Video Pazarlama İçin 5 İpucu

Görsel kültür çağı hızla ilerliyor! Z kuşağı artık ödevlerini yapmak için ansiklopedileri karıştırmıyor, kitapları karıştırmak yerine video içerikleri tercih ediliyor. Kısaca, geleceğin tüketicileri okumak yerine izliyor, yazmak yenine video içerikler oluşturuyor.

Youtube’da her gün 5 milyar video izleniyor. Yazılı kültürün etkisinin giderek azalıp görsel kültürün daha popüler hale gelmesiyle video pazarlama, en etkili pazarlama çözümleri arasına girmiş durumda. Video pazarlama ile markalar, yılda %66 daha kaliteli müşteri adayı elde ediyor ve marka bilinirliğini % 54 arttırıyor. Durum böyle olunca işletmeler için video içerikleri üretmek de kaçınılmaz bir hal alıyor.

Peki, ne tarz videolar üretebilirsiniz? Pazarlama stratejinize bağlı olarak aşağıdaki video başlıkları başlangıç için ihtiyacınızı karşılayacaktır:

– Ürün demoları
– Eğitici Videolar
– Vlog’lar
– Uzman Röportajları
– Müşteri Tavsiye Videoları
– Kamera arkası görüntüleri
– Açıklayıcı, eğitici animasyonlar
– Canlı web seminerleri

Ayrıca, video prodüksiyonu artık eskisi kadar maliyetli değil! Akıllı telefonunuzla yüksek kaliteli, 4K videolar çekebilirsiniz. Fakat daha iddialı olmak istiyorsanız video pazarlama ajanslarına ve sağlam stratejilere tabii ki ihtiyacınız olacak. Ancak bir yerden başlamak için aşağıda paylaştığımız ipuçlarını bir yere not etmeyi unutmayın! İşte Video pazarlama kanallarınız için 5 ipucu!

1. Bir Hikaye Anlatın, Satış Odaklı Olmayın!

Bu kural sadece video pazarlama için değil herhangi bir içerik pazarlamasının altın kuralı olduğunu biliyorsunuz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi doğrudan tanıtmak yerine eyleme çağıran tavsiyeler vererek izleyicilerinizin hayatlarına değer katmaya odaklanmalısınız. Blog yayınlarında olduğu gibi, video pazarlaması da hikaye anlatımının gücünden yararlanmak ve güçlü duyguları ateşlemek çok önemli bir nokta. Örneğin, ürününüzün bir müşterinin acil bir sorunu çözmesine nasıl yardımcı olduğuna dair gerçek hayattan örnekler sunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu insanların yaklaşık % 80’inin, pazarlamanın bir parçası olarak hikayeler anlatan markaları tercih ettiğini gösteriyor.

2. İlk 10 saniyeyi iyi kullanınSosyal medya hızlı ve değişebilen bir olgu! Bugün internet kullanıcılarının özellikle de Z kuşağının dikkat süresi oldukça kısadır. Bazen akvaryum balıklarının hafızasından bile kısa… Bu yüzden izleyicilerinizi, müşterilerinizin dikkatini ilk 10 saniyede çekmeye odaklanmalısınız. Hedef kitlenizin içinde yatan bilinçaltı sorusunu biliyorsunuz: “Benim bu işten çıkarım ne?” Bu soruyu nasıl cevaplayacağınızı düşünün:

– Zor sorular sorarak kışkırtıcı olun!
– Bir problem ortaya koyun ve çözümün sizde olduğunu vaat edin!
– Şaşırtın!
– “Hayal edin!”, “Ister misiniz?”, “Farzedelim ki…” gibi cümle kalıpları kullanın!

3. Alt yazı Ekleyin

Renderforest tarafından verilen bilgilere göre,  bugün Facebook’taki videoların %85’i sessizce izleniyor. Trendler, Instagram ve Twitter için aşağı yukarı aynı oranları verebiliriz. Özellikle Facebook ses deneyimine uygun bir şekilde tasarlanmamıştır. Dolayısıyla, sosyal medyada pazarlamanızı çarpıcı video yayınlarıyla arttırmayı düşünüyorsanız, kapatıp açılan alt yazılar ile (CC – closed caption) destekleyin. Bu şekilde katılım, tıklama ve potansiyel satışları artıracağınıza emin olabilirsiniz.

Alt yazılar (CC) ile YouTube pazarlama içerikleriniz de zenginleşecektir. Videolarınızı daha geniş bir kitleye erişilebilir kılmak da buna bağlıdır. Dünya nüfusunun %5’i (466 milyon insan) – işitme engellidir . Ayrıca, dünyanın dört bir yanından izleyiciler için çok dilli alt yazılara sahip olabilir ve içeriklerinizin kapsamını daha da artırabilirsiniz.

Alt yazılı video İzleyicilerin videoları uygun olmayan anlarda veya bir kütüphanede okurken, gürültülü bir trene binerken veya uygun olmayan ortamlarda izlenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Arama Motorları için Videonuzu Optimize Edin

Alt yazılarınızın (CC) bir başka amacı arama motoru optimizasyonu yani SEO’ya hizmet edebilmesidir. SEO, bir dijital pazarlama stratejisinin büyük bir bölümünü oluşturur . Blog gönderileri, teknik incelemeler ve vaka çalışmaları gibi metin içeriği Google’da yüksek sıralamaya ulaşmaya yarar. Video içeriklerinizi de düzenleyerek SEO’ya uygun hale getirebilirsiniz. Unutmayın YouTube, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motorudur. Böylece, video içeriğinizi en iyi iki arama motoru için optimize etmek, video pazarlama yatırım getirinizi tamamen yeni bir seviyeye taşımanızı sağlayacaktır.

İşte YouTube içerisinde geliştirmeniz için SEO ipuçları:

– Anahtar kelimeleri içeren başlıkları ekleyin
– Kapsamlı video açıklamaları ile öne çıkın!
– İlgili tüm etiketleri eklemeyi unutmayın!
– Anahtar kelime yönünden zengin bir transkript ve elbette, altyazılar (CC) ekleyin.

Youtube içerisinde SEO çalışması yaparak daha yüksek sıralama elde edebilirsiniz yardımcı aynı zamanda videonuzun Google’un Arama Motoro Sonuç Sayfasında (SERP) görünme şansını da artırabilirsiniz.

5. Call-to-Action (CTA) ile Sonlandırın

Video içerikleriniz için en önemli noktalardan biri de call-to-action yani CTA! Videoyu sonuna kadar izleyen her izleyici için “nitelikli müşteri adayları” diyebiliriz. Şimdi sırada onları ürün kataloğunuza göz atma, ücretsiz deneme sürümü başlatma, abone olma, içeriğinizi daha fazla tüketme veya benzeri talepleriniz doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Bu nedenle, videolarınızı daima CTA butonuyla sonlandırmayı ve izleyicilerinize daha sonra ne yapacakları hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Örneğin, “Abone Ol” düğmesi oluşturun,  ek açıklamalar ekleyin veya bir anketi cevaplamalarını isteyin. Böylece etkileşim devamlılığını devam ettirme şansını arttırın.

KISSmetrics tarafından yapılan bir çalışmaya göre, bir video içerisine alternatif bir CTA eklemek, aynı sayfanın kenar çubuğundaki bir CTA’dan %380 daha fazla tıklama oluşturuyor. Kısaca; video içeriklerinizi paylaşmadan önce CTA kullanımı stratejinize önem vermeyi unutmayın!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir