Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Geliştirmek

Dijital platformlar; markaların keşfedilme, paylaşılma ve deneyimleme yöntemlerini sürekli olarak yenilediğinden, günümüzde pek çok şirket, sosyal medya pazarlamasının etkinliğini artırmak istiyor. Gartner.com’a göre teknoloji artık toplam pazarlama bütçe giderlerinin yüzde 29’unu oluşturuyor ve 2020 için dijital reklam harcamasının yaklaşık 385 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Tüketiciler; ürünlere, hizmetlere ve reklam kampanyalarına sosyal medya aracılığıyla gerçek zamanlı olarak tepki vererek yeni talepler oluşturuyor. Başarılı dijital stratejiler markanızın vaat ettiği ve sundukları arasında bir uyum sağlar. İşte sosyal medya stratejinizi geliştirmek için dikkate almanız gereken 4 önemli adım!

1. Hedefleriniz Neler?

Sosyal medya platformlarına yeni adım atan şirketler stratejilerine; fikirleri test etme, farkındalık oluşturma ve yeni ürün ve hizmetler için beklenti oluşturma ihtiyacı ile başlayabilir. Diğer durumlarda hedefler; satışları artırma, coğrafi genişleme, gerçek zamanlı marka katılımını artırma veya kaliteli satış fırsatları oluşturma gibi çok daha spesifik olabilir. Hedeflerinizi belirledikten sonra, başarı için ölçülerinizi belirleyin. “Beğeni” kazanmak mı istiyorsunuz? Bir sorun etrafında çevrimiçi bir diyalog başlatmak ister misiniz? Veya davranış değişikliğine ilham vermek mi istiyorsunuz, örneğin takipçilerinizi geri dönüşüm yapmaya teşvik etmek mi? Ölçüleriniz pazarlama hedeflerinizle uygun olmalıdır.

2.Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalısınız?

Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınıza karar vermek için, müşterinizin kimliğini tanımalı ve tercihlerinin farkında olmalısınız. Farklı sosyal platformlar farklı demografik özelliklere hitap eder ve hedef kitlenizin nerede zaman geçirdiğini öğrenmek için araştırma yapmanız gerekir. Örneğin, genç kitlelere TikTok veya Snapchat gibi daha yeni platformlar aracılığıyla daha etkili bir şekilde ulaşılabilir. Sağlıklı yaşam markaları, estetiğe önem vererek Instagram’a odaklanmış daha görsel bir strateji geliştirmek isteyebilirler.

3.İçerik Stratejisi Oluşturun

Sprout Social’ın gerçekleştirdiği bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 46’sı ilham verici içerik sebebiyle markaları takip ediyor. Bu doğrultuda, hangi tür içeriklerin (örneğin, makaleler, video veya görseller) kitlenizle etkileşime gireceğini anlamanız gerekir. İçeriğiniz benzersiz, kullanışlı ve paylaşılabilir olmalıdır.

4.Kitlenizle Gerçek Zamanlı Olarak İletişim Kurmaya Hazır Mısınız?

Sosyal medya etkileşimleri, hem markalar hem de tüketiciler tarafından iki yönlüdür. Bu nedenle markanızın kitlenizden gelen soruları, endişeleri ve önerileri dinlediğini ve bunlarla etkileşime geçtiğini göstermesi gerekir. Bir anı yakalayan şirketler marka bilinirliği sağlayabilir.

Sosyal medya, markalara unutulmaz deneyimler yaratma fırsatı sunuyor. Günümüzde markalar, tüketicilere ilham verme ve tüketicilerle bağlantı kurma konusunda büyük bir imkan ve sorumluluğa sahiptir. Güvenilir markaların ön plana çıkma olasılığı daha yüksektir ve sosyal medya; etkileşim oluşturmak, geri bildirim almak ve kitlenizde bu güveni oluşturmak için güçlü bir araçtır.

Kaynak: Harvard Business Review

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir