Sosyal Mesafeli Çalışma Alanlarımız Nasıl Olmalı?

 

1931’de, çocuk felci salgınının ortasında, İsviçreli mimar Le Corbusier, ünlü villa Savoye’yi Paris’te bitirdi. Binaya girdiğinizde, ilk gördüğünüz şey bağımsız bir seramik lavabo. Todd Heiser bu lavabo üzerine “İnsanları iyi hijyen sağlamaya teşvik etti” diyor. “Bu salgın hastalığın sonrasında, sanırım imar üzerine bir odaklanma göreceğiz.” Heiser, işletmelerin ofislerini, Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri doğrultusunda yeni sosyal mesafeli kurallara göre yeniden düzenlemelerine yardımcı olmak adına ReRun adlı veri odaklı bir araç oluşturan Gensler’in Chicago ofisinin ortak yönetim direktörüdür.

Ofis Tasarımınız Çalışanlarınıza Güvendiğinizi Göstermeli

Heiser, “Kriz esnasında insanların yalnızca yüzde 25’ini ofise geri getirmek isteyebilirsiniz. Ancak tek endişe kapasite değil. Bazı çalışanlar açık kat planları için endişelenirken, diğerleri de kapalı alanlardan korkuyor: Kapı kolları yeni düşman haline geldi.” Heiser, “Kullanıcılarımızın çoğunun odalarda çok fazla kapı istemediğini duyuyoruz” diyor. “Yani aslında bir ofis ile açık alan arasında bir karışım oluşturan bir şey yaratıyoruz. Biz buna ‘officle’ diyoruz.

Tarihin En Başarılı Startup’larının Ofislerine Bir Göz Atın

Spanx, Uber, Warby Parker ve Daha Fazlası

Heiser, çalışma alanlarında dokunmadan erişim sağlamak için yüz tanıma teknolojisini benimseyecek bir gelecek öngörüyor ve otomatik kapılar, sezgisel asansör sistemleri ve hatta kızılötesi sıcaklık algılama için yenilenmiş bir talep bekliyor. Uzaktan çalışmanın gelecekte iş kültürümüzün büyük bir parçası olacağını biliyor, ancak ofisin geleceği ve çalışanların içinde nasıl var olduğu konusunda çoğunlukla iyimser düşünüyor. “Bu salgın, yeni bir benlik duygusu yarattı” diyor. “İnsan bağlantısının gücüne değer vermemizi sağladı ve ayrıca, gerçekten neye ihtiyacımız var? Neden bir ofise gitmemiz gerekiyor? Muhtemelen yaptığımızı düşündüğümüz bazı şeylere ihtiyacımız olmadığını fark edeceğiz.”

Esnek Oturma Alanları Nasıl Sağlanmalı?

Birçok modern ofiste açık alanlar bulunuyor, bu yüzden herkes aynı anda ofiste olursa, sosyal mesafeyi korumak oldukça zor olurdu. Esnek çalışma düzenlemeleri, şirketlerin ofiste fiziksel mesafeyi sağlamalarını ve sürdürmelerini sağlar. İşverenler, ofiste kimin hangi günlerde olabileceğine karar verme görevini üstlenmek zorundadır. Aralarında daha fazla mesafe bulundurmak için masaların farklı şekilde düzenlenmesi gerekebilir. Çalışma alanı uygulamalarıyla bir rezervasyon aracına sahip olmak ofisinizdeki kapasiteyi yönetmenize yardımcı olur ve çalışanların, ofise geri dönüşü kolaylaştırmak için masalarını kendi mobil cihazlarıyla ayırmalarına olanak tanır.

Kaynak: Entrepreneur

Kaynak:  Add-On Product

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir