Başarılı Bir Dijital Girişimci Olmak İçin 7 Alışkanlık

 

Dijital bir iş kurmayı mı hayal ediyorsunuz? Yaşamda olduğu gibi iş dünyasındaki başarılar da tesadüf değildir. İşe yaradığı kanıtlanmış yöntemlerin tekrar edilmesinin bir sonucudur. Dijital pazarlamada başarılı olmanın somut yöntemleri olmasa da, geçmiş dijital girişimlerin nasıl başarılı olduklarından yola çıkılarak, bir takım yöntemlerden yararlanılabilir. Dijital girişimcilerin, başarılı olmak için sektörle ilgili bilgi sahibi olmak, yenilikleri takip etmek gibi bazı temel alışkanlıkları olmalıdır. İşte başarılı bir dijital girişimci olmak için 7 alışkanlık:

Yardım isteyin

Başarılı bir dijital işletme kurmak, birden fazla yetkinliğe sahip olmayı gerektirir. Ancak, birçok dijital iş modeli karmaşıktır ve her konuda uzman olmak da imkansızdır. Bu sebeple başarılı dijital girişimciler, yeteneklerine katkıda bulunacak insanlardan yardım istemekten çekinmez. Özellikle de işinizi tek başınıza yürütüyorsanız, çevrenizde yardım isteyebileceğiniz insanların bulunması başarınızda önemli bir role sahip olur.

Aşamadığınız bir problemde doğru insanlarla iletişim kurarak, hem hızlı bir ilerleme hem de hatalardan kaçınma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Plan Yapın

Online bir iş kurmayı düşünüyorsanız, nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında planlar yapmak başarınız üzerinde büyük bir etki sağlayacaktır. Bir blog sayfası açmak istediğiniz üzerinden yola çıkalım:

  • Blog ne hakkında olacak?
  • Hangi yetenekleri kazanmanız gerekecek?
  • Blogunuzu oluşturmak için birini işe almanız gerekiyor mu?
  • Hedef kitleniz kimler?
  • Ne kadar yatırım yapmalısınız?
  • Nasıl para kazanabilirsiniz?

Kısaca, dijital girişiminiz için bir plana sahip olmak, hayalinizi gerçekleştirmeniz için sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Hedefler Belirleyin

Planlarınızı belirledikten sonra ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı hedefler geliştirin. Örneğin, yaşam tarzı ile ilgili bir blog yazmak istiyorsunuz:

  • Ölçülebilir: Hedefiniz ne kadar spesifik olursa, ölçmek de o kadar kolaylaşacaktır. Blogunuzun daha başarılı sonuçlar elde etmesi için, moda gibi daha spesifik bir alan belirleyebilirsiniz.
  • Ulaşılabilir: Yaşam tarzı ile ilgili hazırladığınız blogunuzda moda, güzellik, sağlık vb gibi birbirinden farklı konu başlıkları hakkında paylaşım yapmak isteyebilirsiniz. Ancak, eğer daha işin başında ve tek başınıza yürütüyorsanız kısıtlı sayıda konu başlığı üzerinden ilerlemelisiniz. Hedefleriniz, zamanınıza ve bilginize göre ulaşılabilir olmalıdır.
  • İlgili: Hedeflerinizin, girişiminizin vizyonu ile paralel gitmesine özen göstermelisiniz. Blogunuza en fazla trafiğin nerden geldiğine ve bu kitlenin size etkisine odaklanın.
  • Zaman: Hedeflerinize ulaşmak için girişiminize belirli bir süre tanıyın. Örneğin blogunuzda 10.000 abone sayısına ulaşmak istiyorsunuz ve şu anki abone sayınız 1000. Bu hedefinize ulaşmak için girişiminize 2 yıl gibi bir süre tanımak makul olacaktır.

Kendinize Zaman Ayırın

Dijital bir girişimci olarak, işletmenizi telefonunuzla dahi kolayca kontrol etme imkanına sahipsiniz. Bu da, sizin her zaman işinize bağlı kalmanızı sağlıyor. Ancak, kendinize izin günü olarak belirlediğiniz zamanlarda bu kontrol ve takipten kaçınmalısınız. Başarılı dijital girişimciler, zihinsel sağlıklarına da özen gösterirler ve kendilerine düzenli aralıklarla izin verirler. Bunun, işlerine olan yansımalarının da farkındadırlar.

İş dışındaki zamanlarınızda, işinizi kontrol etmeyi bırakın ve bunun yerine zamanınızı , yeteneklerinizi güçlendirmek veya sadece eğlenceli aktiviteler yapmakla geçirin.

Başarısızlıktan Korkmayın

Başarısızlık bizlere, okul yıllarından bu yana salt bir olumsuzluk olarak yansıtıldı. Birçok farklı işletme, en iyi sonuca ulaşmak için iş modellerini birkaç defa değiştirmek durumunda kaldı. Başarılı bir dijital girişimci olmak için, yanlış yapmaya da hazırlıklı olmanın zorunluluğunu unutmamak gerekir.

“Hiç hata yapmamış olan hiç kimse yeni bir şey denememiştir.” – Albert Einstein

Küresel Düşünün

Başarılı dijital girişimciler, bulundukları konumla sınırlı kalmayan bir zihniyete sahiptirler. Bu sebeple, boyutta etkili olabilecekleri konulara yönelirler ve sadece yereli kapsayan hamleler yapmazlar. Küresel bir hal alan bugünün dünyasında, pek çok başarılı dijital girişimci gibi iyi bir fikri büyük bir işe dönüştürebilirsiniz.

Yaşam Boyu Öğrenme

Dijital dünya sürekli bir gelişim ve değişim halinde olduğu için, bunlara karşı duran düşüncelere başarı sağlamaz. Böyle bir dünyada başarılı olmak için, meraklı ve öğrenmeye açık bir zihin şarttır.  Başarılı dijital girişimciler, dünyanın değişim ile şekillendiğini bilir ve öğrenmekten, denemekten çekinmez.

Özetle, dijital girişiminizi kurarken veya sürdürürken, kendinize bu ilkeleri hatırlatarak; zamandan, enerjiden ve bütçeden tasarruf edebilirsiniz. Bugün, neredeyse dünyanın her yerinde insanlar birçok başarılı dijital girişim projeleri ortaya çıkarıyor. Sizin de onlardan biri olmamanız için, bir neden olmadığını unutmayın.

Kaynak

Stella Web Studio

Coxblue

Oberlo

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir