğini düşünmek hata olur. Aslında 2021 ve sonrasına baktığımızda, 2020’nin etkileri önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edecektir.

İş liderleri, hızla değişen bu ortamda başarılı olmak için çabalarken, 2020’nin birçok kuruluşu ve iş modelini değiştirmeye başladığını, öncelikleri ve planları farklılaştırdığını görebiliriz. Uzaktan çalışma sistemindeki artışa odaklanılan günümüzde, bugünün ve sonrasının çalışma modellerindeki 8 trendi inceleyelim.

İşverenler, çalışan deneyimini yönetmektense, çalışanlarının yaşam deneyimlerini yönetmeye geçecek: Covid-19 ile beraber iş liderleri, geçtiğimiz yıl eşi görülmemiş kişisel ve mesleki mücadelelerle karşı karşıya kalan çalışanlarının kişisel yaşamlarına daha fazla tanık oldu.

Çalışanları kişisel yaşamlarında daha etkili bir şekilde desteklemenin, onların sadece daha iyi yaşamlara sahip olmalarını değil, bununla birlikte daha yüksek bir seviyede performans göstermelerini sağladığı da ortaya çıktı. Gartner’ın 2020 ReimagineHR Çalışan Anketi’ne göre, çalışanları yaşam deneyimleriyle destekleyen işverenler, daha iyi ruh sağlığı bildiren çalışan sayısında% 23 ve daha iyi fiziksel sağlık bildiren çalışan sayısında% 17 artış görmektedir. Çalışanlarına aynı derecede destek sağlamayan kuruluşlara kıyasla, yüksek performans gösterenlerin sayısında% 21’lik bir artış görülmektedir.

Daha fazla şirket, güncel toplumsal ve siyasi tartışmalara ilişkin duruşları benimseyecektir: Çalışanların değerleri kendi değerleriyle uyumlu kuruluşlarla çalışma isteği bir süredir artış göstermektedir. 2020’de bu istek daha da artmıştı: Gartner araştırması, çalışanların% 74’ünün işverenlerinin günün kültürel tartışmalarına daha aktif bir şekilde katılmasını beklediğini gösteriyor.

Ancak günün sorunları hakkında açıklama yapmak artık yeterli değil; çalışanlar daha fazlasını bekliyor. Bu konulara gerçek kaynak harcayan CEO’lar, daha yüksek bağlılık gösteren çalışanlara sahip. Yapılan bir araştırmaya göre, kuruluşlarının günümüzün sosyal sorunları üzerine harekete geçtiğinde, son derece bağlı olduğu düşünülen çalışan sayısının% 40’tan% 60’a çıktığını ortaya koydu.

Çalışanlar ofise döndükçe cinsiyet-ücret farkı artmaya devam edecektir: Birçok işletme, çalışanların ofislerinden, evlerinden veya alternatif bir üçüncü alandan (kafe, ortak çalışma alanı vb.) çalışmasını sağlayan hibrit bir işgücünü benimsedi. Çalışan anketlerine göre, erkeklerin iş yerine dönmeye karar verme olasılığının daha yüksek olduğunu, kadınların ise evden çalışmaya devam etme olasılığının daha yüksek.

Yeni düzenlemeler, çalışanların izlenmesini sınırlayacaktır: Pandemi sırasında 4 şirketten 1’i çalışanlarını pasif bir şekilde takip etmek ve izlemek için ilk kez yeni teknoloji satın aldı. Ancak, bu şirketlerin çoğu, çalışanların gizliliğini teknolojiyle nasıl dengeleyeceklerini belirlemedi ve çalışanlar memnun olmadı.

Gartner araştırması, çalışanların% 50’sinden daha azının işletmelerine kişisel verileri konusunda güvendiğini ve% 44’ünün kendileri hakkında toplanan verilerle ilgili herhangi bir bilgi almadığını tespit etti.

Esneklik konumdan zamana değişecektir: Çalışanların uzaktan devam etmesini sağlamak 2020’de sıradan hale gelse de (ve bu yıl ve sonrasında da devam edecek). Gartner’ın 2020 ReimagineHR Çalışan Anketi, standart 40 saatlik çalışma haftası olan kuruluşlarda çalışanların yalnızca% 36’sının yüksek performans gösterdiğini ortaya koydu. Çalışanlara ne zaman, nerede ve ne kadar çalışacakları konusunda esneklik sunan kuruluşlar, iş gücünün% 55’ini yüksek performanslı olarak görüyor.

Önde gelen şirketler, çalışanlar için Covid aşısının toplu alımlarını yapacak: İş gücüne Covid-19 aşısı sağlayan işverenler, yetenekleri çekmek ve elde tutmak için bu eylemi önemli bir farklılaştırıcı olarak kullanacak.

Ruh sağlığı desteği artık yeni normal: Son birkaç yıl içinde, işverenler çalışanlarını desteklemek için genişletilmiş ebeveyn izni gibi yeni yardımlar sundular. Pandemiden önce bile Gartner araştırması, refah bütçesindeki artışların% 45’inin zihinsel ve duygusal refah programlarına verildiğini ortaya koydu. Mart ayı sonunda, kuruluşların% 68’i salgın sırasında çalışanlara yardımcı olmak için en az bir yeni sağlık yardımı başlattı.

İşverenler, daha fazla yetenek bekleyecek: Bugünün dünyasının istek ve ihtiyaçları hızla değiştiği için İşverenlerin aradığı becerilerin sayısı da önemli ölçüde arttı. Araştırmalar, şirketlerin 2020’de iş ilanlarında 2017’ye kıyasla yaklaşık% 33 daha fazla beceri listelediğini gösteriyor.

Kaynak

Hbr

 

 

 

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir