Freelance Çalışanların İş Bulabilecekleri Web Siteleri

 

Freelance çalışmak; ister kariyer değişikliği yapıyor olun, ister seyahat ederken iş arayın, isterseniz de dönemlik işler arıyor olun birçok farklı açıdan cazip bir seçenektir. Freelance çalışmanın en güzel yanlarından biri de potansiyel olarak dünyanın her yerinden iş bulma imkanına sahip olabilmenizdir.

Özellikle yeni normal koşullarında freelance çalışma stili daha da popüler hale geldi. Freelance çalışanların iş bulma seçeneklerini artıracak, yurt içi ve yurt dışı tabanlı sitelere bir göz atalım.

Bionluk

Türkiye’deki en büyük freelancer mecraları arasında yer alan Bionluk, dijital ortamda çalışabilmeniz için geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Üyelik adımından ilgilendiğiniz alanlara göre ilan verebilirsiniz. Grafik tasarım, internet reklamcılığı,  yazı ve çeviri, video ve animasyon, ses ve müzik, yazılım ve teknoloji, iş ve yönetim başlıklarında hizmet verebilirsiniz.

Freelancer

Freelancer, içerisinde birçok serbest ve uzaktan çalışma seçeneği barındıran Türkiye’nin en kampsamlı freelance iş bulma platformlarından biridir. İşe kabul edilme ihtimalinizi artırmak ve daha görünür bir profil elde etmek için, düşük ücretlerle freelancer sınavlarına da katılabilirsiniz.

Upwork

Upwork kendisini dünyanın en büyük serbest yetenek pazarı olarak tanımlamaktadır. Upwork’teki freelance çalışanlar, iş geçmişleri ve portföyleri birlikte yetenek ve tecrübelerini özetleyen profiller oluşturur. Müşteriler ise projelerini ve serbest çalışanlarda neler aradıklarını anlatan iş ilanları yayınlar. Freelance çalışanlar da projeler için teklifler götürür.

Webly

‘’Yeni Nesil Freelancer Merkezi’’ mottosuyla 2019’da hayata geçen platformun kısa sürede hatrı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olmuştur. Web sitesi üzerinden animasyon video, dijital pazarlama,  grafik-tasarım,  yazı ve çeviri,  yazılım-teknoloji gibi farklı kategorilerde online hizmet alabilir ya da satabilirsiniz.

Guru

2001 yılında faaliyete başlayan Guru, daha uzman bir müşteri ve freelance çalışana hizmet vermektedir. Web sitesinde, farklı konulardaki iş kollarından ilanlar bulabilirsiniz. Guru’nun farklı bir özelliği ise eğer iyi bir iş fırsatını kaçırmışsanız, o işle ilgili otomatik eşleştirme yapabiliyor olmasıdır. Bu da sürekli iş kovalamaktansa, otomasyon sayesinde kendinize göre bir iş bulmanızı sağlamaktadır.

Armut

Türkiye’de sıklıkla tercih edilen freelance iş bulma sitesi Armut, hem dijital hem de fiziksel olarak iş imkanları sunmaktadır. Üyelik sistemiile ilerleyen platformda teklifler ücretsiz bir şekilde sunulur. Hizmete gelen teklifler sonrasında işveren tercihini yapar ve süreç ilerler. İşin sonunda yapılan değerlendirmeler, size referans oluşturmaktadır. Mobil uygulamaya da sahip olan Armut, farklı birçok kategoride freelance çalışma imkanı sunar.

Fiverr

Fiverr, birçok farklı nişte iş bulabileceğiniz, freelance çalışma konusunda en popüler platformlardan birisidir. Uluslararası çalışan Fiverr; astrolojiden oyun koçluğuna birbirinden farklı iş kolları sunmaktadır.

Flexjobs

Esnek iş fırsatlarına odaklanan FlexJobs, iş ilanlarını kendi sitesine koymadan önce tarar. Bu, işlerin meşru olmasının neredeyse garantili olduğu anlamına gelir; bu, ne yazık ki, her yerde her zaman geçerli değildir. CNN ve NBC gibi büyük ve saygın şirketler yetenekleri işe almak için FlexJobs kullanıyor. Fazladan para kazanmak isteyenler, standart çalışma koşullarında ye almak istemeyenler için iyi bir seçenek olan FlexJobs, iş arayanların zaman da tasarruf etmesini sağlamaktadır.

Proje Kurdu

Kullanıcı dostu bir çalışma stiline sahip Proje Kurdu, devamlı yenilenen iş ilanları ile freelance iş arayanlara avantaj sağlamaktadır. Farklı uzmanlıklarda kategorilere sahip web sitesinde ilanlara bakarak tekliflerinizi iletebilirsiniz. İşveren onayladıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. İş sonunda kazandığınız puanlarla referanslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Alexa Türkiye listesinde ilk 5000’de yer alan platformda nitelikli işler bulabilirsiniz.

Eksperin

Türkiye tabanlı freelance iş bulma itelerinden biri olan Eksperin, uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Siteye üye olarak kolay bir şekilde iş imkanlarına ulaşabilirsiniz. Proje sahipleri hizmet almak istedikleri konuyu aratıp, uzman listesinden serbest çalışanlara ulaşır. Sonrasında da görüşme talebi oluştururlar. Görüşme onayı verdiğinizde karşınızdaki kişiye bilgileriniz iletilir. Platformda, hukuk danışmanlığından tutun da pazarlamaya kadar geniş bir iş sahası mevcuttur.

Freelance İş Bulma Web Siteleri Nasıl Çalışır?

Genel olarak, freelance iş bulma sitelerinin benzer bir ödeme sistematiği vardır. İşveren ile freelancer iletişim kurduktan sonra iş süreci başlar.  İşveren ödemeyi yapar ve bu miktar bir havuzda bekletilir. İş teslimi sonrası onay verilip ödeme alınır. Aracı siteler farklı oranlarda komisyon kesmektedir. Süreç, referanslarınızı güçlendirmenize de katkı sağlayacak değerlendirme aşamasıyla son bulur.

Kaynak

Transfer Wise

Dollarsprout

Webly

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir