En Yaygın Mülakat Soruları ve Örnek Cevaplar

 

İş görüşmenize hazırlanırken, işverenin size hangi soruları soracağını düşünüyor olabilirsiniz. Hangi konuların ele alınacağından emin olmanın bir yolu olmasa da, sorulmasını bekleyebileceğiniz ve  hazırlanabileceğiniz birkaç popüler mülakat sorusunu ve cevaplarını inceleyebilirsiniz.

1.     Kendinizden bahseder misiniz?

Mülakatlarda en sık karşılaşılan ve basit gibi görünen bu soru, çok açık uçlu bir soru olduğu için birçok kişiyi zorlamaktadır. Mülakat uzmanlarının tavsiyesine göre bu soruyu, pozisyon için gerekli beceriler ve deneyim açısından cevaplayın. Kariyer geçmişinizin kısa bir özetiyle başlayın. Ardından, öğrendiklerinize veya başardıklarınıza daha fazla odaklanarak kariyerinizin nasıl geliştiğine dair kısa bir genel bakış sağlayın.

İşverene ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri verdiğinizden emin olmak için, daha ayrıntılı olarak ele almanızı istedikleri herhangi bir şey olup olmadığını sorarak cevabınızı bitirebilirsiniz.

2.     Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz?

İşveren bu soru ile iş için motivasyonunuzu ortaya çıkarmak istemektedir. Bu soruyu başarıyla yanıtlamak için ne istediğinizden ziyade işverenin ihtiyaçlarına odaklanabilirsiniz. Öncelikle şirketle ilgili bir araştırma yapın ve şirketi farklı kılan noktaları tespit edin. Şirketin gelişiminde sizi heyecanlandıran bir durumu paylaşabilir, gelecekteki büyüme fırsatları hakkında konuşabilirsiniz.

3.     Sizi neden işe almalıyız?

Sıkça karşılaşılan sorulardan biri olan bu soru ile işverenler, becerilerinizi pozisyon için gerekli yetkinliklerle karşılaştırmayı amaçlar. Eğitiminizi ve çalışma geçmişinizi eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirin. Sahip olduğunuz becerilerin işverene nasıl fayda sağlayacağını düşünün ve kısa kısa örnekler bulun.

  • Çalışma tekniğiniz
  • Sektöre olan ilgi ve isteğiniz
  • Sonuç elde etme motivasyonunuz
  • İşletmeye yeni bir bakış açısı getirmenin yolları hakkındaki düşünceleriniz

Bu soruyu cevaplarken size yardımcı olabilir.

4.     Zayıf yönleriniz nelerdir?

İşveren, zayıf yönlerinizin farkında olup olmadığınızı ve bunlarla başa çıkmak için stratejilerinizin olup olmadığını görmek için bu soruyu sorar.

Zayıf yönleriniz ile ilgili konuşurken geliştirmek istediğiniz taraflara ve bunların üstesinden nasıl gelmeye çalıştığınıza yönelin. Zayıf yön bulmak zor olabilir, bu sebeple öncesinde ailenizden veya arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Bazı insan kaynakları çalışanları bu soruyu baskı altında nasıl performans gösterdiğinizi görmek için kullanır. Verebileceğiniz bazı cevaplar:

  • “Önceden, aynı anda birden fazla projeyi yönetirken, görevlerimi hatırlayamıyor ve önceliklendirirken zorlanıyordum. Bunu yenmek için her gün, öncelikli bir yapılacaklar listesi oluşturdum. “

 

  • “Sunum yaparken gerilirdim, bu yüzden topluluk önünde konuşmamı geliştirmek için bir kursa kaydoldum.”

 

‘’Mükemmeliyetçiyim’’ gibi artık klişeleşmiş söylemlerden de kaçınmanızı öneririz. Bununla beraber iş dışındaki zayıf özellikleriniz tatmin edici cevaplar olmayacaktır.

5.     Güçlü yönleriniz nelerdir?

Bu soruyla beraber; gerçek, pratik ve ilgili güçlü yönlerinizi paylaşın. Söz konusu konumu hedefleyenlere gidin ve mümkün olduğunca spesifik olmayı unutmayın. İş ilanını analiz edin ve rol için gereken temel becerileri ve yetkinlikleri seçin. Şirketi araştırırken, onun hangi beceri ve yetkinlikleri aradığını gösteren bilgileri de takip edin. Örneğin “Her çeyrekte hedeflere ulaştım veya aştım, bunun sebebi azim ve ikna gücümden kaynaklanıyor.”

Başvurduğunuz işle alakalı olmayan güçlü yönlerinizi listelemeyin. Ve başarılarınız konusunda utangaç olmayın.

6.     Nasıl bir çalışma ortamında bulunmak isterdiniz?

İşveren, bu soru ile organizasyon kültürüne ve çalışma koşullarına uyup uymayacağınızı öğrenmek ister. İnsan kaynakları, işe alacakları kişinin o organizasyonda mutlu olup olmayacağını bilmek ister. Şirketin web sitesini, sosyal medya sayfalarını ve mevcut çalışanlarının LinkedIn profillerini ziyaret ederek kültürüne dair bir fikir edinin. Ofislerin videolarını çevrimiçi aramak da iyi bir fikirdir.

Size uygun olduğunu düşünüyorsanız, cevabınızda kişiliğinizin kurumun kültürüyle nasıl eşleştiğini açıklayın.

7.     Maaş beklentiniz nedir?

Sıkça karşılaşılan bir mülakat sorusu olan bu soru ile işverenler maaş beklentiniz ile onların size sundukları arasındaki eşleşmeyi görmek ister. Maaş beklentiniz size verebileceklerinden çok yüksekse sizi elemeleri muhtemeldir ancak çok düşük maaş beklentisi de, deneyim seviyenize göre pozisyon için uygunluğunuzun sorgulanmasına neden olur. Doğru sayıyı belirlemek için, sektördeki bu tür bir rol için ortalama oranı araştırın. Ortalama oranı hesaplarken, maaşların bölgelere göre nasıl değiştiğini ve bazı maaşların güçlü sosyal haklar paketleriyle nasıl tamamlandığını (örneğin, bir şirket telefonu, spor salonu üyeliği, emeklilik planları ve ikramiye) dikkate aldığınızdan emin olun.

Kaynak

The Muse

Eztalks

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir