Sosyal Medya Platformlarında Reklam Yasağı Başlıyor

 

Türkiye üzerinden günlük erişimi 1 milyon üzerindeki sosyal medya platformlarının, Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluklarını içeren karar 3 ay önce yürürlüğe girmişti. Gelinen son durumda verilen süre son buldu. Bu şartları kapsayıp Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarına 3 ay süren reklam yasağı Ocak ayı içerisinde başlatılıyor.

Hangi sosyal ağlara reklam yasağı geliyor?

1 Ekim’de alınan ve sosyal medya yasası olarak da tanınan 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’ uyarınca Türkiye’ye temsilci atamayan platformlar şöyle sıralayabiliriz:

  • Instagram
  • Twitter
  • TikTok
  • Facebook
  • Periscope
  • Dailymotion
  • Pinterest
  • LinkedIn

YouTube, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye temsilcilik açacağını ilan ettiği için bu yasaktan muaf tutulacaktır. Youtube’un yanı sıra Rusya merkezli sosyal ağ platformu VKontakte da temsilci atayacağını açıklayarak reklam yasağından muaf kaldı.

Sosyal ağlara verilen bu ceza kullanıcıları ve reklamverenleri nasıl etkiler?

Kanuna göre temsilcilik açmayan sosyal ağlara 3 ay süreyle reklam verilemeyecek. Türkiye’de yer alan büyük küçük binlerce işletme de bu sosyal medya kanallarına reklam veremeyecek.

Temsilcilik açmayan sosyal medya ağları bu kararlarına devam ederlerse, uygulanan bu cezadan 3 ay sonra internet trafiği bant genişliği %50 daraltılacak. Bu karar sonrasında da temsilcilik açmamaya devam ettikleri sürece bant trafiği %90 daraltılacak.

Reklam yasağı, Türkiye’de temsilcilik açmadıkları için sosyal medya platformlarına verilen ilk ceza değil. 1 Ekim’de alınan kararda belirtilen açıklamalara göre Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya ağlarına 30 günlük bir süre verildi. Verilen bu süre 2 Kasım tarihinde son buldu. Aşamalı olarak Instagram, Twitter, LinkedIn gibi platformlara 10 Milyon TL, sonrasında da 30 Milyon TL şeklinde toplamda 40 Milyon TL para cezası uygulandı.

İşletmelerin bu karardan nasıl etkileneceğine bakacak olursak:

Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır’a göre “Reklam yasağının uygulandığı süreçte birçok KOBİ ya da şirket reklam veremediği için zarara uğrayacak. Bir sonraki aşama olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir anlamı da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN ya da başka olasılıklarla bu platformlar kullanılabilir belki ama bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir