Online Mülakat Taktikleri

Pandemiden bu yana evden çalışma modeli popülerlik kazanırken, ofisler ikinci planda kaldı. Hal böyle olunca yüz yüze iş görüşmeleri yerini online kanallar aracılığı ile yapılan mülakatlara bıraktı. Online mülakatların şirketin bulunduğu konuma gidip gelme, bütün günü iş kıyafetler ile geçirme gibi durumlardan kurtarma gibi avantajları olsa da vücut dilini daha az kullanma, göz temasında zorlanma gibi bazı dezavantajları da vardır. Son zamanların popüler görüşme tekniği, online mülakatlarda başarılı olmanıza yardımcı olacak ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Test Görüşmesi Yapın

Teknik aksaklıklar birçok kişi için anlaşılabilir bir sorun olsa da, konsantrasyonunuzun bozulmaması için böyle problemleri en aza indirgemeye çalışın. Bilgisayarınızı Wİ-Fİ’nin en iyi çektiği noktaya taşıyabilir, açılır pencerelerin sizi rahatsız etmemesi için diğer sekmeleri kapatabilirsiniz.

Genel olarak, online mülakatlarda tercih edilen kanallar; Zoom, Skype ve Facetime uygulamalarıdır. Mülakat sırasında kendinizi daha rahat hissetmek ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için, bu platformların test özelliklerini kullanıp sesinizi, görüntünüzü ve internet bağlantınızın kalitesini öğrenebilirsiniz.

Format Hakkında Bilgi Alın

Mülakat uzaktan yapılıyor olsa da farklı formatlarda gerçekleşebilir. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için görüşme yapmadan önce mutlaka, ilgili kişiden formatın ne olduğunu öğrenin:

 • Sadece sesli bir görüşme mi?
 • Videolu bir görüşme mi?
 • Soruların önceden kaydedildiği bir görüşme mi? Cevapları kaç dakika içinde kaydetmeliyim?
 • Önceden kaydedilen bir görüşme ise, teknik sorunlar yaşarsam ne yapmalıyım?

Şirketle ve Görüşmeci İlgili Araştırma Yapın

Görüşmeden önce şirket hakkında bilgi toplamak, geleneksel mülakatlarda olduğu gibi online mülakatlarda da geçerliliğini koruyan, temel maddelerden biridir. Bu sizin, hem şirketi tanımanızı hem de neden orada çalışmak istediğiniz gibi olası sorulara kolayca cevap vermenizi sağlayacaktır.

Bununla beraber, görüşme yaptığınız kişiyi de LinkedIn üzerinden araştırarak iş, okul, ilgi alanları gibi ortak noktalar bulabilirsiniz. Görüşmecinin de sizin LinkedIn profilinize baktığını düşünerek, profilinizi güncel tutmayı unutmayın.

Mükemmel Yerinizi Seçin

Online video görüşmeleriniz için seçtiğiniz yerin aydınlatmasının yeterli olduğundan emin olun. Doğal ışığın en iyisi olduğunu unutmayarak, mümkünse bir pencerenin yanına oturun. Kamerada yüzünüzün, omuzlarınızın ve göğsünüzün görünür olmasını sağlayabileceğiniz, uygun bir mesafe belirleyin. Kamera açınızın ve arka planınızın konforlu bir görüşme sağlayıp sağlamayacağına dikkat edin. Bilgisayarınızın kamerasını göz hizasına ya da biraz üstüne gelecek şekilde aşağı doğru eğin. Arka planınızı, görüşmecinin dikkatini dağıtacak hiçbir şey bırakmadan, temiz ve düzenli bir şekilde hazırlayın.

İki tarafında dikkatinin dağılmaması için, görüşme sırasında odanın kapısını kapatabilirsiniz. Ancak buna rağmen, çocuğunuz veya evcil hayvanınız odaya girebilir. Birçok işe alım uzmanına göre bu, kendinize kızmanızı gerektiren bir durum değil. Ev ortamında, görüşmecilerin de aynı durumlarla karşı karşıya gelebileceğini unutmayın.

Giyiminize Özen Gösterin

Mülakatınız online da olsa, ilk izlenimler önemlidir. Görüşmeciniz üzerinde iyi bir izlenim yaratmanın yollarından biri de giysilerinizdir. Kıyafetinizin kamerada nasıl göründüğüne, arka plan ile nasıl durduğuna dikkat etmeye çalışın. Video görüşmeleri için resmi kıyafetler seçmeniz, karşınızdaki kişide bu işi ciddiye aldığınız izlenimi uyandıracaktır.

Vücut Dilinizi Kullanmaktan Çekinmeyin

Yüz yüze mülakatlarda olduğu gibi online mülakatlarda da vücut dili çok önemlidir. Özellikle siz konuşurken, görüşmeci ile göz temasında kalmak için ekrandaki görüntüye değil, kameraya bakmayı tercih edin. Karşınızdaki kişiyi dinlerken ekrana bakabilirsiniz.

Mülakat boyunca ruh halinizi iyimser tutun ve bu iyimserlik halini vücut dilinize de yansıtmaya özen gösterin. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de duruşunuzdur. Sırtınız düz ve omuzlarınız açık duracak şekilde sandalyenize oturun. Ayaklar yerde, kollar kucağınızda veya masanızda olabilir. Duruşunuz ile kendinize olan güveninizi de gösterdiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Karşınızdaki kişiyi dinlerken, tüm dikkatinizi verdiğinizi göstermek için uygun yerlerde başınızı sallayın ve gülümseyin. Konuşurken el hareketleri kullanın ancak sallanmaktan, kıpırdamaktan veya bakışlarınızı uzaklaştırmaktan kaçının.

Cevaplarınızı Düşünün

Tıpkı yüz yüze görüşmelerdeki gibi, sık sorulan sorulara nasıl cevaplar vereceğinize hazırlanın. Deneyimleriniz, motivasyonlarınız, beklentileriniz, güçlü ve zayıf yönleriniz gibi karşılaşma ihtimali yüksek olan sorular için, çok fazla prova yapıp kafanızı karıştırmadan hazırlık yapabilirsiniz.  Yüz yüze, videolu veya telefon fark etmeksizin bütün mülakat şekillerinde, karşınızdaki kişiyi iyi dinlemeye özen gösterin.

Özetle:

 • İnternet bağlantısının güçlü olduğu, sessiz, özel, aydınlatması iyi olan bir yerde oturun.
 • Bilgisayarınızın sesinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Bilgisayarınızın web kamerasını test edin.
 • Gereksiz web tarayıcısı sekmelerini ve uygulamalarını kapatın.
 • Profesyonelce giyin ve parlak renklerden kaçının.
 • Masanızın üzerinde bir kalem, not defteri ve özgeçmişinizin bir kopyasını bulundurun.
 • Uygun olduğunda jest ve mimiklerinizi kullanın.
 • Telefonunuzu sessiz moda getirin.
 • Görüşme sonlandıktan sonra, teşekkür e-postası atmak iyi bir izlenim bırakacaktır.
 • Son olarak, her görüşmenin sizi bir sonrakine hazırladığını unutmayın.

Kaynak

NY Times

Indeed

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Sosyal Medya Trendleri

Sosyal Medya Platformlarında Reklam Yasağı Başlıyor

İş ve Yaşam Dengesi Oluşturmanın 9 Yolu

Instagram Hikayeleriniz İçin İşinize Yarayacak İpuçları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir