Web Siteniz Üzerinden Potansiyel Müşterilerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 

Kullanıcı deneyimi yolculuğunun her aşaması, olası bir satış yaratmak için değerlidir. İşletmeniz için, web siteniz üzerinden nitelikli potansiyel müşteri çekmenizi sağalacak taktiklere mutlaka bir göz atmalısınız.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Büyük ya da küçük işletme fark etmeksizin, web sitesi genel olarak potansiyel müşterilerin işletmeler ile ilk temas ettikleri noktadır. Bu da demek oluyor ki potansiyel müşterilerin işletmeniz üzerindeki ilk izlenimini sağlayan araç; web siteniz.

Web sitenizin mobil uyumlu olmasının önemini potansiyel müşterilerinizin sayfada kalma süresi ile ilişkilendirebiliriz. Eğer mobilde de bilgileriniz kolay erişilebilir şekilde düzenlenmişse, kullanıcıların sitenizde kalma süresi de artacaktır. Akıllı telefonlara uyumlu hale getirilmemiş bir web sitesinde gezinmek hem karmaşık göründüğü hem de zaman aldığı için iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayarak, potansiyel müşterileri işletmenizden uzaklaştıracaktır. Artık birçok insanın dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar yerine akıllı telefonlar üzerinden internete bağlandığını düşünürsek, mobil cihazlara göre optimize edilmiş web sitelerinin önemini daha iyi anlayabiliriz.

Mobil cihazlarda web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için, e-posta güncellemeleri, haber bültenlerine kaydolma, form doldurma gibi potansiyel müşteri oluşturabilecek yenilikler tercih edebilirsiniz.

Web Sitenize Harekete Geçirici Mesaj Kutucuğu Ekleyin

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, potansiyel müşteri olma konusunda ikna edebilecek yollardan biri de harekete geçirici mesajlardır. Harekete geçirici mesaj (Call to Action – CTA), ziyaretçilerin tıklayıp bir sonraki adıma geçebilecekleri bağlantılardır. Harekete geçirici mesajlar şunları içerebilir:

  • E-posta listesine abone ol
  • Hemen kaydol
  • Sosyal medyada paylaş
  • Form doldur
  • Satın al
  • Ücretsiz dene
  • İndirim kodunu al

Teknik olarak, web sitenizin herhangi bir sayfanıza CTA yerleştirebilirsiniz. Ancak mesajınızda kullandığınız dil kadar yaptığınız konumlandırma da büyük önem taşır. Mesaj, kullanıcıların sayfanızdaki yolculuğu sırasında ihtiyaçlarını veya isteklerini giderse bile, gözüne çarpmayacak bir yere konumlandırıldığında muhtemelen dikkatini çekmeyecek ve bağlantıya tıklamayacaktır.

Chatbot Kullanımına Önem Verin

Web sitenizde canlı sohbet robotu kullanmak birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Canlı sohbet robotları, müşterilerinize 7/24 destek sağlamakla beraber, işletmenize de sorularla tek tek uğraştırmadığı için zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Sohbet robotları gerçek zamanlı destek sağladığı için, özellikle potansiyel müşteri oluşturma ve daha hızlı satış yaratma konusunda işletmenize yardım sağlar. Siz çevrimdışı olsanız bile sohbet robotu sürekli çevrimiçi kaldığı için, satış sürecini otomatikleştirir ve müşteri oluşturma etkinliğini maksimize eder. Chatbot kullanarak olası satış oluşturmayı en üst düzeye çıkarmanın yollarından biri de sohbet başlamadan önce ziyaretçilerinize sorular sormaktır. Böylece sorular ve cevaplar sayesinde kullanıcının bilgilerine ulaşabilir ve daha sonra bu verileri satış veya pazarlama amacıyla değerlendirebilirsiniz.

Kullanıcıların Karar Vermelerine Yardımcı Olun

Hemen satın alan bir müşteri genellikle pek karşılaşılmayan bir durumdur. Bu sebeple potansiyel müşterileri çabuk yakalamak için web sitenizde, işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlerin bilgilerini olabildiğince açık ve anlaşılır bir şekilde verin.

Kullanıcılarınızın kararlarını olumlu yönde etkilemek için promosyon ve bilgilendirici materyallerden de yardım alabilirsiniz. E-postaları bu noktada devreye sokabilirsiniz. E-postalar, aramalar gibi kullanıcıları meşgul etmediği ve hemen cevaplandırılması gerekmediği için potansiyel müşterilerinizin düşünmesine fırsat verir. Potansiyel müşterinizi, e-posta aracılığı ile ürününüzün veya hizmetinizin değeri konusunda bilgilendirip karar sürecine katkı sağlayabilirsiniz. Önemli olan nokta, potansiyel müşterileriniz ile bir ilişki kurmak ve onlara tekrar ulaşabilmek. Böylece satış oluşturma ihtimalinizi artırarak müşteriye dönüşmelerini sağlayabilirsiniz.

Özetle; Kullanılabilirliğe Odaklanın

Kullanıcılar web sitenizi karmaşık bulur, aradıklarına ulaşamazlarsa müşteriye dönme olasılıkları da düşer. Web sitesinin asıl amacının ne olduğundan emin olamazlarsa kalma süreleri de kısalır. Bu sebeple sitenizde yer alan her sayfanın amacını ve ziyaretçilere rehberlik edip etmediğini düşünerek tasarlayın.

Kaynak:

The Next Scoop

Optin Monster

Cooler Insights

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir