TikTok Pazarlama Stratejisi İçin 10 İpucu

Hızla büyüyen sosyal medya platformu TikTok, artık birçok marka tarafından da tercih ediliyor. Fakat markalar, platformun kendileriyle olan ilgisinden veya sunduğu fırsatlardan hala emin olamamaktalar. Bu noktada platformdaki başarınızı en üst düzeye çıkarmak adına takip edebileceğiniz bir dizi TikTok pazarlama stratejisini sizin için bir araya getirdik.

Markalar Neden TikTok’ta Var Olmak İstiyor?

Genç kuşaklar, büyük ölçüde ana akım medyayı kullanmayı bıraktılar ve haberlerin çoğunu gazetelerden ziyade sosyal medya aracılığıyla öğreniyorlar. Pek çoğu günde ortalama 52 dakika TikTok’ta zaman geçiriyor. TikTok pazarlamanızın büyük kısmı için influencerlar kullanmak isteseniz bile, markanız için bir hesap açmalı ve videolar paylaşmalısınız. TikTok’un videoları bir dakikaya kadar herhangi bir uzunlukta olabilir. Böylece kısa videolar oluşturabilir; görüş, beğenme, yorum ve paylaşımlarla TikTok’taki insanlarla etkileşime geçebilirsiniz.

TikTok Pazarlama Stratejisi İçin İpuçları

1. Uygun Hashtag Kullanın

Diğer birçok sosyal medya ağı gibi, TikTok kullanıcıları da videolarını kataloglamak ve konuya göre ayrıştırmak için hashtag’lere güveniyor. Kullanıcılar ekranın altındaki “Keşfet” butonuna tıkladıklarında, trend olan hashtag’lere göre sıralanmış videoların bir listesini görürler. TikTok hashtag’lerini kullanan bir markanın avantajlarından bazıları şunlardır: İçeriğinizin erişimini artırmak, rakipleri tanımlamak ve daha fazla takipçi almak… Videolarınıza alakalı hashtag’leri eklemeniz gerekirken, en popüler genel hashtag’lerden kaçınmalısınız. Videolarınızın biraz daha az popüler kategorilerde öne çıkması daha stratejik bir yaklaşım olacaktır.

2. Markalı İçeriğe Uygunluk

Tüm sosyal pazarlama programlarında olduğu gibi, TikTok’ta paylaştığınız içerik türünü dengelemeniz gerekir. Videolarınızın çoğunun kitlenizi eğlendirmesi veya bilgilendirmesi gerekir. Tipik TikTok kullanıcısı reklamları yok sayar, bu nedenle açık bir şekilde promosyonel materyal yayınlamadan önce güvenilirliğinizi artırmanız gerekir. Bunun en iyi yolu, ürününüzü kullanan kişileri gösteren videolar yüklemektir.

3. TikTok Influencer’ları Kampanyanıza Dahil Edin

Influencerlar, genellikle paylaştıkları içeriğin kalitesi ile ün kazanırlar. Bu nedenle, çoğu marka potansiyel müşterilerini etkileyen insanlarla verimli çalışma ilişkileri kurar. “TikTok influencerları, daha geleneksel film veya televizyon yıldızlarından çok daha fazla nüfuz sahibi diyebiliriz. Bu sebeple, bu kişilerin TikTok pazarlama kampanyalarınızı yürütürken yanınızda olmasını isteyebilirsiniz.

4. Mevcut TikTok Trendlerini Takip Edin

Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak hashtag’leri kullanmanın bir başka yolu da trend olan hashtag’leri takip etmektir. Daha sonra bu trend olan videolarla ilgili videolar oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Trendlerin hızlı hareket edebileceğini unutmayın. TikTok trendlerini düzenli olarak takip edin ve trendlere ayak uydurmak için içeriğinizi değiştirmeye hazır olun.

5. Düzenli Olarak Yorum Yapın

Çoğu sosyal ağ gibi, TikTok da sık kullanıcı katılımını destekler. Yorumlar bunu başarmanın mükemmel bir yoludur. Potansiyel müşterilerinizle görüşmeler yapabilirsiniz. TikTok, yorumları aldıkları beğeni sayısına göre sıralar, bu yüzden yorumları dikkate aldığınızdan emin olun ve anlamlı hale getirin. Aynı şekilde, diğer insanların videolarına bakmak ve bunlarla ilgili yorumlar yapmak için zaman ayırın.

6. Sıklıkla Paylaşım Yapın

TikTok, sık sık gönderiyi ödüllendiren sosyal platformlardan biridir. Ne kadar çok video paylaşımında bulunursanız, izleyici oranınız o kadar yüksek olur. Ne kadar çok mesaj gönderirseniz, kişilerin hesabınızı bulmaları ve sizi izlemeye karar vermeleri de o kadar kolay olmaktadır.

7. TikTok Efektleri Kullanın

Tahmin edebileceğiniz gibi, TikTok’ta paylaşılan milyonlarca videoyla, kalabalığın arasından sıyrılmak için farklı bir şey yapmanız gerekiyor. TikTok bu konuda size yardımcı olacak çok çeşitli efektler sunar. Bunları Efektler sekmesinde, Trend Olanlar, Yeni, Etkileşimli, Düzenleme, Güzellik, Komik, Dünya ve Hayvan kategorilerinde bulabilirsiniz. TikTok, aynı zamanda televizyonda ve filmlerde sıkça gördüğünüz gibi, video arka planını değiştirmek için seçilen görüntüyü kullanmanıza izin veren yeşil bir ekran efekti içerir.

8. İlginç Videolar Yapın

Videolarınızın profesyonel bir reklam ajansı tarafından yapılmış gibi görünmeden, (yaratıcılığınıza yardımcı olacak bir ajansla çalışmış olsanız bile) görsel olarak çekici olması gerekiyor. İyi bir açıklama yazmak SEO amaçları için de gereklidir. Özünde, Tiktok’un videonuzu dizine eklediğinde ve tercih ettiğiniz kitleye önerdiğinde videonuzun ne hakkında olduğunu bildiklerinden emin olmak istersiniz. En önemli anahtar kelimelerinizi açıklamalarınıza dahil etmeyi unutmayın, ancak mantıklı olmalı ve sadece rastgele bir kelime koleksiyonu oluşturmamalısınız.

9. TikTok Reklamlarını Kullanın

TikTok’un artık platformda reklam vermeyi kolaylaştıran resmi bir reklam sistemi var ve üç tür reklam sunuyor:

Yayın içi yerel reklamlar: Geleneksel bir reklama en yakın olanlardır. Reklama web sitesi bağlantıları ve Şimdi Sipariş Et düğmeleri ekleyebilirsiniz. Bunlar atlanabilir reklamlardır ve bunları birden çok şekilde kullanabilirsiniz.

Hashtag meydan okuma reklamları: Kullanıcıyı öne çıkan meydan okumayla ilgili talimatlar ve kurallar sayfasına götüren bir banner reklamdır. Belirli tüketicileri hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Marka devralma reklamları: Bir açılış sayfasına veya hashtag meydan okumaları için bağlantı veren resim, GIF ve videoların bir karışımını kullanır.

10. Bir Hashtag Mücadelesi Belirleyin

TikTok’un reklam türlerinden biri, hashtag’lere sponsor olmayı içerir. İşletmelerin katılımı ve marka bilinirliğini artırması için mükemmel bir yoldur. İyi bir hashtag, ürününüz hakkında çevrimdışı ve diğer sosyal sitelerde konuşmayı teşvik etmeyi başarır. McDonald’s gibi büyük isim şirketleri bile buna dahil olmuştur. #bigmactiktok mücadelesinde, hayranların tercih edilen bir Big Mac türü seçmeleri ve bir Big Mac videosunda dans etmeleri ve kaydetmeleri gerekiyordu.

Kaynak: Influencer Marketing Hub

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir