Yeni Normal: Ofise Dönüş Süreci İçin İpuçları

 

Evden çalışmanın huzurunu ve sessizliğini tercih edenler için ofis ortamına geri dönmek zorlayıcı olabilir. Tamamen farklı bir çalışma ortamına alışmanın stresiyle başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Ekip arkadaşlarınızla aynı bağlantılara sahip olup olmayacağınızı ya da ekip projelerinin sorunsuz bir şekilde devam edip etmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeni normale uyum sağlamak; sakin kalmak, küçük değişiklikler yapmak ve sabırlı olmakla ilgilidir. Ofise geri dönmekten heyecan duyuyor olsanız bile, pandemi sürecinde ofis ortamına geri dönmenin farklı sosyal dinamiklerine uyum sağlayabilmeniz için çeşitli ipuçlarını bir araya getirdik.

Düzenli Bir Rutin Oluşturun

Öncelikle ofise gidiş gelişlerinizde kendinize bir rutin oluşturun. Bir sonraki gün giyeceğiniz kıyafetinizi planlamak ve öğle yemeğinizi hazırlamak gibi alışkanlıklarınızı edinebilirsiniz. Bunu bir pazar gecesi ritüeli ya da bir sonraki iş gününden önceki her gece yapma alışkanlığı olarak değerlendirebilirsiniz. İşe gidişte ise kendinize her sabah evden çıkmanız gereken bir zaman belirlemeniz, bu rutine alışmanız için size yardımcı olacaktır.

Evden Çalışma Becerilerinizin Avantajlarını Kullanın

Evden çalışmaya alışkınsanız, dikkat dağıtıcı şeyleri (TV, çocuklar, bir Zoom toplantısı sırasında gelen postacı vb.) görmezden gelmeye de alışkınsınız demektir. Şimdi ise geliştirdiğiniz esnekliği kullanmanın tam zamanı. Ofiste dikkatinizin dağılmasını engellemek için kulaklık getirebilirsiniz. Kendinizi evinizde çok soyutlanmış ve insanlarla etkileşimi kopmuş gibi hissediyorsanız, ofiste iş arkadaşlarınızı tekrar görmekten heyecan duyabilirsiniz. Sadece sosyal olmak ve etkileşimde bulunmak için zamana ihtiyaç duymanın bilincinde olun. Aynı zamanda kendinizi tüm gün boyunca sohbet etmemek için kısıtlayın.

Gerekli Durumlarda Ara Verin

COVID-19 pandemi süreci sonrası ofis hayatına döndüğünüzde daha fazla mola verme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Çalışma rutininizdeki değişiklik ve alışkın olmadığınız sosyal etkileşimler muhtemelen sizi yorucu hissettirecektir.

Birden Fazla İşi Aynı Anda Yapmamayı Deneyin

Çalışmalarınızı dengelemekte sorun yaşıyorsanız “monotasking” sizin için bir çözüm olabilir. Yalnızca bir göreve odaklanarak bu görevi tamamladığınızda, masanızdan 10 dakika uzaklaşarak kendinize bir mola verebilirsiniz.

İş Dışı Faaliyetleri İşten Tamamen Ayrı Tutun

Toplantılar arasında çevrimiçi alışveriş yapmaktan veya günün ortasında çevrimiçi yeni iş aramaktan vazgeçmelisiniz.

Kaynak: Woman’s Day

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Çağı İçin 8 Temel Liderlik Özelliği

Dijital Dönüşüm Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

2021 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2021 ve Sonrasının Çalışma Modellerinde 8 Trend

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir