Güçlü Bir LinkedIn Profili Nasıl Oluşturulur?

LinkedIn 690 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile sosyal medyanın en güçlü platformlarından biridir. Profesyonellerin, yeni başlayanların ve büyük küçük birçok markanın yer aldığı bu mecradaki profiliniz artık kişisel markanız halindedir.

Birçok iş fırsatını da içerisinde barındıran LinkedIn üzerinde etkili bir profil hazırlayarak işe alım uzmanlarının da dikkatini çekebilirsiniz. Profilinizi bir diğer deyişle kişisel markanızı daha etkili hale getirebileceğiniz bu önerileri mutlaka incelemelisiniz.

Profil Fotoğrafınız

İlk olarak, profil fotoğrafınız yüzünüze ait olmalıdır. Dümdüz ileriye baktığınız, basit bir vesikalık fotoğraf tercih edebilirsiniz. Profil fotoğrafı eklemek,  görüntülemenizi fotoğrafı olmayan birine kıyasla 14 kat artırabilir.
Fotoğrafınızın sıkıcı veya yapay olması gerekmez. Gülümsemenin gerçekten uzun bir yol kat ettiğini ve güvenilir görüneceğinizi unutmayın. Sonuçta insanlar yüzleri, isimlerden daha çok hatırlar.

Başlığınız

LinkedIn profilinizden en iyi şekilde yararlanmak için, tüm alanları akıllıca kullanmanız gerekmektedir. Başlık, unvanınızı kısaca tanıtabileceğiniz, etkili alanlardan biridir. Birçok kişi sadece resmi iş unvanını koyar. Bu iyi olsa da, LinkedIn’i kullanmanın çok daha etkili bir yolu, sizi olabildiğince pazarlanabilir kılan ve aynı zamanda doğru kişiler tarafından keşfedilmenize yardımcı olan açıklayıcı ve ilgi çekici anahtar kelimeler seçmektir. Sonuçta LinkedIn bir arama motorudur.
Etkili başlıklara bazı örnekler, “Marka Pazarlama, Halkla İlişkiler, İletişim Yöneticisi” veya İşe Alım Uzmanı, İK, Yetenek Yönetimi Uzmanı’’ vb.

Özetiniz

Özetiniz, yaratıcılığınızı sergilemeniz için bir fırsattır. Özetinize yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, bir infografik ve hatta vermiş olabileceğiniz bir video sunumunu dahil edebilirsiniz. Bunlar, insanların okuyacağı ilk cümleler ve kullanıcıların dikkatini çekmek ve daha fazlasını öğrenmek istemelerini sağlamak için sınırlı bir zamanınız var.
İyi bir özet yazmanın birçok farklı yolu vardır. CV’nizin özet bölümünden alıntı yapabilirsiniz. Daha fazlası için, üç veya dört temel beceriyi listeleyebilirsiniz. Özetinizin sonunda, insanların kim olduğunuz ve insanlara nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda güçlü bir fikre sahip olmalarını sağlamak istersiniz. Harika bir fikir, bir harekete geçirici mesajla bitirmek bile olabilir, örneğin, “Lütfen daha fazla fırsatı tartışmak için bize ulaşın.”

Deneyiminiz

Deneyimleriniz, LinkedIn profilinizin ana gövdesidir. Özgeçmişinizle aynı şekilde, deneyiminizi, uzmanlığınızı ve becerilerinizi sergileyebileceğiniz alandır. Ayrıca daha önce nerede çalıştığınızı, ne kadar süreyle çalıştığınızı ekleyebilir ve rollerinizi ve işlevlerinizi özetleyebilirsiniz. Mevcut pozisyonlarınızı ve en az iki diğer pozisyonu dahil etmek önemlidir.

Anahtar Kelimeler ve SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için, özellikle özet ve deneyim bölümlerinde olmak üzere profilinizin tamamına anahtar kelimeler eklemeye çalışın. İşe alım uzmanları LinkedIn’i kullandıklarında, belirli sektöre özgü anahtar kelimeleri kullanırlar. Bunlar, LinkedIn’deki arama sonuçlarında görünmenizi sağlayacak terimlerdir.

Yetenekler ve Onaylar

Bu özellik, kullanıcıların profillerinin beceri ve uzmanlık bölümünde listeledikleri beceriler için bağlantılarını onaylamalarını sağlar. 50 beceriye kadar dahil edebilseniz de, 3-5 beceri genellikle iyi yeterli olacaktır.

Öneriler

Öneriler, iş piyasasında itibarınızı artırmanın en değerli araçlarından biridir. Bununla birlikte, önerileri kendi kendinize yazamazsınız. Çeşitli kişilerden, işverenlerden, meslektaşlardan, mentörlerlerden, memnun müşterilerden veya sizinle çalışan ve becerilerinizden veya tavsiyelerinizden yararlanan herhangi birinden öneri isteyebilirsiniz.

Gruplar ve Dernekler

Gruplar, benzer işleri üstlenen veya sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla ilişki ve bağlantı kurmanızın iyi bir yoludur. Mümkün olduğunca çok sayıda ilgili gruba katılın ve sohbete katkıda bulunun. Başlangıç için, lise veya üniversitenizin mezunlar grubuna katılabilirsiniz.

Profilinizin Tamamen Tamamlandığından Emin Olun

LinkedIn profiliniz tamamen tamamlanmışsa, arama sonuçlarında 40 kat daha fazla görünecektir. LinkedIn’in% 100 tamamen tamamlanmış bir profil tanımının bir listesi:

  • Sektörünüz ve konumunuz
  • Açıklamayla güncel bir mevcut pozisyon
  • İki geçmiş pozisyon
  • Eğitim
  • Becerileriniz, ideal olarak minimum 3
  • Bir profil fotoğrafı
  • En az 50 bağlantı

Kaynak

The Muse

Kangan

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir