7 Ücretsiz Instagram Analiz Uygulaması (2019)

Instagram, şirketlerin pazarlama kültüründe artık olmazsa olmaz platformlardan biri haline geldi. 2016 verilerine işletme sahiplerinin %50’den daha azı Instagram kullanırken bu rakam 2017 yılında şirketlerin %70 ve üzerine çıkmasıyla oldukça büyümüştür.

Instagram ürün pazarlama, satış için çok ideal bir platform olsa da işin püf noktasını bilmediğiniz zaman emekleriniz boşa gidebiliyor. Çeşitli stratejiler geliştirmek ve süreç takibi Instagram’ı pazarlama için kullanırken çok önemli. Bu sebeple Instagram hesabınızdan daha geniş kapsamda faydalanmak istiyorsanız sadece hesabı açmakla yetinmemelisiniz. Instagram hesabınızı etkili kılmanın birçok yolu vardır. Bunlar, Instagram gönderileri planlama, Instagram hikayeleri stratejileri gibi birçok süreç barındırır. Bu dinamiklerin kontrolünü elinizde tutmak ise süreç ve performans analizi yapmanıza bağlıdır. Hesabınızda yapabileceğiniz bazı analizlerle var olan sürecinizi iyileştirebilir ve yeni metotlarla Instagram’dan daha fazla yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda başarınızı ölçümleyebilir ve hesap üzerinde daha çok kontrol sahibi olabilirsiniz.  Sosyal medya trendleri hakkında bilgi sahibi olur, güncel kalırsınız.

Instagram hesap yönetiminizi takip etmek ve süreci iyileştirilmek adına size yardımcı olacak birçok Instagram analiz uygulaması vardır. Bu içeriğimizde ücretsiz Instagram analizi uygulamalarına odaklanacağız. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

1. Instagram Insights

Instagram’da bir işletme hesabınız varsa Instagram Insights’ı duymuşsunuzdur. Instagram içerisindeki ücretsiz analiz aracı olan Instagram Insights’a otomatik olarak erişebilirsiniz. Peki, Insights aracı ne işe yarar? Öncelikle hesabınızdaki takipçileriniz hakkında demografik bilgiler sunar, yayınladığınız gönderiler içerisinde en popüler olanları size gösterir, yayınladığınız gönderilerin ne kadar etkileşim aldığını veya ne kadar izlendiğini takip edebilirsiniz.

Instagram Insights’ın en kötü yanı ise masaüstü bilgisayarlarda kullanılamamasıdır. Fakat hesabınıza bütüncül bir bakış sağlayarak sizi daha iyi stratejiler uygulamanız adına teşvik eder.

2. Iconosquare

Iconosquare sosyal medya pazarlaması yaparken size üçü bir arada çözüm önerileri sunan bir analiz programıdır. Bu uygulama sayesinde gireceğeniz yeni gönderilerinizin planlamasını yapabilir, kullanıcıların işletmeniz hakkında neler söylediğini izleyebilir ve mevcut Instagram analizlerinizi takip edebilirsiniz. Bu analizler sayesinde hesabınızın performansını ölçüp, gönderilerinizin izlenme oranlarını ve erişimlerini görebilirsiniz.

Iconosquare bir diğer önemli özelliği ise işletme sahiplerine hedef kitlelerinin ilgi alanlarını ve bu alanlar içerisinde rakiplerin ne gibi taktikler izlediğini size sunmasıdır. Size en uygun hashtag’leri bulmak için rakip firmaları izler. Uygulamadan iki haftalık ücretsiz deneme sürümü ile faydalanabilirsiniz. Bu süreç içerisinde ise “Instagram Denetimi” gibi araçlara da erişim sağlayabilirsiniz.

3. Squarelovin

Squarelovin’in ücretsiz faydalanabileceğiniz bu sürümü ile yıllık analiz için ihtiyacınız olan her şeye ulaşabilirsiniz. Örneğin, paylaştığınız gönderilerinizle ilgili size aylık bir analiz sunar. Aynı zamanda takipçilerinizin ilgi alanları hakkında da bilgi sahibi olarak gelecek gönderilerinizin daha fazla etkileşim alması adına yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizin uygulamada geçirdiği zaman dilimi bilgisini de size vererek gönderilerinizi yayınlamanız için en doğru saatleri belirlemenize yardımcı olur.

4. Crowdfire

Crowdfire uygulamasıyla birlikte işletme sahipleri gönderilerinin planlamasını yapabilir, performanslarını ölçebilir ve markaları hakkında kim, ne konuşuyor bilgisine sahip olabilirler. Aynı zamanda marka yönetiminiz için sunduğunuz ürünler ve servisler hakkında diğer web sitelerinden makale ve resim önerileri sunar ve işletme sahipleri için Instagram stratejilerine hangi içeriği dahil edeceğine dair ipuçları verir.

Bu uygulamanın en güzel yanı ise kullanıcı dostu tasarımı ile işletme sahipleri için analizleri görselleştirip grafikler halinde sunmasıdır.5. Pixlee

Ünlü markalar tarafından tercih edilen Pixlee uygulaması ücretsiz uygulamalar içerisinde en etkileyici araçlardan biridir. Pixlee, yeni takipçilerinizin ilgisini nasıl çekeceğinizi bulmak için çözüm önerileri geliştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda ölçümlerinizi analiz etmenize olanak tanır. Böylece ürünlerinizi tanıtan influencer’lara veya markanızın başlıca aktörlerine ulaşmanızı sağlar.

6. Union Metrics

Union Metrics uygulaması size bir aylık ücretsiz olarak Instagram checkup imkanı sunuyor. Bu sayede size uygun hashtag  etiketlerini bularak etkileşim oranınızı arttırmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda takipçilerinizin uygulamaya hangi zaman dilimlerinde girdiğini ve popüler takipçilerinizin kimler olduğunun bilgisini de size ulaştırıyor. Her ne kadar sadece 30 günlük bir rapora erişim sağlasanız da performasınızı ölçmek ve süreci geliştirmek adına ideal bir program.,

7. Socialbakers

Son olarak listedeki diğer uygulamalar kadar iddialı olmasa da SocialBakers uygulaması gönderilerinize en çok yorum yapan ve en iyi takipçilerinizi bulmak için oldukça ideal bir program. Aynı zamanda sektördeki yerinizi görmek ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi analiz etmek için de size Instagram Raporu hazırlıyor.

Kaynak: Hubspot

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir