7 Popüler Video Konferans Uygulaması

COVID-19 salgınının getirdiği boşluk sebebiyle, işletmeler ve bireyler video konferans araçlarına akın etmeye devam ediyor. Piyasada çeşitli video konferans uygulamaları bulunuyor ancak, hangi platformun hangi durum için en uygun olduğu konusunda, gelin en popüler görüntülü sohbet / konferans çözümlerine bir göz atalım.

Apple FaceTime

FaceTime’da biriyle sesli görüşme yapıyorsanız, aramayı görüntülü sohbete dönüştürmek için tek bir dokunuş yeterlidir. Biraz daha karmaşık olsa da, FaceTime’da grup sohbetleri de oluşturabilirsiniz. Görüntülü konferanslarda iPhone’unuzun pil ömrü dışında resmi bir zaman sınırı yoktur. FaceTime’ı Apple haricinde Windows ve Android de dahil olmak üzere diğer tüm işletim sistemleri desteklememektedir, ancak bir Mac bilgisayarda FaceTime yapabilirsiniz. Son olarak FaceTime’da ekran paylaşma özelliği bulunmamakta.

Skype

Skype, Microsoft tarafından satın alınmasından bu yana, Windows’tan Xbox’a kadar neredeyse tüm Microsoft ürünleriyle iyi bir şekilde bütünleşti. Skype, anlık mesajlaşma aracı ve gerçek zamanlı sohbet sistemidir. Bununla birlikte Skype, toplantılara katılmak veya ev sahipliği yapmak için bir yazılım sistemi gerektirmeksizin, yeni bir şey yüklemeye gerek kalmadan bir video konferansı elde etmenin en kolay yollarından biridir.

Zoom

Zoom, dünya çapında varsayılan video konferans uygulaması haline geldi. Zoom’un ücretsiz uygulamasına sahip kullanıcılar bir görüşmede en fazla 100 katılımcı alabilmelerine rağmen,  toplantılar maksimum 40 dakika sürmektedir. 40 dakika sonunda ise yeni bir video konferans oluşturabilirsiniz. İş toplantıları göz önünde bulundurularak tasarlanan ara odaları, özel arka kanallı sohbet ve ekran paylaşımı gibi araçların hepsi mevcuttur. Birden fazla kullanıcı bile ekranlarını aynı anda paylaşabilir, bu Zoom için benzersiz bir özelliktir. Zoom’u bir uygulama aracılığıyla veya doğrudan web üzerinden kullanabilirsiniz, fakat web kullanıcıları en sevilen özellik olan sanal arkaplana erişememektedir. Platform hakkında son dönemde yapılan gizlilik ve güvenlik hakkındaki tartışmalara karşı dikkatli olmanızı öneririz.

Google Meet

Hangouts Meet servisinin adı Google Meet olarak değiştirildi. Güvenli iş toplantıları için geliştirilen Google Meet yeniden tasarlandı. Yeni entegrasyon ile Meet, tek seferde 16 kişinin görüntülü olarak konuşmasına izin verecek. Bunun yanı sıra Meet, dış sesleri filtrelemeye başlayacak ve bu da görüntü kalitesini artırmaya yardımcı olacak. Daha büyük toplantılar (250 katılımcıya kadar), canlı yayın ve kayıt gibi gelişmiş Google Meet video konferans özellikleri ise, G Suite kullanan işletmeler için 30 Eylül 2020’ye kadar ücretsiz olacak.

Microsoft Teams

Microsoft Teams temelde Slack’in bir kopyasıdır, fakat daha karmaşıktır. Metin tabanlı mesajlaşma ve ortak çalışmaya odaklanmaya devam ederken, Teams’te video konferans da yapabilirsiniz. 250 kişiye kadar olan ve zaman sınırı olmayan toplantılar düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, kullandığınız Office sürümüne bağlı olarak değişen, her türlü depolama sınırlaması vardır.

Vidyo

Vidyo ile video konferanslara katılmak oldukça kolaydır. İstediğiniz kişiyi sadece bir e-posta ya da SMS ile link yollayarak video konferansa davet edebilirsiniz. Video konferanslarında sesli ve görüntülü görüşmenin yanında yazılı chat yapabilir ve doküman paylaşabilirsiniz. Ayrıca cihazınızda istediğiniz uygulamayı çalıştırıp, uygulamanın görüntüsünü diğer katılımcılarla paylaşabilirsiniz. Vidyo’da veri transferi HTTPS üzerinden uçtan uca şifreli güvenlik sistemi altyapısıyla gerçekleştirilir. Toplantı notlarınız, dosyalarınız, sunumlarınız ve görüşmeleriniz gibi şirketiniz için kritik olan önemli bilgilere, istenmeyen kişilerin ulaşması mümkün değildir. Video konferans çözümlerinin Türkiye’de bulunan veri merkezleri ile ihtiyacınız olan hizmet ve desteğe 7/24 kolayca erişebilir, verilerinizin güvenliğini maksimize ederek bilişim alanında yurt dışı bağımlılığını en aza indirebilirsiniz. Vidyo’nun sağladığı sektörel video konferans çözümlerinin yanı sıra; küçük, orta ve büyük ölçekli toplantı salonları gibi ihtiyaca yönelik paketler ile prodüksiyon ve ses sistemleri ile ilgili destek alabilmeniz de mümkün.

Vidyo hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Houseparty

Houseparty ismiyle bilinen, Epic Games’e ait olan bu uygulamada bir ekran paylaşma seçeneği olsa da, kurumsal olma özelliği taşımamaktadır. Kavramsal olarak kullanılan araçlar her zamanki konferans odasından biraz farklıdır ve daha çok arkadaş çevresinde görüntülü konuşmalar gerçekleştirilir. İçeride, Trivia ve çizim oyunları ve İnsanlığa Karşı Kartlar klonunu içeren dört uygulama içi oyundan birini oynayabilirsiniz.  Tek bir odada en fazla 8 kişi olabilir ve hiçbir zaman sınırı yoktur.

Kaynak: Wired

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir