İş Hayatında Corona Virüsü

Her birimiz corona (korona) virüsünün kendi çevremizde etkili olmayacağını umuyor olsak da, işletmeler planlarının ve operasyonlarının ciddi şekilde bozulmasını önlemek için durumu yakından inceliyorlar. Uzaktan çalışma pratiği, Web konferansı ve e-postadan mobil işbirliği uygulamalarına ve sanal etkinliğe kadar bir dizi dijital araç tarafından sağlanan popülerlik giderek artıyor.

Uzaktan çalışmayı sağlama konusunda dört strateji seviyesi bulunuyor:

Strateji 1:

Corona virüsüne karşı uzaktan dijital erişim için güvenli ve etkili bir temel oluşturun. Çalışanların birçoğu evde veya başka yerlerde yeterli çevrimiçi erişime sahip olacak olsa da, bazılarının yeterince güvenilir veya hızlı bir servisi olmayacaktır. Uzaktan çalışma stratejinize dahil olan çalışanlarla hızlı bir şekilde anket yapın ve eksiklerinizin nerede olduğunu belirleyin. Son olarak, açıkça dile getirilmiş bir uzaktan çalışma politikasına sahip olduğunuzdan emin olun.

Hangi Cihazlara İhtiyaç Var?

Muhtemelen bir akıllı telefon ve bir bilgisayar veya tabletin yanı sıra herhangi bir internet erişim donanımı. Buna ek olarak, uzaktan çalışma stratejisi sağlarken, minimum maliyetle deneyimi büyük ölçüde artırabilecek bir dizi aksesuar vardır. Bunlar: web konferansı için bir web kamerası, yüksek kaliteli kulaklık veya mikrofonlu kulaklık.

Strateji 2:

Üretkenliğe, iş kolu uygulamalarına ve iletişim / işbirliği araçlarına erişim sağlayın. Uzaktan çalışmak, ona alışkın olmayan insanlar için oldukça zor olabilir. Bu nedenle, uzaktan çalışmayı daha kolay ve daha çekici hale getirmek için ekstra çaba sarf etmek gerekiyor. Uzaktan işbirliğini ofis gibi hissettiren veya daha sürükleyici hale getiren çözümleri değerlendirmek tavsiye edilir.

Strateji 3:

Uzaktan çalışma becerilerini geliştirin. Gerçek şu ki, uzaktan çalışmak işbirliğini zorlaştırıyor ve dijital kanallardan bile iş arkadaşlarınızla bağlantı kurmak daha zor hale geliyor.

Strateji 4:

Uzaktan çalışma kültürünü ve zihniyetini geliştirin. Özellikle dijital araçlar uzaktan çalışmayı mümkün kılacak kadar önemli olduğundan, sadece bireysel dijital beceriler ve alışkanlıklar üzerinde değil, bu dijital araçların organizasyonun kültürünü nasıl değiştirdiğini ve geliştirdiğini anlamak önemlidir. Çalışanlara uzaktan çalışmanın araçlarını ve becerilerini öğrenmeleri için ekstra zaman verilmelidir. Kültürel olarak, ileriye doğru öğrenmenin çok daha sürekli ve sık olacağı yönünde bir beklenti sağlanmalıdır. Bu kültürel mesajı, eğitim fırsatları, yeni araçlar ve uzaktan çalışma ile ilgili içeriklerle düzenli olarak destekleyebilirsiniz.

Corona virüsü (COVID-19)’nün iş hayatında bizi daha izole bir hale getirebileceği ihtimalini düşünerek, çok daha ilgi çekici olan yeni ve çekici bir dijital uzaktan çalışma ortamı yaratmak için büyük bir fırsatımız olabilir. Yenilikçi araçlar denemenizi, önemli iletişim becerileri oluşturmanızı, kültürünüzü dijital olarak değiştirmenizi ve hazırlığınızı eksiksiz yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaynak: ZDNet

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir