2021 Sosyal Medya Trendleri

 

2020 yılı, birçok müşteri davranış faktörünün yanı sıra sosyal medya kullanımında benzeri görülmemiş değişiklikler göstermiştir. 2021’de sosyal medya her zamankinden daha önemli olacak şekilde şekilleniyor. Bu yıl daha fazla müşteriye ulaşmanız ve dönüştürmeniz için 2021’in en iyi 7 sosyal medya trendine göz atalım.

Story’ler popülerliğini koruyor

Story’ler, yalnızca kısa bir süre için mevcut olan ve daha sonra kaybolan geçici içeriklerdir. Instagram ve Snapchat hikayeleri bu tür içeriğin mükemmel örnekleridir.

Günümüzde insanların dikkat süreleri kısadır ve içeriği tüketme biçimleri de farklılıklaşmaktadır. Hikayeler gibi içerik formatlarının popüler olmasının nedeni budur. Kullanıcılar, story’leri birbiri ardına kaydırarak saatler geçirebilir.

Canlı içerik popülerliği artıyor

“Yeni normale” uyum sağladığımızda, markalar yüz yüze etkinlikler yerine tüketicileriyle bağlantı kurmanın farklı yollarını arıyor ve canlı içerik, tüketicilerle gerçek bir bağlantı kurmanın en etkili yollarından biridir. Yapılan bir ankete göre; izleyicilerin% 80’inin canlı yayınlanan videoları blog içeriğine tercih ettiğini, bu nedenle markaların canlı içeriği 2021 pazarlama planlarına dahil etmeyi ciddi şekilde düşünmesi gerektiğini göstermektedir.

Sosyal medyanın avantajlarından biri de, sürekli değişmesidir. Yeni yılda sosyal medyada sıkışıp kalmayın. Yeni değişiklikleri ve sosyal medya trendlerini ortaya çıktıkça anlamak ve bunlara uyum sağlamak için zaman ayırın.

Sosyal Ticaret

Markalar, ürünlerini pazarlamak için uzun süredir Instagram, Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Sosyal ticaret, markalar için yeni bir perakende alanı haline geldi ve bu eğilim daha da güçlenecek.

Sosyal ticaret, web siteleri ve çevrimdışı mağazalar gibi diğer ortamlarla eşit düzeyde ana akım bir perakende kanalı olma yolunda ilerliyor. Bu eğilim, alışverişe açık yayınlar gibi pro-satış özellikleri sunan daha fazla sosyal ağla daha da güçlenecek.

Alışveriş yapılabilir gönderilerden Instagram Storefronts’a, sosyal ağlar sürekli olarak perakende platformlarına dönüşüyor. Markalar ve pazarlamacılar bunlardan yararlanacak ve sosyal ticareti satış stratejilerine dahil edecekler.

Video İçeriği

Video içeriği, en ilgi çekici içerik biçimlerinden biridir. TikTok’ta veya story’lerde popüler olanlar gibi kısa biçimli videolar veya YouTube’daki uzun biçimli içerik olsun, videolar sosyal medya içeriğinin geleceğidir.

Bir Cisco  araştırmasına göre, 2022’ye kadar tüm çevrimiçi içeriğin% 82’si video içeriği olacak. Bu, sosyal medya alanında alakalı kalmak için video içeriğini kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Şu anda video oluşturmuyorsanız, bunları içerik stratejinize dahil etmenin zamanı gelmiştir. Yakın gelecekte videolar sosyal medyaya hakim olacak ve bunun farkında olmayan herkes zor anlar yaşayacaktır.

Hem sosyal medya içeriğiniz hem de reklamlar için Hikayeler gibi özellikleri kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca, geleneksel olarak görsel veya metin içeriğinin hakim olduğu platformlarda bile sosyal medya gönderilerinize videolar ekleyebilirsiniz.

Teknolojiye Geçiş En Yüksek Seviyesinde

Sosyal medya, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojilerin benimsenmesinde bir artış görecek. Bu platformlar büyüdükçe, kullanıcılar daha iyi ve daha ilgi çekici deneyimler talep edecek ve bu teknolojiler bunu gerçekleştirebilir.

Facebook, sosyal sanal gerçeklik dünyaları Horizon’un tanıtımıyla bu yönde çok büyük adımlar atıyor. Horizon, insanların bağlantı kurabileceği, oyun oynayabileceği ve keşfedebileceği bir tür sanal dünya. Bu tip platformlar sosyal bağlantının bir sonraki seviyesi halindedir ve sosyal medyanın geleceği olabilir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikler

Tüketiciler, kolay ve akılda kalıcı markalarla keyifli deneyimler yaşarlar. Tüketiciler artık, satın almadan önce kanıt isteyip kararlarını güvence almak istemektedirler.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin faydalarına değinecek olursak:

  • Topluluklar oluşturur ve güçlendirir
  • İlişkilendirilebilir ve canlandırıcı
  • Markaların müşterileriyle halihazırda bulundukları yerlerde buluşmasını sağlar
  • Markaların, insanların evde kalma sürecinde daha fazla içerik oluşturmasına yardımcı olur

Airbnb gibi bazı markalar, sosyal medya içerikleri için tamamen kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güveniyor.

Kontrol ve Yasal İnceleme

Sosyal medyanın sayısız faydası varken, son yıllarda bazı olumsuzluklar gün yüzüne çıktı. Veri gizliliği ve güvenliği, Facebook gibi sosyal ağların manşetlerini oluşturan konulardır.

Sosyal medya, herhangi biri hakkında bilgi toplamak ve kötüye kullanmak için çok kolay bir şekilde kullanılabilir. Bazı sosyal ağların, kullanıcı verilerini diğer şirketlere bile sattığı iddiaları var.

Bu doğrultuda, sosyal ağlar ve düzenleyici kurumlar normlarını sıkılaştıracak ve daha fazla politika uygulayacaktır. Sosyal medya birçok insan tarafından güvensiz kabul edilir ve bunu değiştirmek herkesin çıkarına olacaktır. Bu nedenle, tüm platformlarda daha fazla düzenleme ve kısıtlamaya hazır olun.

 

Kaynak

Influencer Marketing Hub

Azbigmedia

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir