İş ve Yaşam Dengesi Oluşturmanın 9 Yolu

 

Dengeli bir iş hayatına sahip olmak, sadece zamanında işe gelip işten dönmekten ibaret değildir. Daha geniş bir perspektifte, o anda önemli olana öncelik vermekle ilgilidir.

Başarısız iş-yaşam dengesi, çalışanların işten ayrılmalarının ana nedenlerinden biridir. Bu hem çalışanları hem de işverenleri engeller. Çalışan bağlılığı stratejisinin bir parçası olarak iş-yaşam dengesine odaklanmak çok etkilidir. İyi bir iş-yaşam dengesi sağlayabilen çalışanların en iyi sonuçları verme ve işlerini bırakma olasılıkları daha düşüktür. Bu nedenle, dengeli bir çalışma yaşamını teşvik etmek daha önemli hale gelmektedir.

İş ve yaşam dengesi kurmaya yardımcı olacak önerileri birlikte inceleyelim.

İş Arasında Boş Zaman Ayırma

İş arasında zaman ayırmak stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. İnsan vücudu, uzun çalışma saatlerine tek seferde dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Hafif yürüyüşler, iş arasında esneme gibi fiziksel hareketler çok önemlidir.

Hızlı molalar, vücudun çalışanların katlandığı fiziksel ve zihinsel yorgunluktan kurtulmasına yardımcı olur.

Doğru Planlama

İş yerinde günlük etkinlikleri planlamak, yaşam ve iş arasında iyi bir denge kurmanın etkili başka bir yoludur. Çalışanların faaliyetlerini önceliklendirmelerine ve bir görevin önemi doğrultusunda çalışmalarına yardımcı olur.

Dahası, iyi hazırlanmış bir plana bağlı kalmak, işte zaman kazanmanıza katkı sağlar. Böylece, biraz dinlenmek, okumak, eğlenmek, spor yapmak, aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmeye vakit ayırabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Teşvik Etmek

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, çalışanların sağlıklı bir iş-yaşam dengesi elde etme arayışında büyük rol oynar. Sağlıksız bir iş-yaşam dengesi, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını bozar. Çalışanları sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye teşvik etmek, çeşitli sağlık risklerini ortadan kaldırır. Bu, çalışanların hem kariyerlerinde hem de yaşamlarında başarılı olmalarına yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam tarzı aynı zamanda harika bir stres yönetimi çözümüdür ve çalışanların stresle sorunsuz bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olur.

Gönüllülük

Gönüllülük, sosyal kalmanın ve kişiler arası bağlantılar kurmanın harika bir yoludur. Çalışanları sosyal nedenler için gönüllü olmaya teşvik etmek, stres atmalarına ve sosyal sorumluluk almalarına yardımcı olur.

Mesai Sonrası Çalışmayı Engellemek

Çoğu zaman, çalışanlar son teslim tarihlerini yetiştirmek için işlerini eve taşırlar. İşyerinde işten ayrılamama, çalışanların doğurduğu fazla iş yükünden kaynaklanan büyük bir sorundur. Mesai saatleri dışında çalışmayı taahhüt etmek, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu dinlenme miktarını engeller.

İşverenler, katı bir “evde çalışma yok” politikasını benimseyerek tüm bunların olmamasını sağlayabilir.

Esnek Çalışma Programı

İşten ayrıldıktan sonra kişisel zaman kalmadıysa, iş ve yaşam arasında iyi bir denge sağlamak mümkün değildir. Böyle bir durumda esnek bir çalışma programına sahip olmak çok önemli hale gelir. İş zamanlamalarındaki esneklik, çalışanların işlerininki kadar kendi kişisel ve sosyal yönlerine de eşit odaklanmalarına yardımcı olur.

Ayrıca, esnek bir çalışma programı daha iyi çalışan üretkenliği sağlar ve alternatif bir stres yönetimi tekniğidir.

Zaman Yönetimi

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesine sahip olmak söz konusu olduğunda zaman yönetimi çok önemli bir husustur. Zamanın değil, önemli olan önceliklerin geldiğini söylediğimde bunun nasıl olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu önceliklere önem vermek, kişinin profesyonel veya kişisel hayatta her şeyde dakik olmasını gerektirir.

Hobi

İyi bir iş-yaşam dengesi sadece işe ve aileye önem vermekle sınırlı değildir. Aynı zamanda kişinin kişisel düzeyde yapmayı sevdiği şeylere önem vermesi de ilgilidir. Bir hobiye sahip olmak, bir çalışanı kendine biraz zaman ayırmaya teşvik eder. Bir hobiye sahip olmak, çalışanların yoğun programlarında bile kendilerine zaman ayırmalarına yardımcı olur.

Ücretli Tatiller

Günümüzde tatil artık bir lüks değil, daha çok bir zorunluluktur. İşverenlerin, işten tatillerin günümüz iş kültürünün önemli bir parçası haline geldiğini fark etmelerinin tam zamanı. Çalışanların ücretlerinden ödün vermeden molalar vermesi oldukça etkilidir. Çalışanlar, işe döndükten sonra kendilerini daha yenilenmiş ve rahatlamış hissedecekleri için verimlilikleri de artacaktır.

Kaynak

Oberlo

Vantage Circle

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir