Müşteri Memnuniyeti İçin 4 Önemli Adım

Her geçen yıl müşteri memnuniyetini arttırmak için birçok şirket marka özelinde çalışmalar yapmakta ve giderlerinin önemli bir kısmını bu alana yatırmaktadır. Günümüz profesyonel pazarlamacıları ise müşteri memnuniyetini arttırmak için müşteri beklentilerini iyi anlamaktan geçtiğini biliyor. Peki, müşterileri daha iyi anlamak ve beklentilerini karşılamak için nasıl bir strateji izlemek gerekiyor? İşte karşınızda ”Müşteri memnuniyeti için 4 önemli adım”!

Her Bir Müşterinizi VIP gibi Hissettirin

Her bir müşterinizle empati kurun ve siz bir firmadan nasıl bir hizmet almak isterdiniz diye düşünerek müşterinize de aynı ölçüde hizmet sunun. Bu doğrultuda aşağıdaki yaklaşımlardan bazılarını kullanabilirsiniz:

– Müşterilerinize hem yüz yüze hem de yazılı olarak sizi tercih ettikleri için teşekkür edin.

– Müşterilerinizi mümkün olan her şekilde asiste etmek için gerçek bir çaba gösterin.

Verdiğiniz sözleri tutarak dürüstlüğünüzü koruyun. Talep edilen bir ürünün stoklarınızda yer alması durumunda geri bildirimde bulunacağınıza dair onlarla bağlantı kuracağınızı söylerseniz, bunu gerçekleştirdiğinizden emin olun. Özellikle kısa zamanda kolaylıkla başka bir tedarikçi bulabilecek müşterilerinize geri dönmeyi unutmamalısınız.

Müşteri Memnuniyetini Ölçmeyi Sürdürün

Araştırmalar, mutsuz müşterilerin yüzde 91’inin, ortalamanın altında olduğuna inandıkları bir işletmeye asla geri dönmeyeceğini gösteriyor. Müşteri memnuniyetini sık sık ölçerek, tatmin olmayan müşteri sayısını azaltabilir ve böylece müşteri kaybını önleyebilirsiniz. Müşteri memnuniyetini ölçmenin etkili ve kolay bir yolu çevrimiçi bir anket aracı kullanmaktır.

Müşterilerinizin Mutluluğunu Nasıl Araştırmanız Gerektiğini Öğrenin

Müşteri geri bildirim anketiyle, müşterilerinizin ne kadar mutlu olduklarını, ürün veya hizmetinizi geliştirmeniz gerekip gerekmediğini ve sağladığınız ürün ve hizmetten memnun ve size başka müşteriler kazandırabilecek müşterileri tanımlamak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kapsamlı bir anket yapmayı seçerseniz, içeriği 10 sorudan az ve 3,5 dakikadan kısa tutmaya çalışın.

Müşterilerin Sosyal Medyada Sizin Hakkınızda Neler Söylediğine Odaklanın

Sosyal medyada müşteri memnuniyetini takip ettiğinizde, hakkınızda yapılan olumlu ve olumsuz geri bildirimler için uygun önlemleri alabilirsiniz. İnsanların çoğunluğu cep telefonlarını günde maksimum 150 kez kullanıyor ve birçoğu şikayet etmek istediğinde sosyal medyaya yöneliyor. Siz de bu fırsattan yararlanmalı ve müşteri memnuniyetini artırmak için sosyal medyayı kullanmalısınız.

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilmek için bir müşteri destek kanalı olarak aktif olduğunuzdan ve 24 saat içerisinde müşterilerinize yanıt verdiğinizden emin olun. Soru ve cevap oturumlarıyla birlikte canlı yayınlar düzenleyin ve markanız hakkında nelerden bahsedildiğini mutlaka takip edin.

Kaynak:
Netigate

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir