Koronavirüs: Uzaktan Çalışmak için 5 Etkili Yöntem

Ofis hayatının gerektirdiği yerleşik düzen sonrasında, evden en verimli şekilde nasıl çalışılacağı ve bu geçişin nasıl ele alınacağı konusunda pek çok püf noktalar mevcut. Uzaktan çalışmayı ve bu yeni sürece uyum sağlamayı hep birlikte öğrenirken, stresinizi azaltacak ve motive olmanıza yardımcı olacak çeşitli ipuçlarını bir araya getirdik.

İşlerinizi Önceliklendirin ve Verimli Anlarınızı Belirleyin

Evden çalışırken tahmin ettiğinizden çok daha fazla boş zamana sahip olacağınızı fark edebilirsiniz. Artık işe gidip gelirken yolda harcadığınız zaman kaybı ortadan kalktı. Bu doğrultuda kendinizi her gün 8 saat çalışmaya odaklamayın. Size atanan işleri yapmayı önceliklendirin. Çalışma saatleriniz 09.00’da başlıyorsa ve siz bu süre içerisinde kendinizi sadece bilgisayarınıza bakarken ya da sosyal medyada saatler geçirirken buluyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir.

Her Şeyin Başı İletişim

Uzaktan çalışırken ekibinizle iletişim çok büyük önem taşıyor. Tüm atanmış görevlerinizi bitirdiniz mi? Üzerinde çalışılması gereken öncelikli bir görev var mı? Bu gibi durumları yöneticinize ve gerekiyorsa ekibinize bildirin. Rutin çalışma saatlerinizden farklı zamanlarda daha iyi verim alarak çalışıyor olabilirsiniz. Bu konuyu da yöneticinize danışabilir ve çalışma saatlerinizde değişiklik sağlayabilirsiniz. Sizin de dahil olduğunuz bir toplantı planlanıyor ise, toplantıya katıldığınızdan emin olun veya katılamazsanız ilgili kişileri önceden bilgilendirin. Başarısız olduğunuz ve desteğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda da ekip arkadaşlarınızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yöneticinizin çalışma saatleri içerisinde bilgisayar başında olduğunuzdan ve size atanan görevlerin zamanında tamamlandığından emin olması önemlidir. Kısa bir mola verseniz bile yöneticinizi bilgilendirebilirsiniz. Bir şeye ihtiyacınız olup olmadığıyla ilgili yöneticinizle irtibatta kalmaya çalışın. Alışkın olmadığımız bu süreç, kariyerimizin geri kalanında çalışma şeklimizi değiştirebilir. Homeoffice çalışmak, birçok fayda ve özgürlük sunar, ancak aynı zamanda çok fazla sorumluluğu da beraberinde getirir. Bir ekip olarak çalışmak ve bu ekibin verimli çalışması için çaba sarf etmek bu süreci hepimiz için kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Birden Fazla Görev Yönetimi

Görevler arasında sürekli geçiş yapmanın, gereksiz bilgileri filtreleme ve konsantrasyon becerilerimizi zayıflattığını gösteren yüzlerce araştırma var. İşleriniz için bir zamanlayıcı kullanma alışkanlığı kolayca odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Sosyalleşmeyi Unutmayın

Aniden evden çalışmaya başladığınızda, işinizin monotonluğunu kırmanıza yardımcı olan alışılmış sosyal etkileşimleri kesiyorsunuz. Bu durum ile; gün içerisinde ekip arkadaşlarınızla iletişim kurarak mücadele edebilirsiniz. Hatta onlarla öğle yemeğiniz için bir zaman belirleyerek görüntülü bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında, tüm ekibinizle yapacağınız görüşmeleri sabah saatlerinde planlayabilir, böylece toplantı için ayıracağınız zamandan geriye kalan sürede diğer işleriniz için zaman ayırırsınız. İşleriniz tamamlandıktan sonra akşam yemeği için arkadaşlarınızla buluşamayabilirsiniz, ancak bir kitap veya TV şovunu tartışmak için onlarla görüntülü olarak görüşebilirsiniz.

Gündem Haberlerinin Dikkatinizi Dağıtmasına İzin Vermeyin

Şu anda en büyük dikkat dağıtıcı şeylerden biri de gündem haberleri. Ve koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışıyorsanız, sürekli olarak COVID-19 güncellemelerini kontrol etmek, kendinizi endişeli bir karmaşaya atmanıza sebep olabilir. Her haber uyarısı aldığınızda dikkatinizin dağıldığına inanıyorsanız, çalışma saatlerinizde bildirimlerinizi kapatabilirsiniz.

Kaynak: CMS Wire, The Muse, PCMA

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir