2020 İnsan Kaynakları Trendleri

 

Gelişen teknolojiyle birlikte iş hayatında gerçekleşen operasyonlar ve işgücü demografisi gelecekteki İnsan Kaynakları eğilimlerini etkiliyor. Yeni fırsatları ve zorlukları sevenler için, bu güçlü değişimleri perspektif haline getirmeye yardımcı olmak adına, 2020 ve sonrası için en önemli İnsan Kaynakları trendlerini sizin için değerlendirdik.

Çalışan Deneyimi için Strateji Planı

Sadece birkaç yıl önce, iş dünyası ve İK liderleri mesleki tatmin hakkında konuştuklarında, çalışanların işlerini yürütme konusunda ne kadar motive olduklarını gösteren çalışan bağlılığı terimini kullanmaktaydılar. Çalışan bağlılığı, yapılan anketler sonucunda anlaşılsa da, bu durum iş memnuniyeti ölçümünün biraz dar bir görünümünü ortaya çıkardı. Ancak ekonominin gelişimi ve çalışanların daha fazla iş fırsatı bulmaları, iş liderleri ve İnsan Kaynakları ekiplerini çalışanlarından ne istediklerini yeniden düşünmek zorunda bıraktı.

Çalışan deneyimi, kültürden teknolojiye ve fiziksel çalışma alanına kadar, insanların çalıştıkları şirket ve yaptıkları iş hakkında nasıl hissettiklerinin tamamını kapsıyor. Tedarikçiler, mevcut araçları yeniden oluşturmak veya tanıtım ve ölçümünü ele almak için yeni araçlar oluşturmak adına aceleci davranıyor. İK liderleri, çalışan deneyimini anlamak için yolculuk haritaları, müşteri ilişkilerindeki sadakati ölçmede kullandığı yönetim araçlarını ve yeni anket araçlarını kullanabilmekte. Fakat liderler öncelikle strateji planı oluşturmalıdır. Bu, çalışanlara eğlenceli ayrıcalıklar sunmanın ötesinde bütüncül bir yaklaşım gerektiriyor. Mükemmel bir çalışan deneyimi elde etmek, çalışanları işin merkezine yerleştirmek ve onlara iyi bir performans sergileyecekleri bir çalışma ortamı sunmak anlamına geliyor. Çalışanları şirketin misyon ve vizyonuna dahil etmek, bütünsel bir sağlık programı sunmak ve self servis İK araçlarını kullanmak başarılı şirketlerin kullandığı çalışan deneyimi stratejilerinden birkaçı.

İşe Alım Pazarlaması Kritik Hale Gelecek

2020 için en önemli İK trendlerinden biri, işe alım pazarlaması. İnsan Kaynakları departmanları giderek daha rekabetçi bir işe alım piyasası ile mücadele ediyor. Yetenek boşlukları, yüksek ciro veya şirket büyümesi nedeniyle, neredeyse tüm şirketler günümüzde hatalı işe alımların getireceği zorlukları biliyor. Bir iş ilanı vermek ve doğru kişilerin bu pozisyona akın etmesini beklemek geçmişte kaldı. İK liderleri ve işe alımcılar, kültürün bir istihdam hedefi olarak nasıl satılacağını anlamalıdır. Sosyal işe alım konusunda stratejik olmaları, kampanyaları ve mesajlaşmaları farklı sosyal medya platformları için uygulamaları gerekiyor. Farklı aday kişilikler oluşturabilmek ve yapay zeka gibi teknolojilerin işe alımları en iyi nasıl destekleyebileceğini anlamak yeni İK trendleri arasında yer alıyor.

Çalışan Deneyimi Daha Fazla İlgi Görecek

Çalışan deneyimi, 2020 ve sonrasında İnsan Kaynakları eğilimleri arasında yer alacak bir işe alım eğilimi. Güçlü ekonomi ve geri bildirim alınabilen forumlar, iş arayanlar için çok daha avantajlı görünüyor. Çalışanlar, olumsuz deneyimlerini paylaşmak için çeşitli platformlar kullanıyor. Bu platformlar sebebiyle, markaların kötü işveren imajına bürünmeleri artık çok daha kolay.

Şirketlerin birçoğu, işe alım sürecinde pek çok prosedür uyguluyor. Aynı zamanda iş arayanlara başvuru süreci sonrasıyla ilgili çok az bilgi paylaşıyor ve korkutucu bir görüşme süreci oluşturabiliyorlar. Bu noktada, olumlu bir deneyim ve arayüz sunan modern bir başvuru izleme sistemi kritik önem taşımakta. Yapay zeka aday ilişki yönetimi araçları, süreci yönetmeye yardımcı olabiliyor.

Yapay Zeka ve İK Teknolojisi

Yapay zeka, İK’nın daha stratejik bir rol alabilmesi için idari görevlerin azaltılmasına yardımcı olmakta. Robotik işleme otomasyonu (RPA) yazılımı, ücretlendirme ve bordro görevlerini devreye almaya ve yönetmeye katkıda bulunabiliyor. Yapay zeka araçları, insan analizlerini daha detaylı bir şekilde yaparak doğru kişinin seçilmesini sağlayabiliyor. Bunun yanında, kişiselleştirilmiş bir iş teklifi mektubu oluşturmak ve işe alınmayan adaylara bildirimde bulunmak için araçlar bulunuyor.

Yetenek ve Beceri Geliştirme Daha da Önem Kazanacak

Mükemmel yetenekler nadir bulunuyor ve birçok şirket beceri boşluklarıyla karşı karşıya. Yüksek ciro ve durgunluk endişeleri gibi konular, işletmeleri yetenek aramaya ve geliştirmenin yollarını bulmaya zorluyor. Bu yöntemler arasında beceri geliştirme veya mevcut çalışanlara alanlarında yeni beceriler verme; onların yeni işler için eğitilmesini içeren yeniden satış ve yeni öğrenme araçları bulunuyor.

Şirketler, çalışanları eğitmek için çevrimiçi öğrenme platformlarını kullanabilmekte. Özellikle imalat veya teknoloji gibi beceri boşluklarının var olduğu sektörlerdeki bazı şirketler, okullarla ortaklık kurarak yeni nesil çalışanları yetiştirmek için daha fazla özen göstermeleri gerektiğini fark ettiler. İnsan Kaynakları liderleri, bu ihtiyacı karşılamak için acele ederken, aralarından seçim yapabilecekleri bir dizi yeni öğrenme platformuna sahip olacaklar.

Çalışanlar Daha Çeşitli Bir Taraf Grubu Haline Geliyor

Çeşitlilik, çalışan aktivizmi ve çok aşamalı işgücü, günümüz iş dünyası ve İK liderleri için ortaya çıkan yeni gerçekler. Son birkaç yılda çalışan aktivizmi gösterileri daha fazla çalışanın adaletsizlikle mücadele edeceğini gösteriyor. Bunun bir parçası olarak, çeşitlilik ve dahil olma sorunları daha da önem kazanmakta. Bu karmaşıklığa ek olarak 4 farklı jenerasyon eklenebilir: X kuşağı öncesi, X Kuşağı, milenyum ve Z Kuşağı.  İş dünyası ve İnsan Kaynakları liderleri, şirketlerinin benzersiz ihtiyaçlarını anlamalı ve bu modern sorunlarla başa çıkmak için stratejiler oluşturmalıdır. Bunun için öncelikli olarak şirketler, kullanacakları teknolojiyi seçerken kullanıcı deneyimine öncelik vermeli, çeşitlilik ve dahil etme konusunda sağlam yaklaşımlar oluşturmalı ve çalışan aktivizmi ile başa çıkmak için proaktif stratejilere sahip olmalıdır.

Ekonominin Gelişimi ve Daha Fazla Gizlilik Kanunları Karmaşıklığı Artırıyor

Birçok şirket, taşeron işçilere yönelme eğiliminde. Bu durumda İK ekiplerinin kısa süreli çalışanları işe almak için yeni yollar geliştirmeleri gerekiyor. Yetenekli personel aramak için kaybedilen süre pek uygun maliyetli olmuyor. Ayrıca, performans yönetimi gibi işlevler için yeni stratejilere ve teknolojilere ihtiyaç var. Eklenen karmaşıklığın bir başka alanı ise gizlilik. Gizlilik endişeleri arttıkça, gizlilik yasaları da artıyor. Bu yasalar aday süreçlerini, İnsan kaynakları ekiplerinin çalışan verilerini nasıl toplaması ve tutması gerektiğini etkiliyor.

Kaynak: Search HR Software

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir