Evden Çalışma İçin Püf Noktalar

 

Yoğun ve hareketli bir şehrin merkezinde çalışırken, aniden günlük rutininizi değiştirerek evden çalışma ortamına geçmek elbette ki kolay bir süreç olmamakta. Uzaktan çalışmak, her zaman ofis hayatına göre daha cazip gelse de; günlük programınızı iyi yönetmek, iş e özel hayatınız arasında sınırlar oluşturmak ve kişisel hayatınızı ve sağlığınızı korumak konusunda bir takım ipuçlarını dikkate almak gerekiyor. İşte evden çalışma sürecinde başarılı olmanıza yardımcı olabilecek çeşitli püf noktaları…

Yeni Bir Rutin Oluşturun

Ofiste çalışırken, muhtemelen güne nasıl başlayacağınız ve bitireceğinize dair bir rutininiz vardı. Tüm gün evde olmaya geçiş süreci, bu rutini ortadan kaldırarak oldukça sarsıcı olabilir! Buna “İş günü sonu” rutini oluşturarak başlayabilirsiniz. Örneğin; günlük iş planınızı tamamladıktan sonra bir akşam yemeği hazırlayabilir ve sonrasında yapacağınız bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz. Bunları yaparken bilgisayarınızı çalışır durumda bırakmamaya ve yaşam alanınız içerisine girmesine izin vermemelisiniz.

Kendinize Çalışma Alanı Yaratın

Mümkünse bir tür özel çalışma alanı ayarlamak, çalışma sınırları oluşturmak ve verimli olmak için oldukça fayda sağlamaktadır. Mutfağınızın veya oturma odanızın bir köşesinde çalışıyorsanız, dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmaya çalışın ve çalışma süreniz boyunca bu belirlediğiniz bölgeyi “ofisiniz” yapın. Beyninizi eğitmek için yapabileceğiniz her şey geçişlere yardımcı olacak ve zihniyetinizi buna odaklayacaktır.

Sosyal Etkileşimler için Zaman Ayırın

Sosyal etkileşimler dengeyi ve zihinsel sağlığı korumak için önemlidir. İş arkadaşlarınızla görüntülü sohbetler ayarlayın ve ekibinizin grup sohbetine katılın.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Ofiste birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınız, her zaman öğle yemeği ve öğleden sonra kahve hatırlatması yapıyor olabilir. Evde zamanın nasıl geçtiğini anlamazken bir öğle yemeği yemeyi veya yeterli miktarda su tüketmeyi unutabilirsiniz. Ofiste olduğu gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmadığı sürece, bazılarımız için çok uzun süre odaklanarak kişisel bakımlarını ihmal edebilir. Bu noktada, yemek yiyeceğiniz zamanı belirleyebilir, telefonunuzdan gün içerisinde su içmenizi hatırlatacak hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz. Her 60 dakikada bir yerimizden kalkarak ev içerisinde dolaşmak da sizi motive edecek ve veriminizi artıracaktır.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Birçoğumuz aynı zamanda önemli bir yaşam ve program geçişi yaşıyoruz. Bu dönemde karışıklık veya bir şeylerin olumsuz gittiğini hissetmek normaldir. Uzun zamandır evden çalışan bir yakınınız var ise kendisine ulaşabilir ve tavsiyelerini alabilirsiniz. Uzaktan çalışma konusunda daha önceden bir deneyiminiz varsa, ekip arkadaşlarınızla bağlantı kurarak onları bilgilendirebilirsiniz.

Kaynak: Salesforce Admins

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir