Youtube’da Görüntüleme Sayısını Artıracak Öneriler

Youtube’daki görüntüleme sayısı videolarınızın başarısı veya kalitesi açısından tek ölçüt değildir. Ancak Youtube pazarlama stratejilerinize karşı olumlu karşılıklar almak istiyorsanız, görüntüleme sayınız da önem taşımaktadır. Başarılı taktikler ile Youtube pazarlama yöntemlerinizi geliştirip görüntüleme oranlarınızı artırabilirsiniz.

Ortalama olarak ayda 2 milyardan fazla aktif kullanıcı, her gün 1 milyar saat Youtube videolarına zaman ayırıyor. Bu sayı Netflix ve Facebook videoların toplamından da fazla.  Youtube ile ilgileniyor, kanalınız için yeni taktikler geliştirmek istiyorsanız geniş bir pazarı içinde bulunduran Youtube dünyasında görüntülenmenizi artıracak önerilere mutlaka bir göz atmalısınız.

 

Size Özel Bir Kitle Oluşturun

Youtube videolarınızın görüntülemelerini artırmanın ilk adımı size özel, yani niş bir kitle oluşturmaktır. Amacınız görüntü sayısını arttırmak olsa da bunu herkese hitap eden videolar sayesinde yapamazsınız. Youtube sizin pazarlama stratejinizin, dolayısıyla da aktarmak istediğiniz mesajın bir aracısıdır. Bu sebeple ulaşmayı amaçladığınız kitlenin hedeflenmesi başarıyı da beraberinde getirecektir.

Sonuç olarak, pazarlamak istediğiniz fikir veya ürün, onunla ilgilenmeyen kişilere ulaştığında size uzun vadede bir fayda sağlamayacaktır. Ancak bu, kanalınızı sabit bir video çeşidi ya da konu ile sınırlandırmanız gerektiği anlamını taşımaz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; hedef kitlenize belirli konular üzerinde, sıkmadan hitap etmeye devam ederken, aynı paralelde izleyicinin de karşılık bulacağı içerik fikirleri oluşturmak.

 

En Önemli Yatırım: İçerik

Görüntülemelerinizi artırmak için mesajınızı vermek istediğiniz hedef kitlenizi belirledikten sonra bu niş grubun ilgisini çekecek video içerikleri hazırlamalısınız. Youtube video içerikleriniz, hedef kitlenizin ilgilendiği, dikkatlerini çekebilecek konular üzerinde kurgulanmalı ve keyif alacakları şekilde sunulmalıdır.

İnsanların Youtube içeriklerinizi baştan sona izlemesini sağlamanın yollarından biri de içeriğinizin hedefinizde bir değer yaratabilmesidir. Unutmayın ki içerikleriniz Youtube üzerindeki en değerli yatırımlarınızdır. Bu yatırım sayesinde insanlar videolarınızı izler ve kanalınıza abone olmaya, özel içerikleriniz için para ödemeye ve anlattığınız fikre veya ürüne yönelmeye ikna olurlar.

 

Youtube SEO’ya Adapte Olun

Youtube’un Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olduğunu biliyor muydunuz? Youtube da tüm arama motorlarında da olduğu gibi arama sonuçlarını düzenlemek için kendi sıralama algoritmasını kullanır.

Youtube SEO çalışmalarınızı anahtar kelime üzerinden başlatabilirsiniz. Youtube bu konuyu şöyle açıklamıştır: “Videolar, başlık, açıklama ve video içeriğinin izleyicinin sorgusuyla ne kadar iyi eşleştiği gibi çeşitli faktörlere göre sıralanır. Bunun ötesinde, bir sorgu için en fazla etkileşimi hangi videoların sağladığına bakar ve izleyicilerin bunları bulmasının kolay olduğundan emin oluruz. ” Bu da demek oluyor ki başarılı anahtar kelime seçimleri ve aldığınız etkileşimler ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Burada bahsedilen etkileşim; beğeniler, yorumlar, hedef kitleyi koruma, izlenme süresi gibi kriterler ile ölçümlenebilir. Youtube’da yaptığınız SEO çalışmalarının temel amacı anahtar kelimeler ile üst sıralara çıkarak, hedef kitleye içeriklerinizi sunmak ve dolayısıyla da görüntülenme sayınızı arttırmak.

 

Video İçeriklerinize Seçtiğiniz Küçük Resimleri Kişiselleştirin

Youtube’da bir konuyu arattığınızda veya akışınızda gezinirken karşınıza çıkan videolardaki küçük resimler içeriğe tıklayıp tıklamayacağınızı belirleyen en önemli noktalardan biridir.  Seçtiğiniz küçük resimler ile videolarınızda fark yaratabilir, binlerce video arasından kolayca sıyrılabilirsiniz.

Videolar için tercih edilen küçük resimlerin mavi, turuncu, yeşil, sarı gibi Youtube markası ve logosu ile özdeşleşmeyen renklerden olması önerilir. Kırmızı, siyah ve beyaz Youtube ile hatırlandığı için videonuzda bir farklılık sağlamayacaktır. Bu resmi, videonuzun ne anlattığını açıklayacak şekilde seçmek görüntülenme sayınızı da artıracaktır. İçeriğinizdeki küçük resmi kişiselleştirmek, fark yaratarak öne çıkmanızı sağlayacağı için izleyenlerin ilgisini çekecek bir grafikten yararlanabilir veya küçük resimlerinizde minimalizm gibi farklı bir tarz benimseyebilirsiniz. Atlanmaması gereken bir nokta da küçük resmin hedef kitle göz önüne alınarak seçilmesi gerekliliğidir. Kitlenin ne görmek istediği, neyin dikkatlerini çekebileceğini saptamak için farklı küçük resim tarzları sunmanız gerekebilir.

 

Oynatma Listesi Hazırlayın

Görüntüleme sayınızı kolayca arttıracak bir diğer yol ise oynatma listeleri hazırlamaktır. İnsanlar oynatma listesinde bulunan bir videoyu izleyip sonuna geldiğinde otomatik olarak oynatma listesindeki bir diğer video başlayacaktır. Böylece izleyici hiç efor sarf etmeden videolarını izler ve görüntülemeleriniz artar.

Oynatma listeleri hedef kitlenize uygun içerikler sunmalıdır.  Bu sebeple listelerinize video atarken planlı davranmalısınız.  İzleyicilerin daha iyi bir deneyim yaşayabilmeleri için oynatma listesine koyduğunuz içeriklerin birbirleri ile uyum içinde olması gerekir. Bu nedenle özellikle seri halindeki videolarınız için oynatma listesi oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Influencer Marketing Hub

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zekâ Çağında Kariyer Planlaması: Geleceğin Meslekleri ve Endüstrileri

Dijital Çağ ve İşletmeler

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir