Uzaktan Çalışma Nasıl Yönetilir?

 

Yeni normalle beraber uzaktan çalışma, tüm dünya çapında kuruluşlar ve yönetim ekipleri için kalıcı bir gerçeklik haline geldi.

2020’nin başlarında pandeminin başlangıcındaki ani değişim, birçok kişi için bir mücadele oldu. Gartner, Mart 2020’de ankete katılan kuruluşların% 88’inin çalışanlarını semptomlarına bakılmaksızın evden çalışmaya teşvik ettiğini veya şart koştuğunu bildirdi. Gittikçe yaygınlaşan uzaktan çalışma sisteminin nasıl yönetileceğine dair detaylara göz atalım.

Uzaktan Çalışmayı Yönetmek İçin İpuçları

 • Hedefe dayalı performans takibi oluşturun: Bir projeyi veya görevi tamamlamak için gereken saatlere odaklanmak yerine, sonuçlara odaklanın.
 • Olumlu bir zihniyete sahip olun: Ekip üyeleri olumsuz bir tonu çabucak anlayabilir, bu nedenle iletişimi ve amacı olumlu ve yapıcı tutun.
 • Birebir etkileşimi teşvik edin: Pek çok uzak çalışan, iş günlerinin büyük bir bölümünde sanal toplantılarda bulunurken, önemli konuşmalar için ayrı bir video görüşmesi veya telefon görüşmesi için zaman ayırmak çok önemlidir. Metin, sohbet veya doğrudan mesaj iletişimlerinde çekim ve ton kolaylıkla yanlış anlaşılabilir.
 • Olumlu davranışları ve başa çıkma becerilerini teşvik edin: Sağlıklı bir iş-yaşam dengesinin önemi, düzenli egzersiz ve meditasyonun faydaları, stresi azaltma yolları veya yalnızlıkla başa çıkma becerilerinin tartışılması için profesyonel bir konuşmacının yardımını almak, başka türlü bu kaynaklara sahip olmayan çalışanlara fayda sağlayabilir.
 • Planmış bağlantılar kurun: Her ekip üyesiyle düzenli iletişim, güçlü bir bağlantı sürdürmek ve geri bildirim ve övgü paylaşmak için fırsatlar yaratır.
 • Eğitimi sürdürün: Bir pandemi sırasında bile çalışanlar kariyerlerini geliştirmeye çalışırlar. Mevcut bir sistem veya yeni alan hakkında ek eğitim vermek, gelecek vadeden profesyonelleri teşvik eder ve sadakatlerini derinleştirir.

Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Uzaktan çalışmanın hem çalışanlar hem de kuruluşlar için birçok faydası vardır:

 • Uzaktan çalışma insan kaynaklarının seçeneklerini genişleterek farklı coğrafyalarda yaşayan insanları değerlendirme imkanı sunar.
 • Uzaktan çalışma için ofislerin küçültülmesi veya tamamen ortadan kaldırılması, şirketlerin kira, ofis mobilyaları ve kamu hizmetleri gibi masraflardan tasarruf etmesini sağlar.
 • Esnek zamanlama. Uzaktan çalışanlar, kendi iş günlerini evden yöneterek doktor randevuları ve diğer potansiyel program aksaklıkları için mükemmel zamanı belirleyebilirler.

Uzaktan Çalışmanın Zorlukları

Bir ofis dışında çalışmak, geleneksel iş dinamiğinde bir değişimi temsil eder ve uzaktaki çalışanları yönetmenin bazı zorlukları olabilir:

 • Azalan yoldaşlık. Uzak işyerleri, hazırlıksız toplantı sonrası ofis sohbetleri, ekip oluşturma etkinlikleri, mutlu saatler, ekip öğle yemekleri veya proje hazırlığı için tek seferlik toplu toplantılar için hiçbir fırsat sunmaz. Tüm etkileşimler sanal olduğu için iş arkadaşlarıyla bağ kurmak daha zordur.
 • Araştırmalara göre, uzaktan çalışanların% 20’si yalnızlığın en büyük mücadeleleri olduğunu söylüyor.
 • Çözülen ofis kültürü. Uzaktan çalışma, önceden güçlü olan kurumsal kültürleri zayıflatabilir veya hatta ortadan kaldırabilir.
 • Güvende düşüş. İşveren ve çalışan arasındaki ilişki hassas bir ilişkidir ve özellikle stres zamanlarında, her iki tarafın da güven eksikliği ile test edilebilir.
 • Dikkat dağıtıcı şeyler. Uzaktan çalışan çalışanlar genellikle kitaplık benzeri çalışma ortamlarına sahip değildir. Aileler, evcil hayvanlar ve ebeveynler üretkenliğe ve odaklanmaya zarar verebilir.

Özetle, uzaktan çalışanlar farklı zorluklarla karşı karşıyadır ve bunları ekibinizin bir parçası olarak etkili bir şekilde yönetmek için bu zorlukları anlamanız gerekir.

Bu ipuçlarını uygulamak sadece ekibinize değil, bir yönetici olarak size de bir yatırımdır. Uzaktaki çalışanları yönetmenin ihtiyaçlarını ve zorluklarını ne kadar iyi anlarsanız, o kadar iyi yönetici olursunuz ve uzaktan çalışmanın hızla norm haline geldiği bir dünya için o kadar hazırlıklı olursunuz.

Kaynak

Get Light House

Mary Ville

Shrm

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir