Freelance Çalışılabilecek Meslekler

 

Dünya çapında etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgını sürecinde evden ayrılmadan para kazanmak ister misiniz? Yoksa coronavirus sonrası çalışırken seyahat ederek geçiminizi sürdürebilmek için çevrimiçi para kazanmanın yollarını mı bulmak istiyorsunuz? Evden çalışarak kariyerinizi yeniden yapılandırmak adına sizler için bir araya getirdiğimiz uzaktan çalışabileceğiniz işlerin listesine göz atın.

1. Fotoğraflarınızı Satın

Stok fotoğraf web siteleri, neredeyse hayal edebileceğiniz her konuyu kapsayan büyük fotoğraf havuzlarıdır. Fotoğrafçılar, dergi editörleri, tasarımcılar veya web sitesi olan herhangi bir kuruluş bunları satın alarak yüksek çözünürlükte kaliteli fotoğraflar edinebilirler. Stok fotoğraf web siteleri aracılığıyla çektiğiniz fotoğrafları satabilir ve böylece herhangi bir çaba harcamadan para kazanmaya devam edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek fotoğraf siteleri arasında Shutterstock, Adobestock, Photoshelter ve Getty Images yer alıyor.

2. ‘Nasıl Yapılır’ Videoları Oluşturun

Son yıllarda YouTube her çeşit video konusunda bir kaynağa dönüştü. Siz de tecrübe sahibi olduğunuz bir alanda videolar paylaşarak para kazanabilirsiniz. Bunun için insanların aradığı kelime öbeklerine odaklandığınızdan ve video başlığınızı, açıklamanızı ve etiketlerinizi yazarken aynı anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

3. Metin Yazarı Olun

Yazı yazmayı seviyor ve farklı alanlarda içerik üretebiliyorsanız metin yazarlığı sizin için ideal bir meslek olabilir. Metin yazarlığı yaparak dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilir, hatta başka ülkelerin para birimlerinde ödeme alabilirsiniz.

Evden çalışma sürecinde başarılı olmanıza yardımcı olabilecek ipuçları için “Evden Çalışma İçin Püf Noktalar” isimli haberimizi okumayı unutmayın!

4. İngilizce Öğretin

Anadiliniz İngilizce ise veya anadiliniz kadar iyi derecede İngilizce konuşabiliyorsanız, dünyanın herhangi bir yerinden size sabit bir maaş ödemesinin yapılabileceği bir numaralı yeterliliğe sahipsiniz. GoOverseas.com, TeachAway (Çinli öğrencilere çevrimiçi İngilizce öğretebilirsiniz), iTutorGroup (Tayvanlı çocuklara ve yetişkinlere çevrimiçi İngilizce öğretebilirsiniz.) ve English Hunt (Kore’deki yetişkin öğrencilere telefonda İngilizce öğretebilirsiniz.) gibi sitelerden bu konuda destek alabilirsiniz.

5. İlgi Alanlarınızı Bir Podcast’e Dönüştürün

Podcast için ihtiyacınız olan şey bir mikrofon ve bilgisayar! Ayrıca, podcast’lerin her gün yayınlanmasına gerek yoktur. En ideali ise haftada bir kez yayınlanması… Bir podcast’ten para kazanmanın birkaç yolu bulunuyor. En yaygın olanı ticari sponsorluktur, ancak bunu kendi ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak için bir platform olarak da kullanabilirsiniz.

6. İçerik ve Web Geliştirme Faaliyetleri Kurun

Web ve içerik geliştirmeyi nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Bu hizmetleri, güzel web siteleri geliştirmeyi kolaylaştıran çevrimiçi araçlar aracılığıyla herkese sunabilirsiniz. İçerik ve web sitesi geliştirebileceğiniz kaynaklardan bazıları: WordPress, Weebly ve Joomla’dır.

7. Tercüman veya Çevirmen Olun

İkinci bir dil mi konuşuyorsunuz? Yabancı topluluklar bulduğunuz her yerde ve İngilizcenin ana dil olmadığı yerlerde, sözlü ve yazılı çeviri hizmetlerine ihtiyaç duymaktalar. Çevrimiçi olarak çeviri ve yorumlama da yapabilirsiniz.

8. Blogger Olun

Bir uzmanlık alanınız var ise tavsiyelerinizi bir blogda paylaşın. Seyahat uzmanlık alanınızsa neler sunabileceğinizi düşünün. Yürüyüş veya alışveriş gibi belirli etkinlikler hakkında tavsiyelerinizi paylaşabilir misiniz? Ne kadar spesifik olursanız, etkileşimli bir kitleyi çekmek ve sitenizle para kazanmak o kadar kolay olacaktır. Squarespace ve Wix sitelerinin blog oluşturma konusunda ipuçlarına göz atabilirsiniz.

9. Online Kurs Oluşturun

Pasif gelir yaratmanın harika bir yoludur, çünkü insanlar bilgi için ödeme yapacak ve kendi hızlarına göre gidebilecek veya özel bir grupta kursla ilgili sorular gönderebileceklerdir. Çevrimiçi kurslar oluşturmak için bir kaynak: LearnWorlds, herkesin bir çevrimiçi program oluşturarak bilgi ve deneyimlerinden faydalanmasını mümkün kılıyor.

10. Yaşam Koçu Olun

Yaşam koçluğu, insanların hem kişisel hem de profesyonel hedeflere odaklanmasına yardımcı olan düşündürücü ve yaratıcı bir süreçtir. İnsanlar korkuları aşmak, özgüvenlerini artırmak, hedefler yaratmak ve başarı odaklı alışkanlıklar aşılamak için yaşam koçuna ihtiyaç duyarlar. Yaşam koçu olmak için binlerce çevrimiçi eğitim programı bulabilirsiniz.

Kaynak: Forbes

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir